Powrót

Jak często zmieniamy pracę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2012-03-19

Recepta na rutynę zawodową...

Poradniki zalecają, by pracę zmieniać co 2-3 lata. My jednak wciąż niechętnie zmieniamy pracę. W tym aspekcie Polacy zachowują się zupełnie inaczej niż na przykład Amerykanie, dla których zmiana pracodawcy jest czymś naturalnym.

Często zależy nam bardziej na stabilności zatrudnienia niż na awansach. Sytuacja na rynku pracy nas nie rozpieszcza, dlatego nieraz kurczowo trzymamy się zajmowanego stanowiska. Jeszcze kilka dekad temu pracowaliśmy przez większość życia w jednej firmie. Są osoby, które całe życie spędziły w jednym miejscu zatrudnienia. Są to zwykle pracownicy, których początek kariery zawodowej przypadł jeszcze na czas poprzedniego systemu. Dziś pracę zmieniamy już częściej, choć wcale nie dlatego, że tego chcemy. Chociaż są osoby, które nie lubią zagrzewać miejsca u żadnego pracodawcy na dłużej, to wielu jest lojalnych wobec swojej firmy. Z badań przeprowadzonych na przełomie września i października 2011 przez Eurobarometr wynika, że statystyczny Polak przepracował u jednego pracodawcy niemal 12 lat. Nierzadko wynika to z obawy przed rozczarowaniem i stresem związanym ze zmianą. Nowa praca jest sporym wydarzeniem w naszym życiu. Pierwsze dni w nowym miejscu pracy są zwykle źródłem silnego stresu. Zgodnie ze skalą stresu Holmesa i Rahe’a rozpoczęcie nowej pracy to 39 punktów. Jeżeli do rozpoczęcia nowej pracy zmusiła nas utrata poprzedniej pracy, a nie było to podyktowane potrzebą jej zmiany, to możemy sobie doliczyć kolejne 47 punktów.

Częste zmiany pracy mogą być niemile widziane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z drugiej strony równie źle może wyglądać stagnacja w miejscu pracy, przy czym nie chodzi jedynie o pozostawanie
w zatrudnieniu przez wiele lat u tego samego pracodawcy, lecz także o pomijanie przy awansach. Dłuższy staż w jednej firmie z pewnością lepiej wygląda niż ciągłe zmiany, które mogą świadczyć o tym, że albo nie wiemy, co chcemy robić w życiu, albo że jesteśmy kiepskimi pracownikami. Poradniki dotyczące poruszania się na rynku pracy zalecają, by zmieniać pracę co kilka lat. Statystyki pokazują jednak, że do tych zaleceń mało kto się stosuje. Najbardziej mobilni na rynku pracy są ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Można zatem powiedzieć, że wiek ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o swobodne przemieszczanie się na rynku pracy. Statystycznie rzecz biorąc, osoby starsze zmieniają pracę najrzadziej. Wraz z wiekiem wzrasta nie tylko potrzeba stabilizacji, lecz także chęć zajmowania wyższego stanowiska w strukturach organizacji. Wyższe stanowisko zostanie prędzej powierzone osobie, która przynajmniej kilka lat pracowała u jednego pracodawcy niż osobie często zmieniającej zatrudnienie.

Niewielkie przywiązanie młodych ludzi do pracodawcy potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego w 2008 roku przez firmę IPK. Badania te wykazują, że pracownik poniżej 25. roku życia spędza u jednego pracodawcy średnio 14 miesięcy, osoby w wieku 25-35 lat zmieniają pracę co cztery lata. Najbardziej stabilni na rynku pracy okazują się najstarsi – są wierni jednemu pracodawcy średnio dziewięć lat. Warto zauważyć, że umowy między pracodawcą a pracownikiem coraz częściej są konstruowane w sposób, który nie zapewnia pracownikom stabilności: ogranicza czas umowy lub uzależnia wynagrodzenie od efektów. Z drugiej strony nie wiąże pracownika długim okresem wypowiedzenia. W wyniku tego wśród młodych ludzi obserwuje się coraz mniejsze przywiązanie do konkretnego pracodawcy, a nawet do zawodu. Naturalnie, częstotliwość zmiany pracy zależy w dużej mierze od branży. Najmniej dynamicznie pod tym kątem przedstawia się administracja publiczna czy przemysł. Stosunkowo często zmieniają pracę osoby zatrudnione w branży handlowej, budowlanej czy motoryzacyjnej.

Zmiana pracy po kilku latach jest wręcz zalecana, zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i dla lepszego dostosowania się do wciąż zmieniającego się rynku pracy. Ta kompetencja była nieznana poprzednim pokoleniom. Z tego względu osobom starszym trudniej jest się dostosować do wymogu ciągłego podnoszenia, a czasem wręcz zmieniania swoich kwalifikacji. Bez wątpienia pracę jednak zmieniać warto. Pracując na różnych stanowiskach bądź na takich samych, lecz w różnych firmach, zdobywamy bezcenne doświadczenie zawodowe, nabywamy nowe umiejętności. Dla wielu młodych ludzi zyskiwanie doświadczenia w wielu renomowanych firmach to jeden z najlepszych sposobów na zaistnienie na rynku pracy. Nowa praca, nowe środowisko są też nieraz lekiem na dopadające wypalenie zawodowe. Kiedy zauważamy, że obowiązki zawodowe zaczynamy wypełniać z coraz większą rutyną, czujemy się niedoceniani, a praca przestaje nas satysfakcjonować, powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest odpowiedni moment na zmianę pracy.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

 

Źródło: http://www.rynekpracy.pl/dla_mediow_1.php/wpis.5

http://psychologia.wieszjak.pl/stres-i-relaks/81875,2,Skala-stresu.html

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Ekologia - staramy się mieć w tym zdrowy rozsądek [WYWIAD]
  „Robimy ile możemy, ale jeśli coś jest ponad nasze siły, zostawiamy to. Nie jesteśmy w stanie w pełni zrezygnować z plastiku, ale szanujemy naszą planetę nie będąc w tej światowej karuzeli konsumpcjonizmu” – mówi Karolina Trojanowska, autorka bloga ciutwiecej.pl, która wraz z mężem Piotrem Trojanowskim prowadzi także roslinneprzestrzenie.pl. W naszej rozmowie poruszyliśmy tematy ekologii, wcielania działań przyjaznych środowisku w życie oraz prowadzenia biznesu w zgodzie z naturą. Zapraszamy do lektury.

 • Potrzebujemy na świecie więcej społeczników [WYWIAD]
  „Leżenie na kanapie nie sprawi, że odkryjemy w sobie nową pasję. Obracanie się od lat w zamkniętym, ciągle tym samym środowisku nie odkryje w nas rzeczy, których być może jeszcze sami o sobie nie wiemy” – mówi Dagmara Sobczak, socjolog zasobów ludzkich i karier zawodowych, autorka bloga socjopatka.pl. W rozmowie ze „Szczęśliwym socjologiem” poruszyliśmy wiele tematów, dotyczących edukacji, rozwoju, budzenia w sobie chęci do działania, czytania książek, „slow life” i miłości do zwierząt. Zapraszamy do lektury.

 • Średnio raz na miesiąc rzucam fotografię [WYWIAD]
  „Podobają mi się zdjęcia, które są technicznie niedoskonałe. Czasem jest to dzieło przypadku, bo fotograf pracował pod presją otoczenia, a czasem celowo posłużył się estetyką błędu. I takich zdjęć szukam. Pozornie brzydkich, ale mających jakieś głębsze znaczenie” – mówi Kamil Śleszyński, fotograf dokumentalista. W rozmowie poruszyliśmy kilka tematów związanych z fotografią, realizacją trudnych projektów, zdobywaniem wiedzy i łączeniem pracy zawodowej z pasją.

 • Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD]
  Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

 • Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD]
  O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

 • Zawód programisty łączy się z dzieleniem się wiedzą [WYWIAD]
  „Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz, programista i bloger, który dzieli się swoją wiedzą i spostrzeżeniami na blogu highlab.pl.

 • Nauczmy się pracy zdalnej [WYWIAD]
  O zaletach i zagrożeniach związanych z pracą zdalną. O tym, jak zorganizować sobie pracę w domu i jak zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym rozmawiamy z Patrykiem Wójcikiem, psychologiem, autorem książki „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”.

 • Ergonomia to priorytet [NOWY WYWIAD]
  Ergonomia, ergonomia i jeszcze raz ergonomia – mówi Ida Mikołajska. Zdaniem architektki to właśnie tą cechą powinniśmy się, przede wszystkim, kierować wybierając meble biurowe. Na co jeszcze zwrócić uwagę aranżując biuro?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.