• Pracodawca odpowiedzialny społecznie zmienia świat na lepsze - Wystartowała 19 edycja Kampanii Społecznej Lodołamacze 2024
    Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych już od 19 lat przyznaje prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze.

  • Będą nowe przepisy chroniące pracowników przed upałami
    W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie w sprawie nowych przepisów określających obowiązki pracodawców dotyczące ochrony pracowników przed wysokimi temperaturami w miejscu pracy. Wziął w nim udział Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Webinarium zostało przygotowane w ramach Centrum Rozwoju MSP, które działa w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Aktywny Rodzic – nowe świadczenia dla rodzin
    Od 1 października 2024 r. ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową.

  • Zespól RDS o nowej ustawie o układach zbiorowych
    Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

  • PARP ogłasza nabór dla MŚP na EXPO 2025 w Japonii i na rynki azjatyckie
    Twoja firma ma świetny produkt z potencjałem eksportowym, ale brakuje mu promocji na szeroką skalę? Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przychodzi z pomocą!

  • W czasie upałów pracodawca musi dbać o bezpieczeństwo pracowników. MRPiPS rozpoczęło prace nad rozwiązaniami wzmacniającymi ochronę pracowników
    10 lipca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z udziałem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego, dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Wiktora M. Zawieska oraz dyrektora generalnego MRPiPS Liwiusza Laski. Tematem spotkania było zapewnienie pracownicom i pracownikom bezpiecznych warunków pracy w gorące dni.

  • Ważne zmiany dla milionów Polek i Polaków. Projekt ws. stażu pracy w konsultacjach społecznych
    Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy. Zakłada on, że okresy samozatrudnienia, wykonywania pracy na podstawie umów zleceń czy świadczenia usług będą wliczały się do stażu pracy. W ten sposób Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych dla milionów osób.

  • Łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych
    Chcemy zapewnić przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych. Dzięki temu będą mogli m.in. szybciej ocenić wiarygodność płatniczą kontrahentów i konsumentów kupujących ich towary i usługi. Będzie to możliwe dzięki przyjętemu przez rząd projektowi nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

  • „AKADEMIA TRANSFORMACJI CYRKULARNEJ DLA BIZNESU” – warsztaty dla przedsiębiorców
    W ramach projektu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju serdecznie zapraszają przedsiębiorców z terenu wschodniej Polski do udziału w bezpłatnych warsztatach, wspierających transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

  • Rusza konkurs Popularyzator Nauki - zapraszamy!
    Rusza XX edycja konkursu Popularyzator Nauki, skierowanego do naukowców, dziennikarzy, animatorów, zespołów i instytucji, które wyjaśniają innym, jak działa świat. Zgłoszenia można nadsyłać do 15 września.

  • Pracujemy nad usprawnieniem cyfrowych usług dla przedsiębiorców
    Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło realizację projektu „Elektronizacja umów o pracę oraz usprawnienie usług cyfrowych dla przedsiębiorców”, którego zadaniem będzie wsparcie cyfrowej transformacji polskich firm.

  • Bezrobocie w czerwcu najniższe od 1990 roku
    4,9 proc. wyniosła szacowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2024 r. Niższe bezrobocie po raz ostatni zanotowano w końcu sierpnia 1990 r.

  • Innowacyjność w przedsiębiorstwach
    Chociaż Polsce wciąż daleko do czołowych innowatorów europejskich i światowych, poziom wydatków na badania i rozwój w relacji do PKB systematycznie rośnie. Najnowsza publikacja Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” prezentuje aktualne informacje o innowacyjności polskich firm.

  • Śledzimy najnowsze trendy w innowacyjności – PARP publikuje raport!
    Analizowanie i promowanie aktualnych tendencji technologicznych, społecznych, politycznych czy gospodarczych pozwala wyprzedzić teraźniejszość i sprawia, że świat idzie w nowych kierunkach.

  • Fundusze Europejskie w służbie ekologii. Projekty, które wspomagają ochronę środowiska
    Zrównoważony rozwój i ekologia to tematy, które stają się coraz istotniejsze w przestrzeni publicznej. Palące problemy środowiskowe, począwszy od zmiany klimatu i utraty różnorodności biologicznej po wyczerpywanie się zasobów i zanieczyszczenia spowodowały, że Komisja Europejska umieściła działania na rzecz ochrony środowiska na pierwszym planie unijnej polityki.

  • Rozpoczęły się konsultacje ustawy o zawodzie psychologa
    Z inicjatywy min. Agnieszki Dziemianowicz-Bąk Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zawodzie psychologa. Celem regulacji jest podniesienie jakości udzielanych świadczeń, zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających ze wsparcia i zadbanie o interesy psychologów i psycholożek.

  • Najważniejsze informacje o ochronie sygnalistów na stronie MRPiPS
    Od 10 listopada 2023 r. rynek crowdfundingu jest na nowym etapie rozwoju. Wprowadzone regulacje unijne dotyczące finansowania społecznościowego i nadzór Komisji Nadzoru Finansowego niewątpliwie podnoszą wiarygodność crowdfundingu oraz stwarzają zupełnie nowe szanse dla wszystkich jego uczestników. Jednak istnieje też druga strona medalu – funkcjonowanie w nowym reżimie prawnym sprawiło, że platformy crowdfundingowe złapały zadyszkę. Czy ich los jeszcze się odwróci?

  • Crowdfunding – była hossa, jest bessa?
    Od 10 listopada 2023 r. rynek crowdfundingu jest na nowym etapie rozwoju. Wprowadzone regulacje unijne dotyczące finansowania społecznościowego i nadzór Komisji Nadzoru Finansowego niewątpliwie podnoszą wiarygodność crowdfundingu oraz stwarzają zupełnie nowe szanse dla wszystkich jego uczestników. Jednak istnieje też druga strona medalu – funkcjonowanie w nowym reżimie prawnym sprawiło, że platformy crowdfundingowe złapały zadyszkę. Czy ich los jeszcze się odwróci?

  • Zatrudnienie pierwszego pracownika - najważniejsze aspekty prawne
    Zobacz nagranie webinarium, które dotyczy najważniejszych kwestii prawnych związanych z zatrudnieniem pracownika. Webinarium zostało przygotowane w ramach Centrum Rozwoju MSP, które działa w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Emerytura nauczycielska od 1 września 2024 r.
    Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. wprowadza istotny zapis do Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczyciele spełniający określone warunki – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w ustawie emerytalnej. Przepisy regulujące to świadczenie wejdą w życie od 1 września 2024 r.

  • Od 1 lipca br. zmiany w zasadach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy
    Już od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej (Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa). Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.

  • Prezes ZUS dla "Rzeczpospolitej"
    Chcielibyśmy wspomóc pracę pracowników sztuczną inteligencją. Chcemy też odświeżyć Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Planujemy rozbudowę kreatorów wniosków i funkcji samodzielnego pobierania zaświadczeń – mówi Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita".

  • Szukasz dofinansowania na rozwój firmy? Sprawdź aktualną ofertę w PARP
    Dowiedz się więcej o obecnych naborach w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach Funduszy Europejskich skierowanych do przedsiębiorców, organizacji badawczych i instytucji publicznych.

  • 50 lat Kodeksu pracy
    50 lat temu, 26 czerwca 1974 r., uchwalono Kodeks pracy – ustawę, która w sposób kompleksowy reguluje prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Ustawa ta nie bez powodu nazywana jest często „prawem dnia codziennego”.

  • Rusza nabór wniosków w ramach Programu "Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025. Edycja 2024
    Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła 27 czerwca br. nabór wniosków o wsparcie w ramach Programu "Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025. Edycja 2024.

  • Wkrótce rusza drugi nabór wniosków dla przedsiębiorców z sektora HoReCa. Ma być jeszcze łatwiej!
    Od 18 lipca do 20 sierpnia br. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W drugim naborze zostały wprowadzone zmiany, które sprawią, że otrzymanie wsparcia będzie jeszcze łatwiejsze!

  • Unijne wsparcie dla polskich firm. Badania, rozwój, inwestycje możliwe dzięki Funduszom Europejskim
    Dzięki Funduszom Europejskim polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na finansowanie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) oraz inwestycyjnych. To pozwala im na rozwój nowoczesnych technologii, produktów i realizację ambitnych przedsięwzięć zmieniających infrastrukturę produkcji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje firmy, które dzięki unijnemu finansowaniu mogły zrealizować swoje innowacyjne projekty, wnosząc istotny wkład w rozwój gospodarczy kraju.

  • Startup Booster Poland: inicjatywa PARP na rzecz młodych przedsiębiorstw
    „Startup Booster Poland – SMART UP” to nowy program akceleracyjny, który oferuje wszechstronne wsparcie dla innowacyjnych mikro- i małych przedsiębiorstw na początkowych etapach rozwoju. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Młode, technologiczne spółki mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości aż 400 tys. zł!

  • Zielone światło na ekologiczne inwestycje dla firm! Od dziś można składać wnioski w ramach KPO
    Od dziś (25 czerwca br.) do 20 sierpnia br. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie działań obejmujących zielone technologie, w tym wpisujące się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Inwestycja A2.2.1. jest realizowana z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W ramach realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) naboru można otrzymać nawet 3,5 mln zł dotacji!

  • Rozwijaj się z Bazą Usług Rozwojowych – naprawdę warto!
    Jeszcze nigdy dotąd możliwości kształcenia, rozwoju kompetencji, nauki potrzebnej do rozpoczęcia pracy czy zmiany zawodu nie były w Polsce tak duże i tak wszechstronne. Nigdy wcześniej też nie udało się zebrać w jednym miejscu tak obszernej bazy kursów, szkoleń, usług doradczych – wraz z bogatą biblioteką informacji i poradników nt. rynku usług rozwojowych.

  • Startuje nabór „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”
    W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) startuje nabór do działania „Wsparcie firm w okresowych trudnościach – oferta dla przedsiębiorców” z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). W ramach projektu przedsiębiorcy, którzy zmagają się z różnymi problemami w prowadzeniu działalności, uzyskają wsparcie szkoleniowe lub doradcze.

  • Od 20 lat Fundusze Europejskie rozwijają innowacyjność w Polsce
    Innowacje to kluczowy element rozwoju gospodarczego. Dzięki innowacjom przedsiębiorstwa zyskują przewagę wśród konkurencji. W procesie tworzenia innowacji, czyli np. nowego produktu, kluczowym etapem są badania. Od 20 lat polscy przedsiębiorcy mogą prowadzić działania B+R oraz wdrażać powstałe w ich wyniku innowacje dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.

  • PARP ogłasza nabór na dofinansowanie projektów GOZ dla MŚP
    16 lipca 2024 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP, Etap I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027 (FEPW). Celem działania jest wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji.

  • 5 urodziny Akademii PARP
    W tym miesiącu obchodzimy kolejne urodziny Akademii PARP. Właśnie mija 5 lat, odkąd nasz portal otworzył swoje podwoje dla pierwszych kursantów. Od tego czasu dołączyło do nas ponad ćwierć miliona nowych użytkowników, którzy z sukcesem ukończyli i wygenerowali łącznie ponad 220 tysięcy certyfikatów potwierdzających uzyskanie nowej wiedzy.

  • Dodatki do wynagrodzeń dla blisko 200 tysięcy pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat 3
    Rada Ministrów przyjęła w środę opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej programy finansowania od lipca 1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników, którzy każdego dnia swoją ciężką pracą pomagają innym, otaczają opieką dzieci, wspierają osoby starsze i potrzebujące.

  • Świętuj z PARP Dzień Przedsiębiorcy!
    „Uznając znaczenie działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Dzień ten przyczyni się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości” – głosi uchwała z 2016 r.

  • Startuje konkurs na plakat dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Zgłoś swoją pracę i dołącz do wyjątkowego grona twórców lotowskich plakatów
    Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają konkurs na plakat. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na bilety lotnicze o takiej samej wartości.

  • Raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Aktualne trendy i wyniki badań
    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prezentuje najnowszy raport dotyczący rynku pracy, edukacji i kompetencji na maj 2024. Dokument zawiera szczegółowe analizy sytuacji na polskim i europejskim rynku pracy oraz podkreśla kluczowe trendy, które kształtują przyszłość zatrudnienia. Raport wskazuje na rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych i potrzebę ścisłej współpracy między edukacją a sektorem zawodowym.

  • 83% firm uznaje innowacje za jeden z trzech najważniejszych priorytetów, ale tylko 3% jest gotowych do realizacji innowacyjnych celów
    18. doroczne badanie innowacyjności BCG ujawnia, że od 2022 roku „gotowość do innowacji” w firmach spadła o 17 punktów procentowych.

  • Rozliczanie oraz dokumentowanie transakcji WDT i WNT – wybrane zagadnienia praktyczne - webinarium
    Transakcje transgraniczne są wyzwaniem dla przedsiębiorców. Dlaczego? Z jednej strony można skorzystać z preferencyjnego opodatkowania niektórych transakcji 0% stawką VAT. Z drugiej strony jest obawa, że w przypadku zakwestionowania zasadności stosowania tej preferencji, przedsiębiorca będzie musiał ponieść konsekwencje finansowe, które mogą być bardzo dotkliwe.

  • Wsparcie dla branży HoReCa – PARP uruchamia drugi nabór!
    Już od 18 lipca przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli wziąć udziału w pierwszym naborze, będą mogli składać wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza drugi nabór w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

  • Porady telefoniczne w języku ukraińskim
    Porady z zakresu legalności zatrudnienia obywateli Ukrainy na terytorium RP w języku ukraińskim udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 pod numerem telefonu 22 111 35 88

  • MFiPR: Indywidualne Konta Rozwojowe: inwestycje w rozwój dorosłych. Rusza proces konsultacji (komunikat)
    Polacy coraz chętniej poszerzają swoją wiedzę i umiejętności. Ten pozytywny trend omówiono dziś podczas konsultacji założeń Indywidualnych Kont Rozwojowych (IKR) – inicjatywy wspierającej rozwój zawodowy i osobisty dorosłych Polaków.

  • Fundusze Europejskie od dwóch dekad podnoszą kompetencje pracodawców i pracowników. Sprawdź nowe możliwości rozwoju
    W czasach dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości nie można poprzestawać na wiadomościach przyswojonych w szkolnej ławie. Wiedzę trzeba uzupełniać na bieżąco, do czego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości stale zachęca.

  • Raport: największe spadki ofert pracy w zawodach z wykształceniem ścisłym lub inżynieryjnym
    W maju największe spadki ofert pracy dotyczyły zawodów z wykształceniem ścisłym lub inżynieryjnym - wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy. Dodano, że więcej wakatów niż przed miesiącem pojawiło się dla zawodów niewymagających zaawansowanych kwalifikacji oraz w usługach.

  • Chroń zdrowie i życie pracowników podczas upałów
    17 czerwca 2024 r. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki uczestniczył w posiedzeniu zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Przekonywał partnerów społecznych do poparcia projektu ustawy, która zlikwiduje obowiązek przedstawiania przez inspektora pracy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

  • Polska na Collision 2024 w Toronto
    W ramach realizacji Programu Promocji Sektora IT/ICT Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje stoisko narodowe podczas Collision – wiodącej imprezy startupowej w rejonie Ameryki Płn. Collision 2024 odbywa się w Toronto i trwa do 20 czerwca 2024 r.

  • Święto przedsiębiorców razem z PARP
    21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przygotowała specjalny program. Zapraszamy do udziału!

  • Główny Inspektor Pracy walczy o odformalizowanie kontroli
    17 czerwca 2024 r. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki uczestniczył w posiedzeniu zespołu prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Przekonywał partnerów społecznych do poparcia projektu ustawy, która zlikwiduje obowiązek przedstawiania przez inspektora pracy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.

  • Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ - zasady naboru i kryteria oceny
    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza potencjalnych wnioskodawców do udziału w webinarze, który przybliży zasady naboru i oceny wniosków o dofinansowanie, składanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – działanie A2.2.1.

  • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  
    Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.