Powrót

Zwolnienie lekarskie – czy można je skrócić?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-10-26

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, popularnie zwanym L4, zabronione jest wykonywanie przez pracownika jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

Naruszenie warunku zwolnienia lekarskiego, tj. niewykonywania pracy do zakończenia leczenia, może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. L4 wystawione pracownikowi przez lekarza trafia na elektroniczny profil pracodawcy niemal natychmiast po jego wystawieniu. Mimo tego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy pracownik jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później niż w drugim dniu tej nieobecności. Ani pracownik, ani pracodawca nie mogą jednak samodzielnie zdecydować o wcześniejszym powrocie do pracy niż przed końcem zwolnienia lekarskiego.

Pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie wyłącznie za zgodą lekarza i wrócić do pracy, jeśli w ocenie lekarza odzyskał zdolność do wykonywania pracy. Ważne jest tutaj, na jaki okres zwolnienie zostało wystawione.

 

Krócej niż 30 dni

Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie na mniej niż 30 dni lub 30 dni, możliwe jest skrócenie zwolnienia lekarskiego i powrót do pracy, pod warunkiem, że lekarz prowadzący wyda zaświadczenie, na którym stwierdzi, że pracownik odzyskał zdolność do wykonywania pracy. Wówczas pracodawca może dopuścić pracownika do pracy, a za przepracowane dni wypłacić wynagrodzenie. Za pozostały okres pracownikowi nie będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe – zostanie ono wypłacone tylko za wykorzystane dni zwolnienia chorobowego.

 

Czytaj także: Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy

 

Powyżej 30 dni

Jeśli okres zwolnienia lekarskiego jest dłuższy niż 30 dni, to o dopuszczeniu do pracy zdecydować może tylko lekarz medycyny pracy po przeprowadzeniu badań kontrolnych, na które pracownika kieruje pracodawca. W tym przypadku nie jest wystarczające zaświadczenie wydane przez lekarza prowadzącego. Jeżeli lekarz medycyny pracy uzna, że pracownik jest zdolny do pracy, wówczas zasiłek chorobowy przysługuje tylko za czas, w którym dana osoba nie pracowała.

W przypadku niezdolności do pracy trwającej powyżej 30 dni, pracownik musi poddać się badaniom kontrolnym w celu ustalenia jego zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Niewykonanie tych badań może skutkować nałożeniem kary upomnienia, nagany lub nawet kary pieniężnej.

 

Czytaj także: Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

 

Pracownik nie może być skierowany na badania kontrolne jeszcze w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego. Po długotrwałej chorobie pracownik wracający do pracy ma obowiązek wykonania badań w pierwszym dniu od zakończenia okresu zwolnienia, ale przed przystąpieniem do wykonywania swoich obowiązków. W miarę możliwości badania kontrolne powinny być przeprowadzone w godzinach pracy tego pracownika, a za ten czas zachowuje on prawo do wynagrodzenia. W razie konieczności przejazdu na badania do innej miejscowości, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem
    Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

  • Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć?
    Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy