Powrót

Skype – pośrednik w rekrutacji

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-10-04

Oczekiwania pokolenia Z wymuszają nowe rozwiązania w rekrutacji. Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype cieszy się coraz większą popularnością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do tej formy rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona za pośrednictwem komunikatora internetowego jest coraz częściej stosowaną metodą wstępnej rekrutacji. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku, gdy pracodawcę z kandydatem do pracy dzieli kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów. Pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, związane z dojazdem.

Przygotowując się, pamiętaj o…

Rozmowa z przyszłym pracodawcą przez Skype nie różni się zbytnio od tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. Obowiązują więc te same zasady, co przy spotkaniu twarzą w twarz. Z tym wyjątkiem, że przygotowując się do rozmowy przez Skype, należy zadbać nie tylko o odpowiedni strój, ale i wystrój.

Współrozmówca będzie widział nie tylko kandydata, ale również to, co dzieje się dookoła niego. Warto więc zadbać o odpowiednie tło: gładka ściana lub biblioteczka może działać na naszą korzyść, gdyż świadczą o tym, iż jesteśmy wykształceni i oczytani. Zadbać należy również o możliwość przeprowadzenia rozmowy w ciszy i spokoju. Dlatego nie zapomnij zamknąć okna, aby nie było słychać dźwięków ulicy, szczekania psów, wycisz telefon i uprzedź domowników.

Wystrój gotowy, czas na kandydata. Rozmowa kwalifikacyjna zobowiązuje do odpowiedniego stroju, biznesowego. W przypadku naszej garderoby warto, aby była ona kompletna. Biznesowy strój może dodać nam pewności siebie, ale i pozwoli uniknąć wpadki. Może bowiem zdarzyć się, że zostaniesz zmuszony odejść od komputera…

Przed rozmową możesz przygotować wszystkie, niezbędne dokumenty: listy polecające, CV, informacje na temat przyszłego pracodawcy, listę pytań, aby móc w trakcie rozmowy dyskretnie zerknąć do notatek. Pamiętaj, nie czytaj z kartki gotowych odpowiedzi!

Kilka wskazówek technicznych

Zakładając konto, tak jak w przypadku adresu mailowego, zwróć uwagę na login, ważne, aby był biznesowy. Najlepiej niech to będzie imię i nazwisko, oczywiście Twoje, a nie fikcyjne. Loginy typu „buziaczek” są niedopuszczalne, jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia.

Aby rozmowa przebiegała sprawnie i bez zakłóceń potrzebna jest dobra jakość połączenia. Zatem na termin rozmowy wybierzmy czas, kiedy sieć nie jest nadmiernie obciążona i zamknijmy wszystkie programy, które mogą dodatkowo obciążać transfer.

Ostatnie detale: podczas rozmowy siedź prosto, nie bujaj się na krześle i nie podpieraj twarzy.

Dużą zaletą rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype jest możliwość jej nagrania. Można ją później obejrzeć na spokojnie, wyłowić błędy i nigdy więcej ich nie popełniać. 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
    Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

  • Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD]
    Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

  • Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV
    Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

  • Zdjęcie w CV – konieczność czy zbędna formalność
    Sporządzenie życiorysu nie jest prostym zadaniem. Współcześni doradcy zawodowi prezentują coraz to nowsze rozwiązania, które mają pomóc wyróżnić nasze dokumenty aplikacyjne w papierowym gąszczu, przez który musi się przedrzeć potencjalny pracodawca. Według ekspertów ważna jest kompozycja CV, kolejność doświadczeń zawodowych a nawet rodzaj czcionki. Ale czy zdjęcie jest niezbędnym elementem CV?

  • Szukasz pracy? Ulepszone CV możesz mieć gratis, a to tylko jedna z usług Zielonej Linii
    Znalezienie wymarzonej pracy wymaga czasu. Okres poszukiwań można jednak znacząco skrócić. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego ulepszenia CV, symulatora rozmowy kwalifikacyjnej lub poradników video. Te i wiele innych rozwiązań proponuje nowoczesny system infolinii i portalu Zielona Linia.

  • Największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy
    Plany rekrutacyjne polskich pracodawców na okres październik-grudzień przyniosą największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy – potwierdza raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

  • Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było
    Niemal 90% Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a 6 na 10 oczekuje dalszych podwyżek w nadchodzących miesiącach. Takie nastroje nie powinny dziwić, w warunkach historycznie niskich poziomów bezrobocia i rekordowego popytu na pracowników. Co będzie dalej?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy