Powrót

Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-01

Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

Czytelność

Przede wszystkim CV powinno być czytelne, a informacje w nim zawarte ułożone w logiczny sposób. Przyjmuje się zasadę, że informacje powinny być uporządkowana w sposób achronologiczny – od najbardziej aktualnych do najstarszych. Próba przyciągnięcia uwagi nadmiarem kolorystyki nie jest dobrym pomysłem. Unikaj literówek, błędów ortograficznych czy stylistycznych. Forma CV jest równie ważna, co jego treść. Nadmiar informacji także nie jest mile widziany, należy skupić się na tych najważniejszych dla stanowiska, o które się ubiegasz. Czcionka powinna być wyraźna i czytelna, lepiej przejść do kolejnej strony niż nadmiernie ją pomniejszać. Po napisaniu CV warto je pokazać innej osobie i zapytać o opinię.

 

Zdjęcie

Zdjęcie w CV jest niezmiernie istotne, ponieważ to na nie rekruter zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nie należy lekceważyć prośby rekrutera o wysłanie CV ze zdjęciem, jeśli taka informacja jest zawarta w ogłoszeniu. Zdjęcie nie musi być oficjalne w eleganckim stroju i starannie ułożoną fryzurą, ale też nie powinna to być fotografia z wakacji. Najlepszym wyjściem będzie zdjęcie legitymacyjne, naturalne, w schludnym stroju, uśmiech jest zawsze dobrze postrzegany. Warto pamiętać, aby dodane zdjęcie było wyraźne i w dobrej rozdzielczości.

 

Dane osobowe

Podanie danych kontaktowych jest bardzo ważne, jednak kandydaci często o tym zapominają. Warto zwrócić uwagę na swój adres mailowy, nie będzie mile widziany taki, który brzmi niepoważnie. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędnym elementem CV. Brak takiej zgody skutkuje tym, że pracodawca nie jest uprawniony do kontaktu z nami. Dodawanie załączników, o które pracodawca nie prosił, nie jest dobrze postrzegane. Lepiej je zachować na dalszy etap rekrutacji.

Podawanie daty urodzenia to najczęstszy nawyk podczas pisania CV. Nie jest to duży błąd, ale zgodnie z prawem pracodawca nie powinien pytać o wiek czy plany na powiększenie rodziny. Stan cywilny też nie powinien mieć znaczenia. Nie musisz również podawać swojego adresu zamieszkania.

 

Wykształcenie

Tutaj nie ma miejsca na kreatywność, należy podać informacje zgodnie z prawdą, czyli takie, które jesteś w stanie udokumentować. W momencie, gdy posiadasz tytuł magistra, nie ma sensu podawania wykształcenia podstawowego czy średniego. Wyjątkiem może być ukończenie, np. technikum i posiadanie wyuczonego zawodu.

 

Języki obce

Należy pamiętać, że znajomość języka obcego bardzo łatwo zweryfikować, dlatego nie warto przeceniać swoich umiejętności.  Nie należy „chwalić się” znajomością języka obcego wysyłając CV w innym języku niż polski, jeśli pracodawca o to nie prosił.

 

Doświadczenie zawodowe

Pytanie o doświadczenie zawodowe pojawia się najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto dobrze się do tego przygotować i precyzyjnie opisać zakres swoich obowiązków na poszczególnych stanowiskach oraz zakres działalności danej firmy. Okres zatrudnienia na danym stanowisku dużo mówi o Twoim doświadczeniu, dlatego warto tę informację podać w CV. Nie ma obowiązku podawania całej historii swojego zatrudnienia, które nic nie wnosi do stanowiska pracy, o które się ubiegasz. Kandydaci często „ubarwiają” swoje doświadczenie na potrzeby CV, jednak należy pamiętać, że w sytuacji stresowej podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz pogubić się w swoim opisie.

 

Umiejętności

Obsługa komputera czy urządzeń biurowych nie jest czymś nadzwyczajnym, dlatego warto skupić się na umiejętnościach, którymi wyróżniasz się na tle innych kandydatów. Pochwalić się umiejętnościami obsługi programów czy systemów, które mogą być istotne dla pracy na nowym stanowisku, natomiast unikaj banalnych zwrotów o umiejętności pracy w grupie czy odporności na stres.

 

Zainteresowania

Opis swoich zainteresowań nie jest warunkiem koniecznym. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, warto skupić się na zainteresowaniach zawodowych. Tutaj również nie warto fantazjować, ponieważ o każdą informację z CV możesz być zapytany podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 

CV jest wizytówką kandydata. Warto pamiętać, że forma CV jest niemniej ważna, co jego treść. Dobrze napisane CV otwiera drogę do dalszych etapów rekrutacji, a unikanie prostych błędów zwiększa szanse na znalezienie pracy.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.pwsip.edu.pl/biuro-karier/student-absolwent/twoja-kariera/17-najczestsze-bledy-popelniane-w-cv

https://goldmanrecruitment.pl/pulapki-w-cv-jak-je-omijac/

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Praca.gov.pl – od czego zacząć?
  Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Tarczy Antykryzysowej, rejestracja w urzędzie pracy, zgłoszenie podjęcia zatrudnienia, wysłanie pisma do urzędu. Te i wiele innych spraw można załatwić w urzędzie pracy bez wychodzenia z domu. Umożliwia to moduł praca.gov.pl. Od czego zacząć swoją przygodę z wirtualnym urzędem?

 • Zawody ze świetlaną przyszłością
  Kim chcesz zostać, gdy dorośniesz? To pytanie znane od niepamiętnych czasów. Zadawano je naszym rodzicom, nam, a teraz naszym dzieciom. Pytanie pozostaje takie same, zmieniają się natomiast odpowiedzi. Jakie zawody są przyszłościowe? Kim będą kiedyś najmłodsi dziś Polacy?

 • 5 sposobów na podtrzymanie dobrego samopoczucia i relacji w zespołach pracujących zdalnie
  Czy jest coś szczególnego, co powoduje, że ta firma jest świetnym miejscem pracy? Proszę podać konkretne przykłady – to otwarte pytanie zawsze pojawia się w badaniach przeprowadzanych przez Great Place to Work® na całym świecie. Polscy respondenci wskazali „atmosferę” jako wyróżnik ich miejsc pracy – tak wynika z analizy odpowiedzi pracowników na otwarte pytanie w ankietach przeprowadzonych w poprzednim roku przez Great Place to Work® w 16 krajach Europy. Solidnym fundamentem dla tej wyjątkowej atmosfery często były dobre relacje ze współpracownikami.

 • Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych
  19 czerwca 2020 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Czym jest ten rodzaj świadczenia i komu przysługuje?

 • Mikroprzedsiębiorcy nie będą już składać wniosków o umorzenie pożyczki [Tarcza Antykryzysowa]
  Tarcza Antykryzysowa 4.0 wprowadziła kolejne zmiany dotyczące pożyczki do 5 tys. złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy m.in. nie będą musieli wnioskować o jej umorzenie.

 • Korekta świadectwa pracy
  W ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa, jeżeli stwierdzi, że zawiera ono błędy lub brakuje w nim istotnych informacji.

 • Coaching zawodowy
  Brak satysfakcji z dotychczasowej pracy skłania czasem do refleksji nad naszą ścieżką kariery. Jedni potrafią samodzielnie odnaleźć swoją drogę, inni natomiast korzystają z pomocy profesjonalistów- coachów kariery. Jaką rolę pełnią i w jaki sposób wspierają rozwój zawodowy? Okazuje się, że w ostatnim czasie ten zawód zyskuje na popularności.

 • Umowa lojalnościowa
  Umowa lojalnościowa, zwana inaczej umową o zakazie konkurencji, ma na celu zabezpieczenie interesów pracodawcy przed ewentualnym, niepożądanym zachowaniem aktualnie zatrudnionych osób, jak i byłych pracowników. Zakaz konkurencji reguluje art. 101 Kodeksu pracy.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.