Powrót

Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-07-05

Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

Weryfikacja potencjalnego pracodawcy jest ważnym krokiem w poszukiwaniu pracy. Pozwala uniknąć błędów, podjąć świadomą decyzję i wybrać firmę, w której będziesz mógł z satysfakcją rozwijać swoją karierę.

 

Przeanalizuj ofertę pracy

Upewnij się, że oferta pracy jest kompleksowa, a opis stanowiska jest precyzyjny i zrozumiały. Sprawdź, czy w ofercie widnieją informacje na temat obowiązków, oczekiwań oraz doświadczenia. Wymagania te powinny być realistyczne i adekwatne do stanowiska. Jeśli są one wygórowane lub zbyt ogólne, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenie.

Upewnij się, że firma, która szuka kandydatów do pracy istnieje. Numery NIP, REGON lub KRS sprawdzisz we właściwych rejestrach działalności gospodarczej (CEIDG, KRS).

 

Czytaj także: Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy

 

Uważaj na sygnały ostrzegawcze

Nie wierz w oferty, w których firma proponuje Ci wysyłanie pieniędzy na swoje konto. Może być to próba oszustwa. Sformułowanie „szybki i łatwy zarobek” traktuj z dystansem.

Jeśli należysz do internetowych grup ogłoszeniowych, gdzie pracodawcy oferują pracę online, pamiętaj, że mogą to być konta fikcyjne. Przyjrzyj im się dokładnie pod kątem daty utworzenia, ilości znajomych, zdjęć, wydarzeń i komentarzy. Odszukaj stronę internetową danej firmy, dowiedz się więcej o jej działalności i jeśli to możliwe, zapoznaj się z jej regulaminem.  

 

Korzystaj z wiarygodnych źródeł

Szukaj ofert pracy na stronach internetowych, które weryfikują informacje o pracodawcach. Przykładem takiej strony jest Centralna Baza Ofert Pracy, czyli wspólna baza powiatowych urzędów pracy. Jeśli szukasz pracy w innych krajach Europy, skorzystaj z wyszukiwarki EURES.

Istnieje kilka narzędzi, które mogą Ci pomóc w ocenie oferty pracy oraz potencjalnego pracodawcy:

 • Glassdoor: Popularna platforma, na której pracownicy i byli pracownicy dzielą się opiniami na temat swoich miejsc pracy. Możesz tam znaleźć informacje o wynagrodzeniach, kulturze organizacyjnej, benefitach i innych aspektach firmy.
 • LinkedIn: Możesz przeglądać profile pracowników danej firmy, poznać ich doświadczenia i ścieżkę kariery. Pomoże Ci to w ocenie, czy oferta pracy jest atrakcyjna, szczególnie pod kątem rozwoju zawodowego.
 • Inne media społecznościowe: Odszukaj potencjalnego pracodawcę na takich platformach, jak X, Instagram, Facebook, Tik Tok. Zamieszczane tam informacje o wydarzeniach, relacjach i kulturze organizacyjnej oddadzą pełniejszy obraz atmosfery panującej w firmie.
 • Badania rynku: Przeglądaj raporty i analizy dotyczące branży, w której działa firma. Dowiesz się, czy ma ona dobrą reputację, czy jest stabilna, czy się rozwija i podąża za trendami.

Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj z obecnymi lub byłymi pracownikami firmy. Zapytaj ich o doświadczenia, perspektywy i opinie na temat pracy w tej organizacji.

 

Czytaj także: List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?

 

Pamiętaj! Każda oferta pracy jest inna, więc analizuj ją indywidualnie, a w razie wątpliwości nie wahaj się pytać o szczegóły. Zachowaj czujność na każdym etapie rekrutacji i potwierdzaj informacje zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy.

 

Powodzenia w poszukiwaniach.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
  Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

 • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
  Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

 • Kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Lipiec 2024 r.
  1 lipca 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wydłuża ona legalny pobyt obywateli Ukrainy w RP i wprowadza zmiany w powiadomieniu, które legalizuje ich pracę. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w RP.

 • Zezwolenie na pracę - powierzenie pracy o innym charakterze
  W zezwoleniu na pracę określa się m.in. stanowisko lub rodzaj pracy wykonywanej przez cudzoziemca. Powierzenie cudzoziemcowi pracy na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu uważa się za nielegalne. Jednak nie zawsze. Przepisy umożliwiają bowiem wykonywanie pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. W jakich okolicznościach? Odpowiadamy.

 • Nielegalne zatrudnienie lub nielegalna inna praca zarobkowa
  Pojęcie nielegalnej pracy najczęściej kojarzy się z zatrudnianiem cudzoziemców. Dotyczy ono jednak wszystkich pracowników. Co dokładnie oznacza? Odpowiadamy.

 • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wpis i decyzja
  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje pracę obcokrajowców z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w Polsce. Gdzie się je uzyskuje? Czy wydawane jest w formie decyzji? Odpowiadamy.

 • Siła pracy zespołowej kluczem do sukcesu [INFOGRAFIKA]
  Praca zespołowa to nie tylko suma indywidualnych umiejętności i wysiłków, ale też synergia, która pozwala na osiąganie wyjątkowych rezultatów. Oto cztery przykłady związane z siłą pracy zespołowej.

 • Paszport i inne dokumenty cudzoziemca przebywającego w Polsce
  Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce powinien mieć ważny dokument uprawniający go do tego. Ponadto ma obowiązek posiadać ważny dokument podróży. Jeżeli dodatkowo chce pracować w RP, musi mieć dokument, który uprawnia go do pracy, chyba że jest z tego obowiązku zwolniony, np. jako absolwent szkoły ponadpodstawowej w Polsce.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy