Osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-03-30
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa kategorię osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Kto się do nich zalicza?
Osoby bezrobotne, które ze względu na określone uwarunkowania mają znaczne trudności z wkroczeniem lub utrzymaniem się na rynku pracy to grupa, wobec której urzędy pracy mają możliwość stosowania dodatkowych instrumentów.
Bezrobotni w szczególnej sytuacjina rynku pracy
Osobą będącą w szczególnej sytuacji na rynku pracy jest:
- bezrobotny do 30. roku życia,
- bezrobotny długotrwale,
- bezrobotny powyżej 50. roku życia,
- bezrobotny korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej,
- bezrobotny posiadający co najmniej jedno dziecko do 6. roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18. roku życia,
- bezrobotny niepełnosprawny,
- poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej, wyjątek stanowią opiekunowie osoby niepełnosprawnej, którzy pobierają:
- świadczenie pielęgnacyjne,
- specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych,
- zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Pierwszeństwo w programach specjalnych
Osobom zarejestrowanym w powiatowych urzędach pracy, po uzyskaniu statusu osoby będącej w szczególnej sytuacji na rynku pracy, przysługuje pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programach specjalnych.
Formy wsparcia
Wsparcie dla osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy powiatowe urzędy pracy mogą realizować samodzielnie lub we współpracy z pracodawcą lub innym podmiotem, dzięki czemu pomoc może przyjąć między innymi formę:
- prac interwencyjnych,
- robót publicznych,
- jednorazowej refundacji kosztów składek na ubezpieczenia społeczne,
- refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
- jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- jednorazowych środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej,
- środków dla spółdzielni socjalnej na sfinansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanego bezrobotnego w okresie do 6 miesięcy.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca" „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

List motywacyjny – na co zwrócić uwagę? Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD] Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD] O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

Kompetencje twarde i miękkie W procesie rekrutacji danego kandydata w pierwszej kolejności sprawdzane są jego umiejętności, wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Jednak czy te są najważniejsze przy wyborze kandydata? Okazuje się, że nie tylko wiedza i doświadczenie świadczą o atrakcyjności pracownika. Coraz większą wagę przywiązuje się do tzw. kompetencji miękkich. Czym są i jakie mają znaczenie?

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype Do tej rekrutacji również należy się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Młodociani na rynku pracy Pracodawco, planujesz zatrudnić młodocianego? Sprawdź obowiązujące przepisy prawa pracy oraz na jakie wsparcie możesz liczyć!

RODO w pracy 25 maja wejdą w życie przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych, które będą miały wpływ także na zmiany w Kodeksie pracy.