Powrót

Jak często zmieniamy pracę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-03-19

Recepta na rutynę zawodową...

Poradniki zalecają, by pracę zmieniać co 2-3 lata. My jednak wciąż niechętnie zmieniamy pracę. W tym aspekcie Polacy zachowują się zupełnie inaczej niż na przykład Amerykanie, dla których zmiana pracodawcy jest czymś naturalnym.

Często zależy nam bardziej na stabilności zatrudnienia niż na awansach. Sytuacja na rynku pracy nas nie rozpieszcza, dlatego nieraz kurczowo trzymamy się zajmowanego stanowiska. Jeszcze kilka dekad temu pracowaliśmy przez większość życia w jednej firmie. Są osoby, które całe życie spędziły w jednym miejscu zatrudnienia. Są to zwykle pracownicy, których początek kariery zawodowej przypadł jeszcze na czas poprzedniego systemu. Dziś pracę zmieniamy już częściej, choć wcale nie dlatego, że tego chcemy. Chociaż są osoby, które nie lubią zagrzewać miejsca u żadnego pracodawcy na dłużej, to wielu jest lojalnych wobec swojej firmy. Z badań przeprowadzonych na przełomie września i października 2011 przez Eurobarometr wynika, że statystyczny Polak przepracował u jednego pracodawcy niemal 12 lat. Nierzadko wynika to z obawy przed rozczarowaniem i stresem związanym ze zmianą. Nowa praca jest sporym wydarzeniem w naszym życiu. Pierwsze dni w nowym miejscu pracy są zwykle źródłem silnego stresu. Zgodnie ze skalą stresu Holmesa i Rahe’a rozpoczęcie nowej pracy to 39 punktów. Jeżeli do rozpoczęcia nowej pracy zmusiła nas utrata poprzedniej pracy, a nie było to podyktowane potrzebą jej zmiany, to możemy sobie doliczyć kolejne 47 punktów.

Częste zmiany pracy mogą być niemile widziane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z drugiej strony równie źle może wyglądać stagnacja w miejscu pracy, przy czym nie chodzi jedynie o pozostawanie
w zatrudnieniu przez wiele lat u tego samego pracodawcy, lecz także o pomijanie przy awansach. Dłuższy staż w jednej firmie z pewnością lepiej wygląda niż ciągłe zmiany, które mogą świadczyć o tym, że albo nie wiemy, co chcemy robić w życiu, albo że jesteśmy kiepskimi pracownikami. Poradniki dotyczące poruszania się na rynku pracy zalecają, by zmieniać pracę co kilka lat. Statystyki pokazują jednak, że do tych zaleceń mało kto się stosuje. Najbardziej mobilni na rynku pracy są ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Można zatem powiedzieć, że wiek ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o swobodne przemieszczanie się na rynku pracy. Statystycznie rzecz biorąc, osoby starsze zmieniają pracę najrzadziej. Wraz z wiekiem wzrasta nie tylko potrzeba stabilizacji, lecz także chęć zajmowania wyższego stanowiska w strukturach organizacji. Wyższe stanowisko zostanie prędzej powierzone osobie, która przynajmniej kilka lat pracowała u jednego pracodawcy niż osobie często zmieniającej zatrudnienie.

Niewielkie przywiązanie młodych ludzi do pracodawcy potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego w 2008 roku przez firmę IPK. Badania te wykazują, że pracownik poniżej 25. roku życia spędza u jednego pracodawcy średnio 14 miesięcy, osoby w wieku 25-35 lat zmieniają pracę co cztery lata. Najbardziej stabilni na rynku pracy okazują się najstarsi – są wierni jednemu pracodawcy średnio dziewięć lat. Warto zauważyć, że umowy między pracodawcą a pracownikiem coraz częściej są konstruowane w sposób, który nie zapewnia pracownikom stabilności: ogranicza czas umowy lub uzależnia wynagrodzenie od efektów. Z drugiej strony nie wiąże pracownika długim okresem wypowiedzenia. W wyniku tego wśród młodych ludzi obserwuje się coraz mniejsze przywiązanie do konkretnego pracodawcy, a nawet do zawodu. Naturalnie, częstotliwość zmiany pracy zależy w dużej mierze od branży. Najmniej dynamicznie pod tym kątem przedstawia się administracja publiczna czy przemysł. Stosunkowo często zmieniają pracę osoby zatrudnione w branży handlowej, budowlanej czy motoryzacyjnej.

Zmiana pracy po kilku latach jest wręcz zalecana, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i dla lepszego dostosowania się do wciąż zmieniającego się rynku pracy. Ta kompetencja była nieznana poprzednim pokoleniom. Z tego względu osobom starszym trudniej jest się dostosować do wymogu ciągłego podnoszenia, a czasem wręcz zmieniania swoich kwalifikacji. Bez wątpienia pracę jednak zmieniać warto. Pracując na różnych stanowiskach bądź na takich samych, lecz w różnych firmach, zdobywamy bezcenne doświadczenie zawodowe, nabywamy nowe umiejętności. Dla wielu młodych ludzi zyskiwanie doświadczenia w wielu renomowanych firmach to jeden z najlepszych sposobów na zaistnienie na rynku pracy. Nowa praca, nowe środowisko są też nieraz lekiem na dopadające wypalenie zawodowe. Kiedy zauważamy, że obowiązki zawodowe zaczynamy wypełniać z coraz większą rutyną, czujemy się niedoceniani, a praca przestaje nas satysfakcjonować, powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest odpowiedni moment na zmianę pracy.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

 

Źródło: http://www.rynekpracy.pl/dla_mediow_1.php/wpis.5

http://psychologia.wieszjak.pl/stres-i-relaks/81875,2,Skala-stresu.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
  „Pomimo trwających intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi z embrionalnych komórek macierzystych oraz ogromnego postępu technologicznego, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych” – mówi dr n. med. i n. o zdr. inż. Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi. Panią dyrektor zapytaliśmy m.in. o to, kto może być dawcą krwi, czy oddawanie krwi jest bezpieczne, które grupy krwi są najbardziej pożądane i jak przygotować się do wizyty w centrum krwiodawstwa w celu oddania krwi.

 • Miasto Stołeczne Warszawa - nabór do projektu „Nowoczesne technologie szansą rozwoju zawodowego i aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych”
  Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 • 6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
  W portalu zielonalinia.gov.pl staramy się regularnie umieszczać wywiady z ludźmi, którzy dają dobre rady, opowiadają o swoich zawodach i ścieżce kariery. W 2022 roku udało nam się porozmawiać z dietetyczką, psycholożką, pisarką, Okręgowym Inspektorem Pracy w Katowicach, strażakiem oraz osobą, która organizuje i dostarcza pomoc na Ukrainę. Oto przegląd wywiadów, które przeprowadziliśmy w mijającym roku.

 • Z psychologiem o radzeniu sobie ze stresem (cz.2) [WYWIAD]
  Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury.

 • Jak Grzesiek został strażakiem [WYWIAD]
  O tym jak zostać strażakiem, o zaletach i wadach tego zawodu, o strażackiej edukacji oraz najczęstszych przyczynach pożarów rozmawialiśmy z Grzegorzem Lisowskim, strażakiem z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do lektury.

 • Z psychologiem o radzeniu sobie ze stresem (cz.1) [WYWIAD]
  „Wojna sprawiła, że wiele osób zaczęło zadawać sobie pytania o przyszłość, o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Na wiele z tych pytań trudno znaleźć odpowiedzi, a ich brak może zwiększać poczucie napięcia i lęku” – mówi psycholog Magdalena Kaźmierczak. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy radzenia sobie ze stresem w trudnych czasach pandemii i wojny na Ukrainie oraz umiejętnej pomocy uchodźcom, którzy trafili do Polski. Zachęcamy do lektury.

 • Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD]
  „Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.

 • Zdrowe żywienie to żywienie świadome (cz. 1) [WYWIAD]
  O zdrowym żywieniu, dobrych nawykach, komponowaniu posiłków, podjadaniu w pracy, piciu wody i innych elementach codziennej diety rozmawialiśmy z Emilią Ptak, dietetykiem klinicznym, ekspertem żywienia. Jak mówi specjalistka, zdrowe żywienie to przede wszystkim żywienie świadome, czyli wynikające z wiedzy i świadomych wyborów żywieniowych. Zapraszamy do lektury pierwszej części wywiadu z ekspertem.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy