Zasiłek opiekuńczy dla pracującego rodzica
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-03-18
Pracującemu rodzicowi, podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje prawo do płatnego zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka, zamknięcia placówki, do której uczęszcza, a także w przypadku objęcia dziecka kwarantanną. Podpowiadamy, jakie warunki muszą być spełnione, aby zasiłek opiekuńczy został wypłacony.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi, gdy w gospodarstwie domowym nie ma innych osób, które mogą zaopiekować się w tym czasie dzieckiem. Warunek ten nie obowiązuje w przypadku opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 roku życia. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje jednemu rodzicowi nawet wtedy, gdy inni członkowie rodziny mogliby zapewnić dziecku opiekę.
Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Nie zależy on od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny, którzy wymagają opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno matce, jaki i ojcu dziecka, ale może go otrzymać za dany okres tylko jeden z rodziców, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę.
Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko
Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko przysługuje nie dłużej niż przez:
- 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli pracownik opiekuje się chorym dzieckiem do lat 14 (w tym także dzieckiem niepełnosprawnym),
- 14 dni w roku kalendarzowym, jeśli pracownik opiekuje się chorym dzieckiem powyżej 14 roku życia,
- 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli pracownik opiekuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, albo dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat, ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby lub pobytu w szpitalu drugiego rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem, nie może on opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.
Zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły
Zasiłek opiekuńczy na okres do 60 dni w roku kalendarzowym można otrzymać w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Za nieprzewidziane zamknięcie placówki uważa się zamknięcie, o którym rodzic dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem.
Kwarantanna lub izolacja
Również w przypadku poddania dziecka kwarantannie lub izolacji domowej, rodzicowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Taka okoliczność jest traktowana jak choroba dziecka i zasiłek jest przyznawany w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem (w zależności od wieku i niepełnosprawności dziecka).
Wniosek
Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (Z-15) dostarcza swojemu pracodawcy. Do wniosku powinien dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki. Jeśli natomiast rodzic prowadzi działalność gospodarczą, wniosek składa w ZUS osobiście lub online poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do wniosku również załącza oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat (ZAS-36) i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku Z-3.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym rodzic sprawuje opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Więcej informacji w zakresie zasiłku opiekuńczego udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zobacz podobne artykuły:

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Ile wynosi okres zasiłkowy i od czego on zależy? Odpowiadamy.

Renta rodzinna a status bezrobotnego Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.

Renta szkoleniowa z ZUS Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Prześledziliśmy je dokładnie.

Wypłata gwarantowana z ZUS Osoby, które pobierają emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, mają możliwość wskazania osoby, która w razie śmierci tego emeryta będzie miała prawo do otrzymania wypłaty gwarantowanej. Podpowiadamy, kogo można uposażyć oraz jakie warunki należy spełnić.

Twoje dziecko chodzi do żłobka? Sprawdź, czy możesz otrzymać dofinansowanie Od 1 kwietnia 2022 roku będzie można składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dofinansowanie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wysokość wsparcia wyniesie do 400 zł miesięcznie. Podpowiadamy, kto może z niego skorzystać oraz jakie warunki należy spełnić.

Miałeś wypadek przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz odszkodowanie! Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje osobie zgłoszonej do ubezpieczeń społecznych, która uległa wypadkowi przy pracy. Sprawdź, jakich formalności należy dokonać!

Urlop macierzyński – wymiar i zasady udzielania Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Przysługuje on każdej pracownicy, która urodziła dziecko i jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. W jakim wymiarze przysługuje urlop macierzyński? Jak wpływa on na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcy Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom, dbanie o terminowe odnawianie szkoleń BHP oraz informowanie o istniejącym ryzyku zawodowym na każdym ze stanowisk. Pomimo przestrzegania przepisów i procedur bezpieczeństwa, może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakie są obowiązki pracodawcy i możliwości poszkodowanego pracownika? Podpowiadamy.