Ulgi w ZUS dla polskich firm – co warto wiedzieć?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-05-26
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to duży krok, wymagający zaangażowania i dobrej organizacji. Szczególnie na początku nie brakuje wyzwań – zawiłe procedury i formalności mogą sprawić trudność nawet dobrze przygotowanym osobom. Do tego dochodzą obowiązkowe opłaty, w tym składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Dobrą wiadomością jest to, że początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia. ZUS przygotował rozwiązania, które pomagają w prowadzeniu firmy i ułatwiają start. Jakie możliwości są dostępne? Przedstawiamy.
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub planują jej otwarcie mogą skorzystać z preferencyjnych warunków (ulg i innych wsparć), które oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jedną z form pomocy jest zwolnienie z opłacania składek ZUS, czyli tak zwane wakacje składkowe. Mogą z nich skorzystać mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG), czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, płatnicy zgłaszający do ubezpieczeń w ZUS do 9 osób oraz komornicy sądowi.
Osoby te mogą wnioskować o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym (wybranym przez siebie) miesiącu w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie dotyczy składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Składki objęte zwolnieniem, w ramach wakacji składkowych, są finansowane z budżetu państwa i tym samym będą wliczać się do przyszłej emerytury czy renty.
Więcej o wakacjach składkowych można przeczytać na stronie ZUS.
Czytaj także: Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
Działalność nierejestrowana
Dobrą opcją dla osób, które zastanawiają się nad otwarciem własnej firmy i chcą sprawdzić swój pomysł na biznes jest działalność nierejestrowana. To drobna działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają miesięcznie 75 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Mogą z niej skorzystać osoby, które wykonują działalność osobiście, czyli nie w ramach spółki. Inny warunek to nieprowadzenie firmy przez ostatnie 60 miesięcy.
Działalności nierejestrowanej, jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co za tym idzie, nie podlega ona obowiązkowi opłacania składek do ZUS.
Ulga na start
Kolejnym wsparciem oferowanym przez ZUS początkującym przedsiębiorcom jest ulga na start. Jest ona skierowana do osób, które po raz pierwszy zakładają działalność gospodarczą lub podchodzą do niej ponownie, ale po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego jej zawieszenia lub zakończenia. Kolejnym warunkiem, który należy spełnić, żeby skorzystać z ulgi na start, jest to, aby nie wykonywać w ramach tej działalności dla swojego byłego pracodawcy tego, co wykonywało się dla niego „na etacie” w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Osoby korzystające z ulgi na start nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy.
Preferencyjny ZUS
Kolejnym wsparciem, na jakie mogą liczyć polscy przedsiębiorcy z ZUS jest preferencyjna podstawa, czyli tak zwany preferencyjny ZUS. Podobnie jak w przypadku ulgi na start, to rozwiązanie dla osób, które po raz pierwszy zakładają działalności gospodarczej albo podchodzą do niej ponownie, ale po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego jej zawieszenia lub zakończenia.
Wsparcie to polega na tym, że przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe przedsiębiorca może opłacać składki od zadeklarowanej przez siebie kwoty, jednak nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.
Więcej o uldze na start i preferencyjnym ZUSie można poczytać na stronie ZUS.
Czytaj także: Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
Mały ZUS plus
Kolejnym wsparciem, które ZUS oferuje przedsiębiorcom jest mały ZUS plus. Polega ono na opłacaniu niższych składek, wyliczanych od podstawy ustalonej proporcjonalnie do uzyskanego dochodu. Z małego ZUSu plus mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub są wspólnikiem spółki cywilnej.
„Ważnym elementem jest to, by przychód z działalności gospodarczej za poprzedni rok nie przekraczał 120 tys. zł. Z małego ZUS-u plus można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tej opcji nie będą mogły skorzystać osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni, rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT, przy czym wszystkie te wymienione warunki muszą być spełnione łącznie oraz w poprzednim roku podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej)” – wyjaśnia Sebastian Szczurek.
Więcej o wsparciu mały ZUS plus można przeczytać tu.
Układ ratalny
Na koniec warto wspomnieć o układzie ratalnym, który umożliwia spłacanie zadłużenia nawet przez kilka lat. W przypadku gdy płatnik składek nie jest w stanie regularnie opłacać należności wobec ZUSu może zaproponować okres i wysokości rat, które jest w stanie spłacać. Zaletą podpisania umowy (układu ratalnego), jest to, że ZUS nie będzie naliczał odsetek, a płatnik ureguluje jedynie opłatę prolongacyjną.
„W sytuacji, gdy dłużnik regularnie wywiązuje się z układu ratalnego, dodatkowym pozytywnym skutkiem będzie możliwość korzystania z zasiłków wypłacanych przez ZUS (chorobowy, macierzyński, opiekuńczy i świadczenie rehabilitacyjne)” – dodaje Sebastian Szczurek.
Więcej o tym wsparciu można przeczytać tu.
Szczegółowych informacji na temat ulg dla przedsiębiorców udzielają konsultanci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć? Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

Emerytura – kiedy złożyć wniosek? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

Odprawa emerytalna i rentowa Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

Waloryzacja rent i emerytur 1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.