Powrót

Praca sezonowa w Europie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-04-02

Praca sezonowa to praca wykonywana przez część roku i związana jest z określonym sezonem, tj. z właściwą porą roku, a zwłaszcza z warunkami atmosferycznymi.

Sezonowe zatrudnienie można znaleźć w wielu sektorach takich jak np. rolnictwo (zbiory owoców i warzyw), turystyka (praca hotelach, hostelach, na kempingach, w gastronomii, rozrywce lub w  ośrodkach wypoczynkowych), przetwórstwo, budownictwo, handel, przemysł lub na morzu (na statkach wycieczkowych i promach).

 

Jako obywatel UE masz prawo szukać pracy, także sezonowej, w innym kraju UE. W kraju przyjmującym podlegasz takim samym przepisom i warunkom zatrudnienia, co obywatele tego kraju i masz prawo do otrzymania takiej samej pomocy ze strony krajowych urzędów pracy. Pracownicy sezonowi mają także dostęp do tej samej ochrony socjalnej, jak inne ubezpieczone osoby w danym kraju.

 

Wiele osób decydując się na pracę za granicą wybiera pracę sezonową traktując ją jako sposób na podreperowanie rodzinnego budżetu, zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, podszlifowanie umiejętności językowych lub poznanie kultury i obyczajów innego kraju. Pamiętaj, aby do wyjazdu dobrze się przygotować. Pozwoli to uniknąć późniejszych kłopotów i frustracji.

 

Decyzja o wyborze odpowiedniej oferty i rodzaju pracy powinna być przemyślana  i świadoma. Dlatego przy poszukiwaniu pracy rekomendujemy korzystanie ze sprawdzonych i legalnych źródeł ofert pracy.

 

Przed wyjazdem do pracy zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami

 

Informacje na temat bezpiecznych wyjazdów do pracy za granicę:

 

Informacje na temat praw pracowników sezonowych znajdują się w poniższych ulotkach:

 

Mając na uwadze dynamiczną sytuację epidemiologiczną związaną z chorobą COVID-19 - warto przed wyjazdem do pracy sprawdzić aktualne informacje dotyczące wjazdu na terytorium danego państwa członkowskiego UE. Zalecamy skorzystanie z informacji udostępnianych przez Komisję Europejską pod linkiem: https://reopen.europa.eu/pl/from-to/POL/NLD oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/holandia/covid-19

 

Przygotuj się do wyjazdu w sposób przemyślany – nie rób niczego „na szybko”.

 

PAMIĘTAJ - Uczciwe zatrudnienie nie kończy się po sezonie!

 

Źródło: Departament Rynku Pracy, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.