Renta szkoleniowa z ZUS
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-04-20
Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Prześledziliśmy je dokładnie.
Osoby ubiegające się o świadczenie w postaci renty szkoleniowej z ZUS to osoby niezdolne do pracy, posiadające wymagany okres składkowy i nieskładkowy.
Jako niezdolną do pracy określa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, nawet po przekwalifikowaniu.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi odpowiednio:
- 1 rok, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Niepełny okres składkowy i nieskładkowy
Nieosiąganie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych nie zawsze jest równoznaczne z brakiem możliwości starania się o rentę szkoleniową.
Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie była zgłoszona do ubezpieczenia:
- przed ukończeniem 18 lat lub w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu nauki w szkole (podstawowej, ponadgimnazjalnej, wyższej) oraz
- do dnia powstania niezdolności do pracy posiadała okresy składkowe, wtedy warunek posiadanego stażu pracy uważa się za spełniony.
Czytaj także: Szkolenia dla osób bezrobotnych
Kiedy okres składkowy i nieskładkowy nie obowiązuje?
Przyznawanie renty szkoleniowej odbywa się niezależnie od warunku osiągania odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego w sytuacji, jeśli niezdolność do pracy jest skutkiem:
- wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- wypadku przy pracy,
- choroby zawodowej.
Wysokość renty szkoleniowej
Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy i wynosi 75% podstawy wymiaru renty. W przypadku niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, renta wypłacana jest z funduszu wypadkowego i wynosi 100% podstawy wymiaru renty.
Czytaj także: Finansowanie kosztów egzaminów i licencji
Okres pobierania renty szkoleniowej
Wniosek o rentę składa się do ZUS nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Decyzja jest wydawana w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
Po otrzymaniu decyzji, ubezpieczony kierowany jest do powiatowego urzędu pracy, który przedstawia oferty kursów i szkoleń służących przekwalifikowaniu zawodowemu. W czasie nabywania nowych umiejętności takiej osobie przysługuje renta szkoleniowa, która początkowo przyznawana jest na 6 miesięcy. Dopiero na podstawie wniosku starosty okres ten może ulec:
- wydłużeniu o kolejne 30 miesięcy niezbędne do uzyskania nowych kwalifikacji lub
- skróceniu, jeśli starosta nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego, osoba pobierająca rentę nie rokuje odzyskaniem zdolności do pracy lub nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
Szczegółowych informacji w zakresie renty szkoleniowej udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Zobacz podobne artykuły:

Czy za studenta płaci się ZUS? Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego? Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć? Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

Zmiana wymiaru zasiłku macierzyńskiego 2023 Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu pracy, od 26 kwietnia 2023 r. zmienił się nie tylko wymiar urlopów związanych z rodzicielstwem, ale zmianie uległy również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, ile wynosi aktualny wymiar urlopu.

Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu i chorobowemu – jaka jest różnica? Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone lub używane zamiennie. To jednak zupełnie różne rodzaje ubezpieczeń. Podpowiadamy, jakie są różnice.

Masz zaległości w opłacaniu składek do ZUS? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc Układ ratalny z ZUS to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia z powodu nieopłacania składek. Podpowiadamy, jak zawrzeć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych układ ratalny w spłacaniu należności.