Renta szkoleniowa z ZUS
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-04-20
Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Prześledziliśmy je dokładnie.
Osoby ubiegające się o świadczenie w postaci renty szkoleniowej z ZUS to osoby niezdolne do pracy, posiadające wymagany okres składkowy i nieskładkowy.
Jako niezdolną do pracy określa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, nawet po przekwalifikowaniu.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi odpowiednio:
- 1 rok, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Niepełny okres składkowy i nieskładkowy
Nieosiąganie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych nie zawsze jest równoznaczne z brakiem możliwości starania się o rentę szkoleniową.
Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie była zgłoszona do ubezpieczenia:
- przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu nauki w szkole (podstawowej, ponadgimnazjalnej, wyższej) oraz
- do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała okresy składkowe, wtedy warunek posiadanego stażu pracy uważa się za spełniony.
Czytaj także: Szkolenia dla osób bezrobotnych
Kiedy okres składkowy i nieskładkowy nie obowiązuje?
Przyznawanie renty szkoleniowej odbywa się niezależnie od warunku osiągania odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego w sytuacji, jeśli niezdolność do pracy jest skutkiem:
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- wypadku przy pracy,
- choroby zawodowej.
Wysokość renty szkoleniowej
Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy i wynosi 75% podstawy wymiaru renty. W przypadku niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renta wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100% podstawy wymiaru renty.
Czytaj także: Finansowanie kosztów egzaminów i licencji
Okres pobierania renty szkoleniowej
Wniosek o rentę składa się do ZUS nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Decyzja jest wydawana w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Po otrzymaniu decyzji, ubezpieczony kierowany jest do powiatowego urzędu pracy, który przedstawia oferty kursów i szkoleń służących przekwalifikowaniu zawodowemu. W czasie nabywania nowych umiejętności takiej osobie przysługuje renta szkoleniowa, która początkowo przyznawana jest na 6 miesięcy. Dopiero na podstawie wniosku starosty okres ten może ulec:
- wydłużeniu o kolejne 30 miesięcy niezbędne do uzyskania nowych kwalifikacji lub
- skróceniu, jeśli starosta nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego, osoba pobierająca rentę nie rokuje odzyskaniem zdolności do pracy lub nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
Szczegółowych informacji w zakresie renty szkoleniowej udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Zobacz podobne artykuły:
Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.
Składki do ZUS a praca studenta Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.
Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.
Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć? Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.
Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.
Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.
Emerytura – kiedy złożyć wniosek? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.
Rynek pracy na co dzień
-
Rodzice w pracy - wyzwania dla pracodawcy
11.09.2024 -
Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
06.09.2024
W prawie
-
Okres uprawniający do zasiłku
13.09.2024 -