Powrót

Atuty pracownika bez doświadczenia zawodowego

Jak odwrócić uwagę rekrutera od braku kwalifikacji zawodowych i doświadczenia?

Brak doświadczenia zawodowego nie musi być czynnikiem eliminującym na rozmowie kwalifikacyjnej. Wykorzystaj inne atuty, które mogą skłonić pracodawcę do zatrudnienia właśnie Ciebie. Na co pracodawcy zwracają uwagę, jeśli kandydat nie ma doświadczenia zawodowego?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Choć odpowiedni strój oraz inne elementy, widoczne na pierwszy rzut oka, mają duże znaczenie, skupmy się na tym, co kandydat ma w środku, czyli jakimi cechami osobistymi może się zareklamować.

Pracowitość

Często na etapie rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci proszeni są o wykonanie zadania, które może należeć w przyszłości do ich obowiązków zawodowych. Zadanie to ma na celu nie tylko sprawdzenie ich umiejętności, ale także weryfikuje energię kandydata oraz chęci do pracy. Warto się wykazać zainteresowaniem i zapałem do nowego wyzwania, a nie stać w kącie i czekać, aż ktoś inny zgłosi się pierwszy. Nie należy obawiać się porażki. Strach może działać na niekorzyść. Wypełnienie prawidłowo poleconego zadania jest na pewno plusem, ale kandydat, który pali się do roboty, pełen entuzjazmu, jest znacznie lepiej spostrzegany, nawet pomimo drobnego potknięcia.

Otwartość na nowe wyzwania

Kolejnym atutem może być chęć do robienia nowych rzeczy. Jeśli przyszły pracodawca będzie chciał zlecić zadanie, z którym nie miałeś do czynienia, nie zniechęcaj się. Nie mów od razu, że nigdy tego nie robiłeś i nie podejmiesz się tego obowiązku. Owszem, należy szczerze powiedzieć, że nie masz w tej dziedzinie doświadczenia, ale chętnie się sprawdzisz i zrobisz wszystko, aby rezultat był jak najlepszy.

Kreatywność

Kolejną cechą lubianą przez pracodawców jest kreatywność, czyli umiejętność oferowania oryginalnych rozwiązań. Pracownik, który posiada tę cechę, z pewnością okaże się cennym nabytkiem dla każdego szefa, pomimo tego, iż nie posiada doświadczenia zawodowego. Dlatego w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, jak tylko nadarzy się okazja, warto pochwalić się tą cechą.

Result-oriented

Skupianie się na osiąganiu wyników i umiejętność doprowadzenia zaczętego zadania do końca. Bez względu na to, jakie trudności napotykamy przy jego wypełnieniu, powinno ono zostać wykonane, najlepiej w czasie, który został na to przewidziany.

Przydatnymi mogą okazać się również takie cechy jak stanowczość, odporność na stres czy umiejętność pracy w zespole.

Jeśli brak Ci doświadczenia, skup się na swoich umiejętnościach miękkich – pracodawcy coraz częściej je doceniają, a nawet stawiają wyżej niż doświadczenie zawodowe. Zrób w głowie listę swoich atutów i powodzenia.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
  Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

 • Najbardziej kreatywne kampanie rekrutacyjne na rynku – rusza kolejna edycja „Liderów Rekrutacji”
  Poszukiwanie i pozyskiwanie talentów na rynku pracy w wielu branżach nie należy do najłatwiejszych. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, część firm stawia na nieszablonowe i kreatywne kampanie rekrutacyjne, często wykorzystując do tego szerokie możliwości, jakie dają media społecznościowe oraz marketing internetowy. Wyróżniające się, nieszablonowe rekrutacje mogą zostać nagrodzone, bo właśnie wystartowała kolejna edycja „Liderów Rekrutacji” OLX!

 • Sprawdź przyszłego pracodawcę
  Powszechnie stosowaną praktyką w firmach jest sprawdzenie kandydata przed podpisaniem z nim umowy o pracę. Oprócz CV, czy referencji, najwięcej informacji o potencjalnym pracowniku daje rozmowa kwalifikacyjna, ale też badanie jego aktywności w sieci. Co ważne, jako pracownik również masz możliwość zweryfikowania firmy, do której aplikujesz. Gdzie szukać informacji? Podpowiadamy.

 • Niedobór talentów największy od 15 lat. Aż 81% polskich pracodawców ma trudności ze znalezieniem nowych pracowników
  8 na 10 pracodawców w Polsce twierdzi, że znalezienie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami jest dla nich wyzwaniem. W roku 2019 o tym problemie mówiło 70% organizacji, natomiast w 2018 odsetek ten wynosił 51%. Zgodnie z opublikowaną dziś analizą ManpowerGroup najtrudniejsi do pozyskania są obecnie kandydaci z obszaru logistyki, produkcji przemysłowej oraz IT. Na rynku brakuje także pracowników administracji i obsługi biura oraz osób zajmujących się obsługą klienta. W skali globalnej o niedoborze talentów mówi 69% organizacji, a Polska jest w pierwszej dziesiątce rynków, gdzie o nowe ręce do pracy jest najtrudniej.

 • Język obcy podczas rekrutacji. Jak przełamać barierę językową i czy bez języków obcych nie znajdziesz żadnej pracy?
  W jaki sposób rozmawiać ze swoim potencjalnym pracodawcą o umiejętnościach językowych? Jak przygotować się do rekrutacji, która ma je zweryfikować? Czy istnieje sposób na pokonanie bariery językowej i związanego z nią stresu? Wszystkie te pytania ESKK zadało ekspertom i opracowało vademecum dla kandydatów, którzy nie wiedzą, jak podejść do swoich językowych zdolności.

 • Sprzątanie, gotowanie, zakupy – co tak naprawdę robimy podczas pracy zdalnej?
  Praca zdalna to dla większości z nas duża oszczędność czasu oraz elastyczność godzinowa. Nie musimy wstawać tak wcześnie, nie stoimy w korkach, dojeżdżając do biura, mamy zdecydowanie więcej swobody. Ale czy podczas wykonywania obowiązków w domu zajmujemy się tylko pracą? Aż 82 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się wykonywać w domu inne czynności w czasie, który powinien być przeznaczony na pracę zawodową.

 • Dni wolne na poszukiwanie pracy
  Pracodawca wypowiedział z Tobą umowę o pracę? Sprawdź, czy przysługują Ci dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy!

 • Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV
  Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy