Powrót

Jak często zmieniamy pracę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-03-19

Recepta na rutynę zawodową...

Poradniki zalecają, by pracę zmieniać co 2-3 lata. My jednak wciąż niechętnie zmieniamy pracę. W tym aspekcie Polacy zachowują się zupełnie inaczej niż na przykład Amerykanie, dla których zmiana pracodawcy jest czymś naturalnym.

Często zależy nam bardziej na stabilności zatrudnienia niż na awansach. Sytuacja na rynku pracy nas nie rozpieszcza, dlatego nieraz kurczowo trzymamy się zajmowanego stanowiska. Jeszcze kilka dekad temu pracowaliśmy przez większość życia w jednej firmie. Są osoby, które całe życie spędziły w jednym miejscu zatrudnienia. Są to zwykle pracownicy, których początek kariery zawodowej przypadł jeszcze na czas poprzedniego systemu. Dziś pracę zmieniamy już częściej, choć wcale nie dlatego, że tego chcemy. Chociaż są osoby, które nie lubią zagrzewać miejsca u żadnego pracodawcy na dłużej, to wielu jest lojalnych wobec swojej firmy. Z badań przeprowadzonych na przełomie września i października 2011 przez Eurobarometr wynika, że statystyczny Polak przepracował u jednego pracodawcy niemal 12 lat. Nierzadko wynika to z obawy przed rozczarowaniem i stresem związanym ze zmianą. Nowa praca jest sporym wydarzeniem w naszym życiu. Pierwsze dni w nowym miejscu pracy są zwykle źródłem silnego stresu. Zgodnie ze skalą stresu Holmesa i Rahe’a rozpoczęcie nowej pracy to 39 punktów. Jeżeli do rozpoczęcia nowej pracy zmusiła nas utrata poprzedniej pracy, a nie było to podyktowane potrzebą jej zmiany, to możemy sobie doliczyć kolejne 47 punktów.

Częste zmiany pracy mogą być niemile widziane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z drugiej strony równie źle może wyglądać stagnacja w miejscu pracy, przy czym nie chodzi jedynie o pozostawanie
w zatrudnieniu przez wiele lat u tego samego pracodawcy, lecz także o pomijanie przy awansach. Dłuższy staż w jednej firmie z pewnością lepiej wygląda niż ciągłe zmiany, które mogą świadczyć o tym, że albo nie wiemy, co chcemy robić w życiu, albo że jesteśmy kiepskimi pracownikami. Poradniki dotyczące poruszania się na rynku pracy zalecają, by zmieniać pracę co kilka lat. Statystyki pokazują jednak, że do tych zaleceń mało kto się stosuje. Najbardziej mobilni na rynku pracy są ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Można zatem powiedzieć, że wiek ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o swobodne przemieszczanie się na rynku pracy. Statystycznie rzecz biorąc, osoby starsze zmieniają pracę najrzadziej. Wraz z wiekiem wzrasta nie tylko potrzeba stabilizacji, lecz także chęć zajmowania wyższego stanowiska w strukturach organizacji. Wyższe stanowisko zostanie prędzej powierzone osobie, która przynajmniej kilka lat pracowała u jednego pracodawcy niż osobie często zmieniającej zatrudnienie.

Niewielkie przywiązanie młodych ludzi do pracodawcy potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego w 2008 roku przez firmę IPK. Badania te wykazują, że pracownik poniżej 25. roku życia spędza u jednego pracodawcy średnio 14 miesięcy, osoby w wieku 25-35 lat zmieniają pracę co cztery lata. Najbardziej stabilni na rynku pracy okazują się najstarsi – są wierni jednemu pracodawcy średnio dziewięć lat. Warto zauważyć, że umowy między pracodawcą a pracownikiem coraz częściej są konstruowane w sposób, który nie zapewnia pracownikom stabilności: ogranicza czas umowy lub uzależnia wynagrodzenie od efektów. Z drugiej strony nie wiąże pracownika długim okresem wypowiedzenia. W wyniku tego wśród młodych ludzi obserwuje się coraz mniejsze przywiązanie do konkretnego pracodawcy, a nawet do zawodu. Naturalnie, częstotliwość zmiany pracy zależy w dużej mierze od branży. Najmniej dynamicznie pod tym kątem przedstawia się administracja publiczna czy przemysł. Stosunkowo często zmieniają pracę osoby zatrudnione w branży handlowej, budowlanej czy motoryzacyjnej.

Zmiana pracy po kilku latach jest wręcz zalecana, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i dla lepszego dostosowania się do wciąż zmieniającego się rynku pracy. Ta kompetencja była nieznana poprzednim pokoleniom. Z tego względu osobom starszym trudniej jest się dostosować do wymogu ciągłego podnoszenia, a czasem wręcz zmieniania swoich kwalifikacji. Bez wątpienia pracę jednak zmieniać warto. Pracując na różnych stanowiskach bądź na takich samych, lecz w różnych firmach, zdobywamy bezcenne doświadczenie zawodowe, nabywamy nowe umiejętności. Dla wielu młodych ludzi zyskiwanie doświadczenia w wielu renomowanych firmach to jeden z najlepszych sposobów na zaistnienie na rynku pracy. Nowa praca, nowe środowisko są też nieraz lekiem na dopadające wypalenie zawodowe. Kiedy zauważamy, że obowiązki zawodowe zaczynamy wypełniać z coraz większą rutyną, czujemy się niedoceniani, a praca przestaje nas satysfakcjonować, powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest odpowiedni moment na zmianę pracy.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

 

Źródło: http://www.rynekpracy.pl/dla_mediow_1.php/wpis.5

http://psychologia.wieszjak.pl/stres-i-relaks/81875,2,Skala-stresu.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Nauka da się lubić [WYWIAD]
  „Fizyka daje narzędzia do tego, by jak najwięcej świata zrozumieć” – mówi dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, ale z zawodu dziennikarz naukowy. Ze znanym popularyzatorem nauki rozmawialiśmy m.in. o nauce, agencjach kosmicznych, systemie edukacji, Fundacji „Nauka. To lubię”, zagrożeniach płynących z sieci oraz filmie „Oppenheimer”. Zachęcamy do lektury.

 • Pomagamy młodzieży [WYWIAD]
  „OHP pomaga m.in. nieco zagubionym młodym ludziom w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu. Dzięki nauce w szkole branżowej I stopnia mogą oni nadrobić braki w wiedzy ogólnej oraz nauczyć się praktycznego zawodu, takiego jak kucharz, stolarz, kosmetyczka, mechanik itd. Dodatkowo każdy uczestnik OHP ma zdiagnozowane potrzeby, aby dobrać najlepsze oddziaływania edukacyjne i zajęcia wychowawcze” – mówi Maciej Kraskiewicz, kierownik Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy związane z ECAM, OHP, zatrudnianiem młodocianych - w tym zatrudnianiem młodocianych cudzoziemców. Zachęcamy do lektury.

 • Wsparcie w karierze [WYWIAD]
  Z Mateuszem Adaszczykiem, kierownikiem Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej, rozmawialiśmy m.in. o tym, czym zajmuje się Biuro Karier, na jakie wsparcie BK może liczyć student lub absolwent, dlaczego warto brać udział w targach pracy oraz dlaczego warto angażować się w działania ponadprogramowe w czasie studiów. Zachęcamy do lektury.

 • Praca tymczasowa jak skarbonka…
  Praca tymczasowa pozwala zaoszczędzić firmom mnóstwo czasu i pracy, a w dłuższej perspektywie – również pieniędzy. Oszczędność i optymalizacja kosztów będzie coraz ważniejsza – tłumaczy Katarzyna Kluska, Deputy HR Manager w agencji pracy.

 • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
  „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

 • O zmianach w przepisach prawa pracy cz. 2 [WYWIAD]
  Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W drugiej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące pracy zdalnej, kontroli trzeźwości i zatrudniania obywateli Ukrainy.

 • O zmianach w przepisach prawa pracy cz. 1 [WYWIAD]
  Początek 2023 r. stał pod znakiem uchwalania i wprowadzania w życie wielu nowych przepisów prawa pracy. O najważniejszych zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy z Przemysławem Workiem, rzecznikiem Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, starszym inspektorem pracy. W pierwszej części naszej rozmowy poruszyliśmy m.in. tematy dotyczące zmian w umowach o pracę oraz urlopach związanych z rodzicielstwem.

 • Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
  „Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi z embrionalnych komórek macierzystych oraz ogromnego postępu technologicznego, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych” – mówi dr n. med. i n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi. Panią dyrektor zapytaliśmy m.in. o to, kto może być dawcą krwi, czy oddawanie krwi jest bezpieczne, które grupy krwi są najbardziej pożądane i jak przygotować się do wizyty w centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy