Powrót

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-02-13

Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Osoby poszukujące zatrudnienia, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, mogą korzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy. Jest to wspólna baza ogłoszeń urzędów pracy z całej Polski. Wyposażona w zaawansowaną wyszukiwarkę pozwala na przefiltrowanie ofert tak, aby w rezultacie poszukujący pracy mógł skupić się na określonej lokalizacji, stanowisku czy rodzaju umowy.

 

Oferty pracy w Twoim telefonie

Osoby poszukujące pracy, które cenią sobie nowoczesne rozwiązania, mogą wypróbować bezpłatne aplikacje, takie jak Moja Praca oraz ePraca. Narzędzia te umożliwią przeglądanie i zapisywanie codziennie na urządzeniu mobilnym uaktualnianych ofert pracy. Dają również dostęp do ofert szkoleniowych oraz informacji o wydarzeniach, takich jak giełdy i targi pracy.

Użytkownicy aplikacji Moja Praca mogą także skorzystać z testu predyspozycji zawodowych, symulatora rozmów kwalifikacyjnych, praktycznych poradników video oraz zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu prawa pracy.

 

Wizyta w urzędzie pracy

Osoby, które potrzebują zmian w życiu zawodowym, ale nie wiedzą od czego zacząć, mogą skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym w wojewódzkim urzędzie pracy. Takie indywidualne spotkania to doskonała okazja do poznania swoich predyspozycji zawodowych i kompetencji interpersonalnych. Ustalenie celu zawodowego czy edukacyjnego to często największy problem. Doradca pomoże go rozwiązać i wskaże dostępne możliwości rozwoju.  

Warto również zapoznać się formami wsparcia dostępnymi we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Oprócz pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego urzędy mogą bowiem finansować szkolenia, staże czy przyznawać dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że większość z tych ofert skierowana jest do zarejestrowanych osób bezrobotnych.

Strony wojewódzkich oraz powiatowych urzędów pracy znajdziecie w tym miejscu: https://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu

 

Praca nie tylko w Polsce

W przypadku osób zainteresowanych pracą za granicą, przydatny może okazać się kontakt z doradcą sieci EURES. Serwis ten świadczy usługi w zakresie unijnego pośrednictwa pracy i informuje o warunkach życia i pracy w państwach członkowskich UE i EFTA.

Warto wspomnieć o tym, że EURES prowadzi obecnie kampanię „Praca dla młodych” skierowaną do osób w wieku 15-29 lat, planujących wkroczyć na europejski rynek pracy. Osoby, które zdecydują się na wzięcie w niej udziału dowiedzą się jak bezpiecznie szukać pracy za granicą, jakie jest zapotrzebowanie europejskiego rynku pracy na konkretne umiejętności, a także otrzymają wsparcie podczas rekrutacji do zagranicznych firm.

 

Dodatkowe opcje dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy poszukują w Polsce zatrudnienia mogą korzystać z ponad 250 tys. ofert pracy dostępnych na portalu pracawpolsce.gov.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz, aby co tydzień otrzymywać oferty dopasowane do konkretnych umiejętności, doświadczenia oraz miejsca pobytu.

Dodatkowym rozwiązaniem, które ma połączyć pracodawców z poszukującymi pracy ukraińskimi kandydatami jest unijny projekt pilotażowy „EU Talent Pool – Pilot”. Dzięki niemu osoby z Ukrainy objęte ochroną czasową na terenie UE mają możliwość utworzenia w bazie portalu swojego CV oraz udostępniania go zweryfikowanym pracodawcom z Polski oraz pracodawcom z UE.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Cyfryzacja KPRM.

Departament Rynku Pracy MRiPS.

EURES Polska.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • Technologia a rynek pracy
    Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

  • „EU-Talent Pool” – wsparcie dla obywateli Ukrainy szukających pracy w UE
    „EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy