Fundusze Europejskie dla Rybactwa: nabór dla organizacji producentów Na stronie internetowej programu Funduszu Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 (FER) ukazało się nowe ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach działania 2.4 Organizacje producentów.
Fundusze Europejskie dla Rybactwa: nabór w ramach działania Kapitał ludzki Na stronie internetowej programu Funduszu Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 (FER) ukazało się nowe ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.1 Kapitał ludzki.
Ruszyły konsultacje do ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Ministerstwo Przemysłu przedłożyło nowelizację ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego 7 stycznia 2025. Rozpoczęły się konsultacje społeczne, które potrwają 30 dni.
PARP kontynuuje wsparcie cyfrowej transformacji przemysłu Od 2025 roku PARP przejmuje zadania Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (FPPP). To oznacza, że będzie realizować projekty wspierające cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Co nowego w 2025 roku? Sprawdź! Świadczenia honorowe dla stulatków na nowych zasadach, nabór wniosków o rentę wdowią, wyższe kryteria w pomocy społecznej – to tylko niektóre ze zmian, które przyniósł początek 2025 roku. Dowiedz się więcej!
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową KAS ostrzega przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Zawierają one powiadomienia o rzekomych powiadomieniach z urzędu skarbowego i zachęcają do kliknięcia w niebezpieczne linki.
Okiem PIP: Nowe uprawnienia dla rodziców wcześniaków Rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków od 19 marca 2025 r. będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe świadczenie będzie przysługiwać w wymiarze do 15 albo 8 tygodni.
Powstał zespół ds. rozwiązań dla hutnictwa 3 stycznia 2025 roku w Ministerstwie Przemysłu rozpoczął pracę zespół do spraw opracowania rozwiązań w celu poprawy funkcjonowania branży hutniczej. Ma on na celu wypracowanie rozwiązań na poprawę sytuacji branży.
Webinar na temat zmian w przepisach o rachunkowości Ministerstwo Finansów zaprasza na cykl webinarów dot. zmian przepisów o rachunkowości. Pierwszy z nich odbędzie się 15 stycznia 2025 r. w godz. 10:00-11:00.
Spotkania z ekspertami BGK w Mazowieckim BGK zaprasza na bezpłatne spotkania z ekspertami, poświęcone projektowi "Pożyczka inwestycyjna dla Regionu Mazowieckiego Regionalnego - RMR", które odbędą się w dniach 14-17 stycznia 2025.
Poradnik ws. minimalnych gwarancji Taksonomii UE Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowały poradnik dla przedsiębiorstw w zakresie stosowania minimalnych gwarancji Taksonomii UE.
Cyberoferta edukacyjna dla warmińsko-mazurskich przedsiębiorców Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wspólnie z NASK, zapraszają przedsiębiorców do wzięcia udziału w szkoleniach w zakresie cyberbezpieczeństwa i korzystania z możliwości cyfrowych.
Ruszył projekt IKR Junior Ruszył pilotaż projektu IKR Junior. Ma on na celu wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, m.in. poprzez finansowanie zajęć pozaszkolnych.
Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat Od 1 stycznia 2025 r. osobom, które skończą 100 lat życia przysługuje świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł miesięcznie.
Ogłoszenie Programu odbudowy infrastruktury turystycznej Minister Sportu i Turystyki ogłosił Program odbudowy infrastruktury turystycznej finansowany z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Wydłużony nabór na inwestycje odtwarzające potencjał rolnictwa Ministerstwo Rolnictwa do 24 stycznia 2025 r. wydłużyło termin, do kiedy rolnicy poszkodowani w wyniku powodzi mogą składać wnioski do pomoc do ARiMR. Wsparcie dotyczy „Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej”.
MRPiPS podsumowało sytuację na rynku pracy w 2024 r. Ministerstwo Pracy podsumowało sytuację na rynku pracy w ubiegłym roku. Według szacunków resortu, w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. - tyle samo co przed rokiem.
Kurs PARP: „Mediacje – alternatywna metoda rozwiązywania sporów” PARP zachęca do udziału w nowym kursie Akademii PARP pt. „Mediacje – alternatywna metoda rozwiązywania sporów”.
PFRON: refundacja kosztów w zakładzie pracy chronionym PFRON informuje o warunkach ubiegania się o zwrot dodatkowych kosztów, poniesionych przez pracodawcę prowadzącego zakład pracy chronionej lub przedsiębiorstwo społeczne.
Dodatek dopełniający do renty socjalnej Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, od 1 stycznia 2025 r, mogą otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej.
Kwoty dofinansowania płac pracowników z niepełnosprawnością PFRON informuje o nowych, wyższych kwotach dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnością.
Rusza kolejna pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych powodzią Od 6 stycznia przedsiębiorcy z terenów objętych wrześniową powodzią mogą składać wnioski do ZUS o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z pomocy mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy zostali bezpośrednio, jak i pośrednio, dotknięci skutkami powodzi.
Zmiany w składce zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców ZUS informuje o obowiązujących od 1 stycznia 2025 roku zmianach w przepisach dot. składek zdrowotnych opłacanych przez przedsiębiorców.
Webinar dla sektora zielonych technologii PARP zaprasza na webinar poświęcony współpracy i możliwości rozwoju na rynku japońskim, szczególne w sektorze zielonych technologii. Transmisja odbędzie się 16 stycznia 2025 w godzinach 08:30-10:00.
Wypłata świadczeń łącznie z rentą rodzinną – nowe zasady od 2025 r. Przysługuje Ci renta rodzinna, ale masz również prawo do innego świadczenia, np. do emerytury? Sprawdź, czy i na jakich zasadach możesz teraz łączyć wypłatę tych świadczeń.
Podmioty prowadzące PPE mają obowiązek przekazania informacji do PFR Pracodawcy mają obowiązek przekazać do PFR oświadczenia o liczbie pracowników i uczestników Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) zatrudnionych u danego pracodawcy na dzień 1 stycznia i na dzień 1 lipca w danym roku kalendarzowym.
Ostrzeżenie przed fałszywymi wezwaniami do służby wojskowej Urząd do Spraw Cudzoziemców ostrzega przed fałszywymi pismami, wysyłanymi do obywateli Ukrainy w sprawie wezwania do odbycia służby wojskowej.
Nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025 27 grudnia 2024 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD. Dokument określa aktualne zasady klasyfikacji działalności gospodarczej w Polsce.
Wsparcie finansowe dla MŚP z branży cyberbezpieczeństwa Podpisane przez Ministra Cyfryzacji rozporządzenie umożliwi wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Na ten cel przeznaczono 1,8 mln euro.
Wzrasta zainteresowanie służbą w Policji Jak podało MSWiA, w okresie od 1 stycznia do 30 grudnia 2024 r., do służby w Policji przyjętych zostało 6 411 osób, czyli o 1 242 więcej niż w 2023 r.
Zmiany dotyczące zgłoszenia przewozu drogowego w SENT Od 1 stycznia 2025 r. obowiązek zgłoszenia międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy w ramach SENT zostanie poszerzony o podmioty z innych państw członkowskich UE, Szwajcarii lub państw EFTA.
Uproszczone reguły dodatku za służbę wojskową Od 1 stycznia uproszczone zostaną reguły przyznawania dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 % należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1%.
Ułatwienia dot. polskich dokumentów podróży dla cudzoziemca Urząd ds. Cudzoziemców przypomina, że mieszkający w Polsce obywatele Białorusi mogą łatwiej uzyskać polskie dokumenty podróży dla cudzoziemca.
MFiPR: Nabory KPO w styczniu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zachęca do zapoznania się z naborami o wsparcie KPO, które zostaną ogłoszone w styczniu 2025 r.
PIP: "Premia czy nagroda? – różnice nieoczywiste" Tak nagroda, jak i premia są świadczeniami pochodzącymi ze stosunku pracy. Jakie są jednak różnice między nimi? Więcej o tym w materiale PIP.
Formularz Indywidualnego Programu Rozwoju Zawodowego Departament Służby Cywilnej przygotował formularz wspierający w efektywnym zarządzaniu rozwojem pracowników.
Wolna Wigilia od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy od przyszłego roku – ustawa w tej sprawie przeszła przez Parlament i 24 grudnia została podpisana przez Prezydenta.
PIP: Grzech zaniechania — nie tylko karne konsekwencje Czym jest wypadek przy pracy i choroba zawodowa? Co grozi za niepowiadomienie o nich lub niesporządzenie odpowiedniej dokumentacji? Zachęcamy do lektury materiału PIP.
Rząd przyjął Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na lata 2024-2026 Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia to dokument przedstawiający sytuację na rynku pracy oraz kierunki najważniejszych interwencji w tym obszarze. Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą KPDZ na lata 2024-2026.
Rząd przyjął projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia Urząd Pracy ma być miejscem nowoczesnym, przyjaznym i pomocnym dla swoich klientów – to istota projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, który powstał w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
e-Doręczenia obowiązkowe również dla przedsiębiorców Już za 10 dni zaczną w Polsce obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.
Konsultacje założeń konkursu na dostęp do szybkiego internetu Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia konsultacje założeń czwartego konkursu na dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych na obszarach białych plam.
PKD 2025 – zmiany dla przedsiębiorców od 1 stycznia Od 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać nowa klasyfikacja PKD. Po wejściu w życie przepisów, przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie się do nowej kwalifikacji.
Wyniki oceny projektów I etapu naboru Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność PARP informuje o wynikach I etapu oceny projektów złożonych w naborze tematycznym Dostępność. Nabór ma na celu wsparcie innowacyjnych rozwiązań zaspokajających potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami.
PARP: ruszył drugi nabór do konkursu EENergy Wystartował drugi nabór do projektu EENergy dla firm z sektora MŚP, które chcą wdrożyć działania zmniejszenie zużycia energii. W sumie 900 firm z całej UE może liczyć na bezzwrotną dotację w kwocie 10 tysięcy euro.
Konsultacje dot. zmiany definicji rolnika aktywnego zawodowo Ministerstwo Rolnictwa informuje, że w resorcie trwają prace nad zmianą definicji rolnika aktywnego zawodowo. W styczniu 2025 r. planowany jest cykl spotkań z udziałem różnych środowisk poświęcony tej tematyce.
Grudzień pełen nowości w Akademii PARP Akademia PARP przygotowała dla wszystkich przedsiębiorców, menedżerów i osób myślących o własnym biznesie nowości, które pomogą rozwijać kluczowe umiejętności. Co warto sprawdzić w ostatnim miesiącu roku?
Nabór wniosków na utworzenie branżowych centrów umiejętności Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji uruchomiła nabór wniosków w III. konkursie na Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)
Rozszerzony katalog upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczenia Ministerstwo Rolnictwa informuje, że od 1 stycznia poszerzony zostanie katalog upraw objętych 65-procentowymi dopłatami do składek ubezpieczenia.
Wznowienie pomocy de minimis w sektorze rolnym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że podwyższone zostały limity pomocy de minimis w sektorze rolnym.