Powrót

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy – co powinien wiedzieć pracodawca?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-09-26

W związku z przepisami specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy możliwe jest powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

Powiadomienie składa pracodawca lub jego pełnomocnik do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania w terminie 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca.

 

Oświadczenie czy powiadomienie?

Jeśli obywatel Ukrainy wjechał do Polski ze względu na działania wojenne w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i jego pobyt w RP został uznany za legalny przez 18 miesięcy licząc od dnia 24 lutego 2022 r., jego pracę można zalegalizować wyłącznie na podstawie powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy. Ten status pobytowy nie daje bowiem uprawnienia do legalnego podjęcia pracy na podstawie oświadczenia lub zezwolenia na pracę, w tym zezwolenia na pracę sezonową.

Obywatele Ukrainy, którzy przebywali w Polsce legalnie przed 24 lutego 2022 r. lub przybyli do Polski po tej dacie, ale posiadają dokument pobytowy w Polsce (np. wizę czy kartę pobytu), mają prawo wykonywać pracę na podstawie powiadomienia z uwagi na przepisy specustawy, jak również uzyskać oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenie na pracę. Decyzja o wyborze formy legalizacji zatrudnienia należy do pracodawcy, przy czym należy pamiętać, że tylko powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest bezpłatne.

 

Termin na złożenie powiadomienia

Jeżeli upłynął termin 14 dni na złożenie powiadomienia, pracodawca nie ma już możliwości wysłania formularza. System blokuje możliwość wybrania daty wcześniejszej niż 14 dni. W takim przypadku konieczne jest ponowne powierzenie pracy temu cudzoziemcowi i nawiązanie nowej umowy, od której liczony jest nowy okres (14 dni) przewidziany na złożenie powiadomienia o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy.

 

Warunki zatrudniania

Nowy pracodawca to nowe powiadomienie. Obowiązek ten leży po stronie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy, dlatego zmiana pracodawcy wiąże się z wysyłką przez zatrudniającego kolejnego powiadomienia.

Nowe powiadomienie należy złożyć również w przypadku zmiany warunków zatrudnienia, np. zmiany wysokości wynagrodzenia na niższe niż było określone w powiadomieniu, liczby godzin pracy lub wymiaru czasu pracy na mniejszą lub mniejszy niż było to określone w powiadomieniu, zmiany stanowiska.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku błędnego wysłania powiadomienia należy złożyć je ponownie. Korekta nie jest możliwa.

 

Załączniki

Jedynym załącznikiem wymaganym w powiadomieniu jest pełnomocnictwo, jeśli powiadomienie jest wysyłane przez pełnomocnika. Nie jest wymagane dodawanie skanu umowy ani dokumentu tożsamości cudzoziemca.

Należy pamiętać, aby powiadomienie wysyłane przez pełnomocnika było wysłane z właściwego kontekstu organizacji (konta formowego) na praca.gov.pl.

 

Czytaj także: Jak korzystać z konta organizacji na praca.gov.pl?

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy nie jest wymagany nowy dokument?
    Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemcy - praca w okresie między jednym a drugim zezwoleniem
    Co do zasady, cudzoziemiec, by mógł legalnie pracować w Polsce potrzebuje ważnego dokumentu pobytowego uprawniającego go do pracy oraz zezwolenia na pracę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca czeka na przedłużenie zezwolenia na pracę lub cudzoziemiec na kolejne zezwolenie jednolite. Co wtedy? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny
    Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

  • Podstawowy obowiązek pracodawcy, który chce zatrudnić cudzoziemca
    Jeżeli chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, podstawowa zasada brzmi: legalna praca to legalny pobyt plus zezwolenie na pracę. O ile cudzoziemiec może być zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, pobyt zawsze musi mieć legalny. Brak ważnego dokumentu pobytowego w każdej sytuacji wiąże się z nielegalnym zatrudnieniem. Dlatego tak ważne, z punktu widzenia pracodawcy, jest sprawdzenie legalnego pobytu cudzoziemca (jego dokumentu pobytowego), który ma rozpocząć pracę.

  • Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – co warto wiedzieć?
    Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów. Uproszczoną w stosunku do zezwolenia na pracę. Nazywana jest także procedurą oświadczeniową. Obecnie, po wykluczeniu Rosji (w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie), pracodawcy w Polsce mogą zatrudniać w tym trybie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

  • Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę (cz. 2)
    Co do zasady, cudzoziemcy z państw spoza UE, EOG i Szwajcarii, którzy chcą legalnie pracować w Polsce, muszą mieć zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki, wymienione w ustawie i rozporządzeniu. Których cudzoziemców obejmuje zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę?

  • Wymiar czasu pracy na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa zasady, na których pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia, zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy. Jedną z nich jest deklarowany wymiar czasu pracy. Jak rozumieć ten zapis ustawy?

  • Nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi
    Zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza z kraju trzeciego, wymaga spełnienia określonych warunków. W przeciwnym razie może dojść do nielegalnego powierzenia pracy. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy