Zdjęcie w CV – konieczność czy zbędna formalność
Sporządzenie życiorysu nie jest prostym zadaniem. Współcześni doradcy zawodowi prezentują coraz to nowsze rozwiązania, które mają pomóc wyróżnić nasze dokumenty aplikacyjne w papierowym gąszczu, przez który musi się przedrzeć potencjalny pracodawca. Według ekspertów ważna jest kompozycja CV, kolejność doświadczeń zawodowych a nawet rodzaj czcionki. Ale czy zdjęcie jest niezbędnym elementem CV?
W większości przypadków osoby, z którymi mamy do czynienia to wzrokowcy, dlatego rekruter zapoznając się z otrzymaną dokumentacją może zapamiętać twarz kandydata. Dobrze dobrane zdjęcie może uatrakcyjnić CV, jednak z drugiej strony pojawiają się wątpliwości, czy rekruter nie oceni życiorysu wyłącznie na podstawie wyglądu.
W niektórych krajach dodawanie swojego wizerunku do życiorysu jest niedopuszczalne i prawnie zabronione, ponieważ na jego podstawie można dopuścić się dyskryminacji kandydata. Z tego powodu, kiedy wysyłamy dokumenty aplikacyjne do innego kraju, warto sprawdzić, czy dodając zdjęcie nie popełnimy gafy.
Polskie przepisy nie regulują kwestii umieszczania zdjęcia w życiorysie. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o pracę podstawowych danych osobowych, jakimi są:
- imię (imiona) i nazwisko,
- datę urodzenia,
- dane kontaktowe wskazane przez taką osobę,
- wykształcenie,
- kwalifikacje zawodowe,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
W Kodeksie pracy nie ma wzmianki o tym, że zdjęcie w życiorysie jest wymagane, dlatego żądanie przyszłego pracodawcy w tym zakresie nie będzie zgodne z przepisami. Decyzja należy już do samego kandydata.
Jeśli aplikujący zdecyduje się jednak na umieszczenie zdjęcia w swoim CV, powinien przestrzegać kilku prostych zasad:
- zdjęcie prezentujące aktualny wygląd,
- strój zależny od charakteru pracy,
- wymiar i jakość zdjęcia pozwalający na odpowiednią ekspozycję kandydata,
- kadr obejmujący głowę i ramiona,
- brak dodatkowej grafiki i filtrów,
- uśmiech mile widziany.
Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy
Justyna Szymczyk, www.poradnikpracownika.pl
Anna Rutkowska-Mól, www.kadry.infor.pl
Zobacz podobne artykuły:

Doradca klienta dla osoby bezrobotnej Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD] Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD] O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) Wojewódzkie, jak i powiatowe urzędy pracy, w ramach usług pośrednictwa, realizują wiele zadań na rzecz zarejestrowanych w nich osób bezrobotnych oraz osób poszukujących pracy. Zdecydowanie najważniejszym działaniem w tym zakresie jest korelacja z pracodawcami w celu pozyskiwania ofert pracy. Jedną z form upowszechniania takich ofert do publicznej wiadomości jest CBOP, czyli Centralna Baza Ofert Pracy.

Deklaracje vs rzeczywistość Czy polski rynek pracy jest gotowy na wykorzystanie potencjału silversów? Jaka jest obecnie sytuacja zawodowa pokolenia 50+? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek? Na te i więcej pytań odpowiada raport „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” opracowany przez Essilor Polonia i BIGRAM.

Dodatek aktywizacyjny, czyli do 430 zł za podjęcie pracy Sprawdź, czy przysługuje Ci dodatkowe świadczenie pieniężne z tytułu podjęcia pracy!

RODO w rekrutacji Sprawdź, o jakie dane może poprosić Cię pracodawca na etapie rekrutacji! Dowiedz się, czy ma prawo odezwać się do Ciebie w przypadku kolejnej rekrutacji!