

Utrata statusu osoby bezrobotnej Utrata statusu osoby bezrobotnej

Jak się wyrejestrować z rejestru osób bezrobotnych? Jak się wyrejestrować z urzędu pracy

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej Środki na działalność z urzędu pracy

Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy? Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy Jak się zarejestrować w urzędzie pracy

Zasiłek dla osób bezrobotnych Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych

Dodatek aktywizacyjny Dodatek aktywizacyjny dla osób, które podejmą zatrudnienie

Dofinansowanie studiów podyplomowych Dofinansowanie studiów podyplomowych z urzędu pracy. Środki na studia podyplomowe

Szkolenia dla osób bezrobotnych Szkolenia dla osób bezrobotnych. Darmowe szkolenia

Ubezpieczenie zdrowotne Ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy

Dokumenty potrzebne do rejestracji Dokumenty potrzebne do rejestracji jako bezrobotny w urzędzie pracy


1304,10 zł
Zasiłek
dla bezrobotnych
(podstawowy 100%)
3010 zł
Minimalne
wynagrodzenie
obowiązujące w 2022 r.
19,70 zł
Minimalna
stawka godzinowa
obowiązująca w 2022 r.
4,9%
Stopa bezrobocia
rejestrowanego
w czerwcu 2022 r.
1063,89 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (standardowa)
obowiązująca w 2022 r.
270,63 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (preferencyjna)
obowiązująca w 2022 r.
381,81 zł
Stawka
ubezpieczenia zdrowotnego
obowiązująca w 2021 r.
87,05 zł
Stawka
na Fundusz pracy


Jeśli posiadasz status osoby bezrobotnej i w tym okresie jesteś uprawniony do zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium z tytułu udziału w szkoleniu, pamiętaj, że masz prawo wyboru świadczenia.
Jeśli zostaniesz skierowany na szkolenie i nie ukończysz go z własnej winy, zobowiązany będziesz do zwrotu kosztów szkolenia.
Szkolenia finansowane ze środków Funduszu Pracy organizowane są po to, aby podnieść kwalifikacje zawodowe osoby bezrobotnej.
Jeśli uczęszczasz na szkolenie i pobierasz z tego tytułu stypendium, przysługuje Ci odszkodowanie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Jeśli w trakcie szkolenia podejmiesz zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, masz prawo do jego ukończenia bez ponoszenia kosztów.
Uczestnik szkolenia otrzymuje co miesiąc stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin).
Skierowanie na szkolenie może dostać zarejestrowana w urzędzie pracy osoba bezrobotna, ale także osoba poszukująca pracy, która spełnia warunki ustawy.
Szkolenie w którym uczestniczy osoba bezrobotna lub poszukująca pracy musi być prowadzone przez instytucję wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.
Koszt szkolenia indywidualnego w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia.



Właśnie rozpocząłeś pierwszą pracę? Może pracujesz, ale nie do końca wiesz, jakie masz prawa jako pracownik i chciałbyś się o nich dowiedzieć? Przeczytaj nasz poradnik!

Szukasz pracy i chcesz, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Chcesz dobrze wypaść w jego oczach jeszcze przed rozmową? Chcesz napisać przekonujący list motywacyjny? Przeczytaj nasz poradnik!

Twoja rodzina niebawem się powiększy? A może Twoje dziecko już poszło do przedszkola, a Ty chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym i nie wiesz, jak wejść na rynek pracy po dłuższej nieobecności?

Decyzja już podjęta. Pora na zmianę pracy. Nieważne, z jakiego powodu: kiepskie zarobki w pracy, zła atmosfera, przeprowadzka. Ten poradnik powstał po to, by pokazać przede wszystkim jak to zrobić od strony formalnej, ale nie tylko...
