Powrót

Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-02-25

Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

Dla kandydata ubiegającego się o pracę CV to nic innego jak jego wizytówka. Pracodawca, który dokona analizy dokumentu, będzie poszukiwał umiejętności i doświadczeń zawodowych, niezbędnych do pracy na nowym stanowisku. Dlatego też wybór odpowiedniej formy dokumentu pomoże uwydatnić pożądane cechy kandydata, co przełoży się na zwiększenie skuteczności CV.

 

Chronologiczne

Forma chronologiczna CV jest najbardziej popularna. Kandydat podaje w niej informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym w odwrotnym porządku chronologicznym, zaczynając od ostatnio ukończonej szkoły/ostatniego miejsca zatrudnienia. Umieszcza też szczegóły dotyczące miejsca zatrudnienia oraz opisy obowiązków. Ta wersja życiorysu jest odpowiednia, kiedy stanowisko, o które ubiega się kandydat, jest podobne do zajmowanych przez niego wcześniej.

 

Funkcjonalne

Funkcjonalna forma CV kładzie nacisk na rodzaj i zakres kwalifikacji, a nie na tempo ich zdobywania. Należy zatem skoncentrować się na najważniejszych umiejętnościach i osiągnięciach. Forma ta polecana jest osobom, które przez długi okres pozostawały bez pracy bądź często zmieniały miejsce zatrudnienia.

 

Niekonwencjonalne

Jeśli kandydat ubiega się o stanowisko, gdzie jednym z najważniejszych wymogów jest kreatywność, najlepszym dla niego rozwiązaniem jest CV w formie niekonwencjonalnej (twórczej). Jedyną regułą przy sporządzaniu takiego życiorysu jest jego oryginalność. Taką innowacyjną formą autoprezentacji jest np. VideoCV, czyli krótki dwuminutowy film ukazujący profil kandydata, jego doświadczenie i pasje.

 

Europejskie

Kandydaci, którzy szukają pracy poza granicami Polski powinni rozważyć formę europejską. Ujednolicony szablon, zaproponowany przez Komisję Europejską, ma za zadanie ulepszyć proces rekrutacji oraz aplikowania w całej Unii Europejskiej. Kandydat na stronie internetowej https://europa.eu/europass/pl ma do dyspozycji kreator CV, który po uzupełnieniu swoimi danymi, stworzy odpowiedni dokument.

 

Czytaj także: Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

psz.praca.gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
  Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

 • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
  Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

 • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
  W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
  Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

 • Praca w służbie cywilnej
  Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.

 • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
  Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

 • Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
  Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

 • Najbardziej kreatywne kampanie rekrutacyjne na rynku – rusza kolejna edycja „Liderów Rekrutacji”
  Poszukiwanie i pozyskiwanie talentów na rynku pracy w wielu branżach nie należy do najłatwiejszych. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, część firm stawia na nieszablonowe i kreatywne kampanie rekrutacyjne, często wykorzystując do tego szerokie możliwości, jakie dają media społecznościowe oraz marketing internetowy. Wyróżniające się, nieszablonowe rekrutacje mogą zostać nagrodzone, bo właśnie wystartowała kolejna edycja „Liderów Rekrutacji” OLX!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy