Powrót

Crowdfunding - na czym polega i kto z niego może skorzystać?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-06

Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków? Chciałbyś zrealizować nietypowy projekt? Potrzebujesz wsparcia finansowego, aby ruszyć z dawno zaplanowanym przedsięwzięciem? Skorzystaj z możliwości crowdfundingu!

Nie każdą zbiórkę pieniędzy w internecie możemy określić mianem crowdfundingu. Co go zatem wyróżnia? Osoba, która wpłaci na wybrany cel otrzymuje świadczenie z nim związane, np. płytę, plakat lub też np. bilet na określone wydarzenie. Nie jest to zatem świadczenie jednostronne – jak w przypadku zbiórek charytatywnych.

Crowdfunding – dla kogo?

W ramach finansowania crowdfundingowego może być sfinansowane niemal każde przedsięwzięcie. To oznacza, że może to być zarówno projekt naukowy, społeczny, biznesowy czy kulturalno-artystyczny. Z tego rodzaju finansowania mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy jak i organizacje pozarządowe czy instytucje publiczne.

W ramach zbiórek crowdfundingowych zbierano już środki m.in. na wydanie płyty, książki, realizację filmu czy spektaklu teatralnego. Bardzo często zbierane są środki na nietypowe urządzenia, wynalazki. Najważniejsze to mieć ciekawy pomysł, biznesplan i konsekwentnie go realizować.

Bilans zysków i strat

Czy zbiórki crowdfundingowe są bezpieczne? Wszystko, jak zwykle, zależy od tego, jak się do takiej zbiórki przygotujemy. Jak mówi Karol Król z crowdfunding.pl: „Dobry wybór portalu, z którego korzystamy oraz najlepiej współpraca z doświadczonym doradcą przeważnie wystarczą. Rozwiązania prawne i standardy jakości będą wtedy zachowane, bo renomowane platformy i specjaliści dbają o transparentność procesu pozyskiwania pieniędzy oraz bezpieczeństwo prawne. Pojawiają się jednak także portale, które nie spełniają niektórych warunków i to może być zagrożenie”.

Mimo swoich zagrożeń crowdfunding przynosi spore korzyści, nie tylko bowiem pomaga w znalezieniu funduszy na sfinansowanie projektu, ale jednocześnie daje możliwość stworzenia społeczności fanów-ambasadorów marki. Ponadto pozwala na wypromowanie projektu bez dużego budżetu marketingowego. Więcej na temat crowdfundingu można przeczytać w wywiadzie, jaki ekspert w zakresie crowdfundingu udzielił serwisowi Zielonej Linii.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Praca w służbie cywilnej
    Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.

  • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
    Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

  • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
    Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

  • Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
    Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy