Powrót

List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-08-18

Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

List motywacyjny można określić jako rozwinięcie zawodowego życiorysu (CV). Stanowi uzupełnienie CV, nie powinien go jednak powielać. Jego celem jest przekonanie przyszłego pracodawcy, że kandydat najlepiej spełnia wymagania określone w ofercie pracy. Dlatego dobrze napisany list motywacyjny jest kluczem do otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Co powinien zawierać?

Stworzenie listu motywacyjnego to dla wielu nie lada wyzwanie. A wystarczy skupić się na prezentacji swoich najlepszych cech, potwierdzeniu gotowości do współpracy i rozwoju oraz wyjaśnieniu, dlaczego akurat ta firma i to stanowisko zwróciły uwagę kandydata. Znajomość działalności przyszłego pracodawcy może okazać się mocnym elementem listu. Oprócz doświadczenia, umiejętności oraz dotychczasowych sukcesów na innych stanowiskach, nie należy zapominać też o zainteresowaniach.

 

Czytaj także: Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie

 

Budowa listu motywacyjnego

List motywacyjny powinien składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

We wstępie powinny znaleźć się informacje dotyczące oferty pracy oraz o tym, jak kandydat dowiedział się o rekrutacji. Najlepiej jest podać pełną nazwę stanowiska wraz z numerem referencyjnym, o ile pracodawca umieścił go w ofercie.

Rozwinięcie to najbardziej obszerna część listu, w której kandydat uzasadnia swoją wartość i celowość jego zatrudnienia. Biorąc pod uwagę kryteria ujęte w ogłoszeniu wskazuje, gdzie zdobył konkretne doświadczenie, podając przy tym wcześniejsze stanowiska, projekty, daty i sukcesy poparte liczbami. Właśnie w tej części listu jest odpowiednie miejsce na opis cech charakteru i  osobowości kandydata, które będzie mógł z korzyścią dla przyszłego pracodawcy wykorzystać na nowym stanowisku. Należy je oczywiście odpowiednio uzasadnić wykorzystując wcześniejsze doświadczenia zawodowe.

Zakończenie listu powinno być krótkim podsumowaniem wcześniejszej treści i wyrażeniem swojej gotowości do zaprezentowania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Czytaj także: CV w pigułce. Prosta recepta na zatrudnienie

 

Najczęstsze błędy przy tworzeniu listu motywacyjnego

Można powiedzieć, że list motywacyjny jest swoistą formą komunikacji marketingowej, w której kandydat sam siebie reklamuje. Aby jednak dokument ten zwrócił uwagę potencjalnego pracodawcy, musi spełniać pewne standardy. Oto najczęstsze błędy, z jakimi spotykają się rekruterzy:

  • kopiowanie listu motywacyjnego z poradników dla poszukujących pracy,
  • niedostosowanie listu motywacyjnego do specyfiki konkretnej firmy i stanowiska,
  • brak jasno określonego celu,
  • mało przejrzysta i nieczytelna forma graficzna,
  • wysyłanie tego samego listu do różnych miejsc, kserowanie listu i dopisywanie odręcznie nazwy kolejnej firmy w miejscu adresata,
  • zbyt długi list zniechęcający do czytania,
  • pomyłki w nazwach, datach, błędy ortograficzne, stylistyczne itp.
  • przesadzanie w opisie swoich zalet lub nadmierna skromność,
  • brak konkretnych przykładów na poparcie cech i osiągnięć,
  • powtarzanie w liście motywacyjnym informacji zawartych w CV,
  • brak klauzuli o ochronie danych osobowych,
  • brak podpisu.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

biurokarier.umk.pl

psz.gov.pl

aplikuj.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Praca w służbie cywilnej
    Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy