Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype

Do tej rekrutacji również należy się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Może rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem Skype nie jest jeszcze standardem, ale coraz częściej pracodawcy korzystają z tej formy rekrutacji. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy obie strony dzieli duża odległość. Pozwala pracodawcy na wyeliminowanie niewykwalifikowanych kandydatów do spotkania w pełnym wymiarze.

 

O czym należy pamiętać, przygotowując się do takiej rozmowy?

 

Przede wszystkim pamiętajmy, iż jest to spotkanie rekrutacyjne i obowiązują te same zasady, co przy spotkaniu w realu. Dlatego też warto zadbać o wygląd. Nie rozmawiaj w dresie, tylko w odpowiednim stroju biznesowym, zarówno w górnej jak i dolnej części, może bowiem się zdarzyć, że podczas rozmowy będziesz zmuszony odejść od komputera.

Wybierając miejsce rozmowy, zwróć uwagę na to, aby było ono ciche i spokojne. Pamiętaj również o tym, że nasz przyszły pracodawca widzi nie tylko ciebie, ale również i to, co się dzieje wokół.  Zadbaj więc o odpowiednie tło, niech będzie to gładka ściana lub biblioteczka. Ogranicz hałas do minimum: zamknijmy okno, aby nie było słychać dźwięków ulicy, szczekania psów, wycisz telefon i uprzedź domowników.

Przed rozmową przygotuj wszystkie, niezbędne dokumenty: listy polecające, CV, informacje na temat przyszłego pracodawcy, listę pytań, aby móc w trakcie rozmowy dyskretnie zerknąć do notatek w razie wątpliwości. Pamiętaj jednak, aby nie czytać z kartki gotowych odpowiedzi!

Podczas rozmowy siedź prosto, nie bujaj się na krześle i nie podpieraj twarzy. Pracodawca powinien czuć, że cała twoja uwaga jest skupina na nim. Patrz w kamerę, a nie w monitor bądź jakiś punkt w mieszkaniu, szczególnie kiedy kamera jest ustawiona obok komputera.

 

Wskazówki techniczne

 

Zakładając konto, tak jak w przypadku adresu mailowego, zwróć uwagę na login, ważne, aby był biznesowy. Najlepiej niech to będzie nasze imię i nazwisko. Loginy typu „kicia” są niedopuszczalne, jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia.

Aby rozmowa przebiegała sprawnie i bez zakłóceń potrzebna jest dobra jakość połączenia. Zadbaj o to, aby sieć nie była nadmiernie obciążona. Zamknijmy wszystkie programy, które mogą dodatkowo obciążać transfer i rozpraszać komunikatami np. z Facebooka. Sprawdź także dźwięk i video.

 

Kto dzwoni pierwszy

 

Kto zadzwoni, najlepiej ustalić wcześniej. Jeśli  zapomnieliście o tym, z reguły pierwsza dzwoni ta osoba, która zaprosiła na rozmowę, czyli  pracodawca, rekruter. Jeśli nie umówiliście się na konkretną godzinę, możesz wysłać wiadomość, że jesteś gotowy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
    Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • Jakim składkom podlega osoba bezrobotna?
    Rejestrujesz się w urzędzie pracy? Sprawdź, jakim składkom będziesz podlegać.

  • Wolontariat a status bezrobotnego
    Warunkiem posiadania statusu osoby bezrobotnej jest pozostawanie zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy bycie wolontariuszem pozbawia bezrobotnego tej gotowości? Sprawdź, czy bezrobotny może być woluntariuszem.

  • Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
    Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

  • 10 kroków w prewencji stresu, czyli co może zrobić pracodawca [INFOGRAFIKA]
    Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy