Powrót

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-01

Jest już znana wysokość minimalnego wynagrodzenia na 2022 rok. Dla pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie jest to dobra wiadomość, ponieważ czeka ich podwyżka. Sprawdź, o ile wzrośnie wynagrodzenie i składki!

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, minimalne wynagrodzenie za pracę co najmniej raz w roku podlega waloryzacji. Minimalna płaca w 2022 roku ma wzrosnąć o 210 zł, w porównaniu do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2021 roku. Stawka minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2022 roku wyniesie 3010 zł, a minimalna stawka godzinowa z umów cywilnoprawnych 19,70 zł brutto. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie także na wysokość poszczególnych składek odprowadzanych do ZUS.

 

Ile zyskają pracownicy?

Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę w 2022 roku osiągający kwotę minimalnego wynagrodzenia, zarobią więcej niż w roku bieżącym. Podwyżka wyniesie 210 zł brutto. Ile wyniesie kwota netto? W tym celu należy odjąć od kwoty brutto wszystkie składki społeczne ZUS, składkę zdrowotną oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Kwoty te obrazuje poniższa tabela:

SKŁADKA

MINIMALNE WYNAGRODZENIE  BRUTTO

W 2022 ROKU (3010 ZŁ)

MINIMALNE WYNAGRODZENIE  BRUTTO

W 2021 ROKU (2800 ZŁ)

Emerytalna

293,78

273,28

Rentowa

45,15

42,00

Chorobowa

73,75

68,60

Zdrowotna

233,76

217,45

Zaliczka na PIT

154,00

137,00

SUMA DO WYPŁATY (NETTO)

2209,56 zł

2061,67 zł

 

Jak wynika z powyższej tabeli, pracownicy zarabiający minimalne wynagrodzenie na rękę otrzymają 147,89 więcej. Oznacza to, że w skali roku spodziewać się mogą podwyżki w kwocie 1774,68 zł.

 

Możliwe zmiany

Aktualnie trwają prace nad zmianą przepisów podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jeżeli program wejdzie w życie, pracownicy zarabiający minimalne wynagrodzenie za pracę mogą zyskać dodatkową podwyżkę płacy, wynikającą ze zmiany kwoty wolnej od podatku oraz aktualnie obowiązujących progów podatkowych.

Jeżeli w 2022 roku wejdą w życie planowane zmiany, to pracownicy osiągający minimalne wynagrodzenie w kwocie 3010 zł brutto zyskają 154 zł netto, co w skali roku da podwyżkę rzędu 1848 zł. 

 

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

www.strefabiznesu.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
  Dzięki środkom gromadzonym w Funduszu Pracy instytucje publiczne, w tym urzędy pracy, mogą realizować cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? Co się dzieje w przypadku ich nieterminowego przekazywania? Wyjaśniamy.

 • Minimalne wynagrodzenie 2024 r.
  Podobnie jak w 2023 r. pierwsza podwyżka minimalnego wynagrodzenia będzie miała miejsce w styczniu 2024 r., a druga w lipcu 2024 r. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r.

 • Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia?
  Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych. Czy pracodawca może uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Odpowiadamy.

 • Minimalne wynagrodzenie 2023
  1 stycznia każdego roku wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych. Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wyjątkowo wzrasta dwukrotnie – 1 stycznia i 1 lipca. Sprawdź ile wynosi minimalne wynagrodzenie w 2023 r.

 • Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu i chorobowemu – jaka jest różnica?
  Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone lub używane zamiennie. To jednak zupełnie różne rodzaje ubezpieczeń. Podpowiadamy, jakie są różnice.

 • Masz zaległości w opłacaniu składek do ZUS? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc
  Układ ratalny z ZUS to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia z powodu nieopłacania składek. Podpowiadamy, jak zawrzeć z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych układ ratalny w spłacaniu należności.

 • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
  Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

 • Chcesz zatrudnić pracownika? Sprawdź, jakie koszty poniesiesz
  Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę wiąże się z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia oraz opłacania części składek ZUS. Podpowiadamy, jakie koszty ponosi pracodawca, a które składki finansowane są przez pracownika.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy