Aby ubiegać się o dodatek aktywizacyjny, powinieneś złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy, w którym byłeś zarejestrowany.
Co to za świadczenie? Kto może o nie wnioskować? Jakie są warunki jego uzyskania?
Osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ani wypadkowemu, dlatego w przypadku choroby urząd pracy nie wypłaca zasiłku chorobowego.
Ubezpieczenie to obowiązuje jeszcze przez 30 dni od utraty statusu osoby bezrobotnej.
Bezrobotny z prawem do zasiłku, który przebywa na zwolnieniu lekarskim zachowuje prawo do tego świadczenia.
Przebywając na zwolnieniu lekarskim nie możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna.
Urząd pracy wykreśla bezrobotnego z rejestru osób bezrobotnych, jeśli pozostaje on nieprzerwanie przez 90 dni niezdolny do pracy wskutek choroby. Ta reguła nie odnosi się jednak do kobiet w ciąży.
Jako bezrobotny powinieneś poinformować urząd pracy o każdej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia.
Nie czekaj, aż urząd pracy wyznaczy Ci termin wizyty. Kolejnego dnia po zakończonym zwolnieniu zgłoś się do urzędu pracy w celu potwierdzenia swojej zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia.
Czy po zarejestrowaniu jako bezrobotny zdarzyło Ci się chorować? Zastanawiasz się, czy kolejne zwolnienie lekarskie wpłynie na Twój status?
Urząd pracy wykreśli Cię z rejestru osób bezrobotnych, jeśli pozostaniesz niezdolny do pracy wskutek choroby nieprzerwanie przez 90 dni (nie dotyczy to kobiet w ciąży). Potwierdzeniem wyrejestrowania jest pisemna decyzja urzędu.
Jednym z warunków, jakie należy spełniać, aby uzyskać status osoby bezrobotnej jest oświadczenie o pełnej zdolności i gotowości do podjęcia pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, od nas niezależne, które powodują brak takiej gotowości.
Raporty i wywiady
-
03.03.2023
Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
-
30.12.2022
6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
Rynek pracy w prawie
-
20.03.2023
Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny
-
17.03.2023
Zmiana czasu a wynagrodzenie