Powrót

Technologia a rynek pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-12-02

Postęp technologiczny, globalizacja, migracja ludności, demografia, pandemia czy konflikty zbrojne mają duży wpływ na nasz, i nie tylko nasz, rynek pracy. Widać to na przykładzie zmian, które zaszły w ostatnich latach. I chociaż nadal dominują pozytywne nastroje wśród polskich pracowników, spora część z nich z obawą patrzy w przyszłość. Czy Polacy boją się zmian na rynku pracy wywołanych automatyzacją pracy?

 

Postęp technologiczny sprawia, że wiele zadań, które kiedyś wykonywali ludzie, wykonują obecnie zaprogramowane maszyny. Automatyzacja procesów produkcyjnych, nowoczesny monitoring, kasy samoobsługowe, programy komputerowe, które usprawniają pracę mogą być postrzegane jako zagrożenie i źródło przyszłego wzrostu bezrobocia. Z badania „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, które przeprowadził serwis LiveCareer Polska, wynika, że ponad 41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24% badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich.

 

Krótszy tydzień pracy

 

Wśród respondentów, biorących udział w badaniu, aż 80% uważa, że rozwój technologii powinien być regulowany prawnie. Po to, by chronić miejsca pracy. Innymi sposobami na walkę z ewentualnym przyszłym bezrobociem mają być krótszy tydzień pracy i bezwarunkowy dochód podstawowy. Za tymi rozwiązaniami opowiedziało się 37% ankietowanych. 

 

Czytaj także: Polacy o pracy

 

Żaneta Spadło, autorka badania, mówi:

- Badania wskazują, że około połowę wszystkich czynności zawodowych już teraz dałoby się zautomatyzować. Choć oczywiście musiałoby to być zgodne z prawem, opłacalne i zaakceptowane przez ludzi. Według ekspertów pierwsza fala automatyzacji obejmie głównie osoby z wyższym wykształceniem, a druga i trzecia - pracowników fizycznych. Ostatecznie z rynku może zniknąć nawet 700 zawodów. Ale pamiętajmy, że takie sytuacje zdarzały się w historii już wielokrotnie, a „stare” profesje były zastępowane nowymi.

 

Wzrost bezrobocia

 

Ponad połowa Polaków (63%) uważa, że rozwój sztucznej inteligencji będzie powodem wzrostu bezrobocia. Co w związku z tym zamierzają Polacy? 47% z nas deklaruje, że podniosłoby swoje kwalifikacje, żeby kontrolować pracę robotów, a 28% zmieniłoby zawód lub branżę. Tylko co dziesiąty ankietowany poparłby zmiany prawne, których celem jest pomoc bezrobotnym, a 8% poparłoby zmianę lub transformację obecnego systemu gospodarczego.

 

Czytaj także: Elastyczne warunki pracy

 

Małgorzata Sury, ekspertka kariery LiveCareer.pl, mówi:

- Właściciele największych firm dobrze wiedzą, że jeśli sztuczna inteligencja ma być bezpieczna i skuteczna, wymaga nadzoru człowieka. Dlatego już teraz reorganizują struktury i doszkalają pracowników - wszystko po to, by maksymalnie wykorzystać swój potencjał technologiczny. Przebudowa obecnych struktur i zmiana myślenia o pracy to jedno z największych wyzwań, jakie czekają branżę HR w kolejnych latach.

 

Obawy Polaków

 

Dane z Raportu wskazują, że co trzeci Polak boi się, że w przyszłości maszyny zastąpią go na obecnym stanowisku pracy. Zdecydowana większość respondentów, którzy czują się zagrożeni uważa, że roboty zastąpią ich w ciągu najbliższych 10 lat (32%) albo 20 lat lub później (40%). Tylko 1 na 5 osób w tej grupie uważa, że to kwestia kolejnych 5 lat. Pozostałe 8% ankietowanych z tej grupy przyznaje, że już teraz roboty wykonują większość ich pracy.

 

Ponadto:

  • 84% badanych Polaków uważa, że sztuczna inteligencja powinna tylko pomagać obecnym pracownikom, a nie ich zastępować.
  • 41% ankietowanych popiera rozwój automatyzacji pracy bez względu na konsekwencje.
  • 73% konsumentów popiera robotyzację i automatyzację pracy.

 

 

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie „Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy”, w którym zapytano 1129 respondentów o ich opinię na temat robotyzacji i automatyzacji pracy.

 

 

Opracowanie: Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: LiveCareer Polska.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 2023
    Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (nazywana specustawą wojenną) obowiązuje od 12 marca 2022 r. Reguluje ona m.in. kwestie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce i ich legalnego zatrudnienia. Od czasu wejścia w życie, ustawa „wojenna” była kilka razy nowelizowana. Co się zmieniło w przepisach dotyczących legalizacji zatrudnienia i legalnego pobytu obywateli Ukrainy w 2023 r.? Odpowiadamy.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • Uznanie w Polsce stażu pracy z Ukrainy
    Uznanie stażu pracy w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) regulują unijne przepisy o koordynacji świadczeń społecznych. Co w przypadku, jeśli praca była wykonywana w kraju trzecim? Czy ten okres zatrudnienia może zostać zaliczony do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze?

  • Polacy a praca za granicą
    Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.

  • „EU-Talent Pool” – wsparcie dla obywateli Ukrainy szukających pracy w UE
    „EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

  • Praca w Polsce – tysiące ofert pracy
    Portal pracawpolsce.gov.pl jest skierowany do obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani znalezieniem pracy w naszym kraju. Dużą zaletą serwisu jest to, że przedstawiane w nim oferty pracy są dopasowane do kompetencji i miejsca pobytu cudzoziemca. Portal jest dostępny w trzech wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Co zyskują obywatele Ukrainy, którzy założą konto na pracawpolsce.gov.pl?

  • Postępowanie nostryfikacyjne
    Powiatowy urząd pracy może sfinansować wnioskującemu postępowanie nostryfikacyjne. Kto dokładnie może skorzystać z tego wsparcia? Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o pomocy obywatelom Ukrainy [WYWIAD]
    Wojna na Ukrainie trwa już ponad pół roku. O tym, jak wyglądały pierwsze dni po rosyjskiej agresji oraz jak to wygląda teraz z perspektywy osoby, która od początku konfliktu zaangażowała się w pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy rozmawialiśmy z Jarosławem Litwiakiem, współorganizatorem wielu zbiórek, który wielokrotnie jeździł z darami do Lwowa.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy