• Polsko-nigeryjskie rozmowy o legalnej pracy
    Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko gościła przedstawicieli Ambasady Republiki Federalnej Nigerii w Rzeczpospolitej Polskiej. Rozmowy dotyczyły między innymi współpracy służącej informowaniu obywateli Nigerii o obowiązujących w Polsce przepisach prawa pracy.

  • Skuteczny onboarding receptą na rotację pracowników?
    Onboarding to wprowadzenie nowego pracownika do firmy, zaznajomienie go z zespołem oraz zakresem obowiązków. Brzmi prosto? Nic bardziej mylnego, ponieważ wiele firm nie radzi sobie z tym procesem, co sprawia, że nieskutecznie wdrożony pracownik składa rezygnację. Udana rekrutacja nie gwarantuje, że pracownik zostanie z nami na dłużej. Jak temu przeciwdziałać? Na czym polega efektywny onboarding?

  • Przedsiębiorcy z Podlasia wezmą udział w darmowych szkoleniach w ramach 12. Edycji Akademii e-marketingu
    Już 10 kwietnia 2024 roku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w Białymstoku odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach 12. edycji Akademii e-marketingu, która jest cyklem darmowych szkoleń z budowania strategii rozwoju biznesu w Internecie.

  • Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska wezmą udział w darmowych szkoleniach w ramach 12. Edycji Akademii e-marketingu
    Już 17 kwietnia 2024 roku w Tarczyński Arena we Wrocławiu odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach 12. edycji Akademii e-marketingu, która jest cyklem darmowych szkoleń z budowania strategii rozwoju biznesu w internecie. Bezpłatne spotkania są adresowane do właścicieli małych i średnich firm

  • Zasada konkurencyjności czy ustawa Prawo zamówień publicznych? Sprawdź, która procedura obowiązuje w Twoim projekcie
    Fundusze Europejskie to pieniądze publiczne, dlatego każdy projekt objęty wsparciem unijnym musi spełnić szereg wymagań podczas zawierania umów z wykonawcami dostaw lub usług określonych w tym projekcie. Przestrzeganie ich stanowi jeden z tzw. warunków kwalifikowalności wydatków, niezbędnych do rozliczenia wydatków z funduszy unijnych. Regulacje w zakresie udzielania zamówień finansowanych ze środków unijnych mają stanowić gwarancję racjonalnego dysponowania środkami publicznymi.

  • Kobiety, które zmieniają świat. Sukcesy w biznesie dzięki Funduszom Norweskim
    Kobiety prowadzą blisko jedną trzecią firm w Polsce. W naszym kraju funkcjonuje ok. 883,4 tys. aktywnych działalności gospodarczych założonych przez kobiety, co stanowi 34% wszystkich jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcze Polki stworzyły wiele ciekawych i innowacyjnych projektów, które otrzymały wsparcie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Jak skutecznie wnioskować o fundusze unijne w PARP? Odkryj kluczowe kroki przed najbliższymi naborami!
    Jeśli marzysz o urzeczywistnieniu swojego pomysłu biznesowego, pierwsza połowa tego roku może być dla Ciebie przełomowa. W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będą dostępne nowe nabory w ramach Funduszy Europejskich, które stanowią klucz do rozwoju Twojego biznesu. Warto jednak pamiętać, że sukces wymaga solidnego przygotowania.

  • Dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy. Co mówi najnowszy raport PARP?
    31% analizowanych spółek planuje tworzyć nowe miejsca pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Pracodawcy zamierzają podnosić też wynagrodzenia. I choć nie ma mowy o rewolucji, najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z serii „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” wskazuje na interesujące zmiany i ciekawe wnioski płynące z obserwowanych trendów.

  • Profil zaufany potwierdzisz w każdym oddziale PFRON
    15 marca we wszystkich szesnastu oddziałach PFRON uruchamiamy punkty potwierdzające profil zaufany.

  • Jakie zawody nie są zagrożone przez sztuczną inteligencję?
    Z szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że rozwój sztucznej inteligencji (AI) może zmniejszyć liczbę miejsc pracy nawet o 40%. Zmiany te najbardziej dotkną pracowników umysłowych. Są jednak pewne zawody, których sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić. Kto nie musi się martwić o swoje miejsce pracy?

  • Nowoczesny wymiar ochrony pracy
    W tym roku przypada 105. rocznica powstania Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie z okazji jubileuszu przygotowali filmik okolicznościowy. Zrobili to własnymi siłami od pomysłu po ostatni klaps. To ich autorski scenariusz, realizacja i montaż i to oni stanęli za kamerami, przygotowali plany zdjęciowe oraz na nich wystąpili. Gratulujemy im efektu końcowego! Dziękujemy także za przypomnienie nam wszystkim o wartościach PIP, które legły u podstaw inspekcji i stanowią o jej przyszłości. Nowoczesny wymiar ochrony pracy to hasło tegorocznych obchodów, a tak to hasło widzą i opisują pracownicy urzędu!

  • Współpraca biznesu z edukacją. Jakie korzyści przynosi?
    Współpraca nauki z biznesem przyczynia się do rozwoju technologicznego i gospodarczego poprzez transfer wiedzy, komercjalizację badań oraz innowacje. Z potrzeby partnerstwa przedsiębiorstw z edukacją powstały Sektorowe Rady ds. Kompetencji odpowiedzialne za współpracę z pracodawcami i jednostkami naukowymi oraz za wyznaczanie kierunku zmian. Rady umożliwiają przedsiębiorcom oddziaływanie na usługi edukacyjne – na to, czego i jak uczą polskie szkoły, uczelnie, instytucje szkoleniowe.

  • Nauczyciel jest najlepszym terapeutą, potrzebuje tylko narzędzi
    Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej spędza z dziećmi 18 godzin tygodniowo; żaden specjalista nie ma takich możliwości obserwacji dziecka. Dlatego to nauczyciele są kluczem do sukcesu edukacji włączającej – podkreśla Damian Kupczyk, prezes Czepczyński Family Foundation.

  • Dziemianowicz-Bąk: To dobra wiadomość dla milionów pracowników. Rada EPSCO przyjęła ważną dyrektywę
    Na poniedziałkowym (11.03) posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) w Brukseli przyjęto dyrektywę w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. - Bardzo cieszę się, że udało się wypracować ten kompromis. To ważna i potrzebna dyrektywa. To bardzo dobra wiadomość dla milionów osób pracujących za pośrednictwem cyfrowych platform pracy w Unii Europejskiej – zaznacza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Rada do spraw Kobiet na Rynku Pracy
    W sobotę, 9 marca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy. „Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu projekty będą po prostu lepsze, a przede wszystkim, że sytuacja, pozycja, perspektywa kobiet, które wciąż doświadczają dyskryminacji i nierównego traktowania, także na rynku pracy, będzie uwzględniana także w treści tych projektów legislacyjnych” – podkreśliła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

  • Eurostat: Bezrobocie w Polsce znacznie poniżej unijnej średniej
    Zgodnie z danymi Eurostatu w styczniu 2024 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,9 proc. To drugi najlepszy wynik po Malcie (2,6 proc.) spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

  • Polki przejmują biznesowe stery i wysokie stanowiska
    Przedsiębiorcze kobiety w Polsce to nie ewenement, ale norma. Polki są w czołówce Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zajmowanie kierowniczych stanowisk oraz zakładanie własnych biznesów. Na rynku wyróżniają się wielozadaniowością, kreatywnością i pracowitością. Czy coś jest w stanie je zatrzymać?

  • Dress code, czyli zewnętrzna ekspresja pracownika w miejscu pracy
    Obcobrzmiące sformułowanie „dress code” weszło na stałe do naszego języka na początku lat 90. Oznacza zbiór zasad doboru ubioru do okoliczności. Wbrew pozorom nie dotyczy ono jednak wyłącznie tego, w jakich ubraniach pracownik może przychodzić do pracy.

  • Dofinansowanie z PFRON na przeciwdziałanie degradacji infrastruktury środowiskowych domów samopomocy i zakładów aktywności zawodowej
    W ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” od przyszłego roku środowiskowe domy samopomocy i zakłady aktywności zawodowej będą mogły otrzymać dofinansowanie swoich projektów służących przeciwdziałaniu degradacji infrastruktury ŚDS i ZAZ.

  • Zasady sporządzania umów między przedsiębiorcami
    Celem rozmowy jest poprowadzenie przedsiębiorcy przez najważniejsze elementy i postanowienia z umowy B2B. Tak uporządkowana wiedza pozwoli wybierać, z dostępnych rozwiązań, te najlepsze dla stron i specyfiki danej umowy. Prawnik może skonstruować fantastyczną umowę, ale to przedsiębiorca musi wiedzieć, jakie ma możliwości, co dają mu poszczególne zapisy i na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu umowy.

  • Rada Ochrony Pracy o popularyzacji ochrony pracy
    Kluczem do skutecznej promocji zagadnień ochrony pracy jest dotarcie z przekazem do adresatów, którzy pochodzą z różnych grup, pracują w różnych branżach, mają odmienne doświadczenia życiowe i zawodowe, a także wiedzę na temat przepisów i zasad prawa oraz bezpieczeństwa pracy – mówiła na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

  • Jak poprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich 2021-2027?
    Od prawidłowo złożonego wniosku o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich zależy, czy wnioskodawca zostanie objęty wsparciem, o które się ubiega. Warto więc zapoznać się z procedurą składania wniosków za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na dofinansowanie projektów w ramach Funduszy Europejskich 2021 – 2027.

  • Rozmowy o nowych przepisach imigracyjnych
    Uszczelnienie mechanizmów napływu cudzoziemców do Polski to główny temat roboczego spotkania, zorganizowanego 28 lutego 2024 roku z inicjatywy podsekretarza stanu w MSWiA Macieja Duszczyka, w którym uczestniczyła Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

  • MC: Załatwiaj sprawy urzędowe online!
    Zamiast tracić czas na stanie w kolejce w urzędzie, możesz załatwić sprawy urzędowe w zaciszu swojego domu – przez internet. Czy to możliwe? Oczywiście! Wystarczy, że masz profil zaufany. Dzięki niemu urzędowych formalności możesz dopełniać nawet w nocy i w weekendy.

  • Program Erasmus dla Młodych świętuje 15 urodziny!
    W 2009 roku uruchomiono projekt Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców (ang. Erasmus for Young Entrepreneurs, w skrócie EYE), który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To dzięki tej inicjatywie nowi lub przyszli przedsiębiorcy zdobywają odpowiednie umiejętności do zarządzania małą lub średnią firmą, a doświadczeni przedsiębiorcy zyskują świeże perspektywy i możliwości współpracy międzynarodowej.

  • Świętujemy Dzień Doceniania Pracownika!
    Dzień Doceniania Pracownika przypada w pierwszy piątek marca i z roku na rok zyskuje na popularności. Święto stanowi doskonałą okazję, by podziękować pracownikom za wysiłek wkładany w wypełnianie obowiązków zawodowych. W czasach, gdy dobry pracownik jest na wagę złota, warto wyjść z inicjatywą i pomyśleć o geście wdzięczności, który może znacząco podnieść motywację i zaangażowanie w zespole.

  • Ponad połowa Polaków wyraża obawy co do wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość swojego stanowiska pracy
    Najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Rynek pracy, edukacja, kompetencje – styczeń 2024” ukazuje dynamiczne zmiany na polskim rynku pracy. Dane wskazują, że blisko 60 proc. respondentów wyraża obawy związane z automatyzacją prac przez sztuczną inteligencję. To tylko jeden z wielu wniosków, które rzucają światło na rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych i konieczność adaptacji do nowych technologii. Raport jednoznacznie podkreśla, że kluczowym elementem przyszłości pracy jest zdolność pracowników do efektywnego wykorzystywania możliwości oferowanych przez AI.

  • Prawne problemy ze sztuczną inteligencją. Czy prawo powstrzyma „bunt maszyn”?
    Prawne problemy ze sztuczną inteligencją narastają wraz z dynamicznym rozwojem technologii AI. System regulacyjny nie nadąża nie tylko za tworzeniem prawa wyznaczającego granice dla nowej technologii, ale też złożonością procesu tworzenia algorytmów, które często są utajnione. Obecne regulacje nie są adekwatne, co prowadzi do skrajnie różnych rozstrzygnięć kwestii odpowiedzialności, praw autorskich i kwestii etycznych w różnych zakątkach świata. Naszą odpowiedzialnością jest zrozumieć, przewidywać, projektować i regulować, w tym prawnie, nową rzeczywistość.

  • Work-life balance odchodzi do lamusa? Poznaj nowy trend, czyli work-life integration
    O idei work-life balance, która ma na celu odnalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, mówi się od dawna. Obecnie popularność zyskuje jednak inny trend, a mianowicie work-life integration. Koncepcja ta zakłada, że granica między osobistą i zawodową sferą życia może być płynna.

  • Wsparcie dla startupów w Polsce Wschodniej. Otwarcie projektu Platformy Startowe Start in…
    28 lutego 2024 roku w Jasionce koło Rzeszowa odbyła się konferencja otwierająca projekt „Platformy Startowe Start in…”, czyli program inkubacji dla startupów, które chcą podbić rynek innowacyjnym produktem. Projekt jest realizowany przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z ARR MARR S.A., Kieleckim Parkiem Technologicznym, Accelpoint Sp. z o.o. oraz Speedup VCG Sp. z o.o. dzięki dofinansowaniu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

  • Konferencja dla Przedsiębiorczych Kobiet pt.: “Siła inspiracji i sukcesu - droga przedsiębiorczości od marzeń do realizacji"
    Już 15 marca w Centralnym Domu Technologii w Warszawie spotkamy się na wyjątkowym wydarzeniu dla przedsiębiorczych kobiet.

  • Emeryci i renciści mają czas na coroczne rozliczenia z ZUS do końca lutego
    Do końca lutego 2024 r. osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w ubiegłym roku dorabiały do swoich świadczeń, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęły w 2023 r. Chodzi między innymi o zeszłoroczne wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy też przychody z prowadzonej działalności gospodarczej.

  • Słabe ferie zostawiają za sobą. Hotelarze już myślą o wakacjach
    Pogoda nie dopisała, nie dopisali goście, o których trzeba będzie się bardziej postarać. Rodzima branża turystyczna podsumowuje zakończone niedawno ferie w słabych nastrojach, ale wyciąga wnioski przed wakacjami. Dobra wiadomość dla planujących już letnie wyjazdy jest taka, że większość gospodarzy nie zamierza podnosić cen. Zamierza natomiast remontować, rozbudowywać, uzupełniać ofertę i mocniej powalczyć w Internecie - wynika z ankiety Nocowanie.pl.

  • Zadbaj o zgodność projektu z politykami horyzontalnymi Unii Europejskiej
    Równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód” to podstawy polityki horyzontalnej Unii Europejskiej, które powinny być uwzględnione w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  • Jak wykorzystać Fundusze Europejskie dla rozwoju firm w Polsce Wschodniej
    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Biuro Regionalne w Olsztynie zaprasza przedsiębiorców na spotkanie stacjonarne pt.: "Jak wykorzystać Fundusze Europejskie dla rozwoju firm w Polsce Wschodniej", które odbędzie się w Olsztynie 6 marca br.

  • Nowy kurs Akademii PARP: „Prawo autorskie w biznesie”
    Wbrew pozorom, prawo autorskie nie dotyczy tylko wąskiej grupy zawodów, takich jak pisarze, różnego rodzaju artyści, czy zdobywający w ostatnich latach coraz większą popularność twórcy gier komputerowych. W rzeczywistości prawo to w różnym stopniu dotyczy praktycznie każdego aspektu naszej działalności, w tym działalności w charakterze przedsiębiorcy.

  • Od marca wyższe emerytury i renty. Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji?
    Od 1 marca nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu – nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną teraz o 12,12 proc.

  • Bezrobocie rejestrowane w styczniu 2024 wyniosło 5,4 proc.
    Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. i była o 0,1 p.p. niższa niż w styczniu 2023 r. To poziom zgodny z przewidywaniami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Nie daj się wypalić!
    O wypaleniu zawodowym, czym jest i jak sobie z nim radzić, rozmawiamy z psycholog Agnieszką Kaszubską z Głównego Inspektoratu Pracy.

  • Wydłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową
    Legalny pobyt obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin), którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony do 30 czerwca 2024 r. Ustawa dokonująca zmian w przepisach została ogłoszona w Dzienniku Ustaw i weszła w życie 22 lutego br.

  • Nie daj się wypalić!
    O wypaleniu zawodowym, czym jest i jak sobie z nim radzić, rozmawiamy z psycholog Agnieszką Kaszubską z Głównego Inspektoratu Pracy.

  • Jak wykorzystać Fundusze Europejskie dla rozwoju firm w Polsce Wschodniej
    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości - Biuro Regionalne w Olsztynie zaprasza przedsiębiorców na spotkanie stacjonarne pt.: "Jak wykorzystać Fundusze Europejskie dla rozwoju firm w Polsce Wschodniej", które odbędzie się w Olsztynie 6 marca br.

  • Kult pracy odchodzi do lamusa! Czy zastąpi go quiet quitting?
    Quiet quitting, czyli „ciche odchodzenie”, to trend na rynku pracy, który na przekór nazwie nie oznacza rezygnacji z zatrudnienia, tylko wykonywanie minimum obowiązków. Wiąże się z brakiem emocjonalnego przywiązania do organizacji, traktowaniem pracy wyłącznie jako źródła zarobków, służącego do samorealizacji w życiu prywatnym. To zjawisko dostrzegalne zwłaszcza wśród młodych ludzi, dopiero wkraczających na rynek pracy – czy można mu przeciwdziałać?

  • Jak polskie startupy definiują nowe standardy w zarządzaniu i operacjach
    W otoczeniu dynamicznych przemian i rewolucji w dziedzinie zarządzania polskie startupy, wspierane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w postaci środków z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, stają się czołowymi pionierami w transformacji procesów biznesowych. Dzięki programowi „Platformy startowe dla nowych pomysłów” te ambitne firmy przekształcają innowacyjne wizje w rzeczywistość, nadając nowe standardy w świecie biznesu.

  • Najczęstsze błędy przedsiębiorców związane ze znakami towarowymi i wzorami przemysłowymi
    Czy wiesz, jak obronić się przed trollem patentowym? Czy chcesz poznać najczęstsze błędy przedsiębiorców dotyczące ochrony własności intelektualnej? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy do wysłuchania rozmowy o 10 mitach związanych ze znakami towarowymi i wzorami przemysłowymi.

  • Czy to już etat?
    Problematyka ustalenia stosunku pracy zamiast zatrudnienia w oparciu o umowę zlecenia

  • „Usługi Rozwojowe 4.0” - ruszył konkurs na wsparcie podmiotów z Bazy Usług Rozwojowych
    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłasza działanie „Usługi Rozwojowe 4.0 – oferta dla dostawców usług BUR”, które ma na celu wspieranie polskich podmiotów z Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Uczestnicy mogą liczyć na zwrot kosztów nawet do 80% poniesionych wydatków. Nabór wniosków już wystartował i będzie trwać do 31 sierpnia 2026 roku lub do wyczerpania dostępnych środków. Konkurs stanowi integralną część Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS).

  • Chcesz zmienić formę opodatkowania firmy? Zrób to jeszcze dziś!
    Do 20 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania swojej firmy w 2024 roku. Nie muszą jednak osobiście odwiedzać urzędu skarbowego – wyjaśniamy, jak można to zrobić nie ruszając się sprzed komputera.

  • Szkolenie ZUS – Konkurs na poprawę bhp – edycja 2024.01
    26 lutego 2024 r. ZUS przeprowadzi szkolenie dla płatników składek w zakresie dofinansowania projektów na poprawę warunków bhp.

  • Coraz więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania
    Wzrosła liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 roku do ZUS wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 roku.

  • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  
    Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.