Powrót

Zdjęcie w CV – konieczność czy zbędna formalność

Sporządzenie życiorysu nie jest prostym zadaniem. Współcześni doradcy zawodowi prezentują coraz to nowsze rozwiązania, które mają pomóc wyróżnić nasze dokumenty aplikacyjne w papierowym gąszczu, przez który musi się przedrzeć potencjalny pracodawca. Według ekspertów ważna jest kompozycja CV, kolejność doświadczeń zawodowych a nawet rodzaj czcionki. Ale czy zdjęcie jest niezbędnym elementem CV?

W większości przypadków osoby, z którymi mamy do czynienia to wzrokowcy, dlatego rekruter zapoznając się z otrzymaną dokumentacją może zapamiętać twarz kandydata. Dobrze dobrane zdjęcie może uatrakcyjnić CV, jednak z drugiej strony pojawiają się wątpliwości, czy rekruter nie oceni życiorysu wyłącznie na podstawie wyglądu.

 

W niektórych krajach dodawanie swojego wizerunku do życiorysu jest niedopuszczalne i prawnie zabronione, ponieważ na jego podstawie można dopuścić się dyskryminacji kandydata. Z tego powodu, kiedy wysyłamy dokumenty aplikacyjne do innego kraju, warto sprawdzić, czy dodając zdjęcie nie popełnimy gafy.

 

Polskie przepisy nie regulują kwestii umieszczania zdjęcia w życiorysie. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o pracę podstawowych danych osobowych, jakimi są:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • dane kontaktowe wskazane przez taką osobę,
 • wykształcenie,
 • kwalifikacje zawodowe,
 • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

 

W Kodeksie pracy nie ma wzmianki o tym, że zdjęcie w życiorysie jest wymagane, dlatego żądanie przyszłego pracodawcy w tym zakresie nie będzie zgodne z przepisami. Decyzja należy już do samego kandydata.

 

Jeśli aplikujący zdecyduje się jednak na umieszczenie zdjęcia w swoim CV, powinien przestrzegać kilku prostych zasad:

 • zdjęcie prezentujące aktualny wygląd,
 • strój zależny od charakteru pracy,
 • wymiar i jakość zdjęcia pozwalający na odpowiednią ekspozycję kandydata,
 • kadr obejmujący głowę i ramiona,
 • brak dodatkowej grafiki i filtrów,
 • uśmiech mile widziany.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy

Justyna Szymczyk, www.poradnikpracownika.pl

Anna Rutkowska-Mól, www.kadry.infor.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Doradca klienta dla osoby bezrobotnej
  Funkcję doradcy klienta w powiatowym urzędzie pracy może pełnić osoba zatrudniona w tej instytucji jako: pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego czy też specjalista ds. programów.

 • Znaleźć pracę, znaleźć pomysł na siebie [WYWIAD]
  Na rozmowie kwalifikacyjnej, odpowiadając na pytania, opowiadasz o sobie, o swoich kompetencjach, doświadczeniach, tym, co możesz wnieść do organizacji. Jeśli pracodawca uzna, że to wszystko, cały Twój potencjał będzie przydatny do rozwoju jego firmy, że pomożesz w rozwiązaniu bolączek przedsiębiorstwa, dogadacie się co do stawki i jednocześnie jest między Wami nić porozumienia, to sukces rekrutacyjny gwarantowany - mówi Klaudia Jarych, która razem z Łukaszem Jarychem, tworzy portal dookolapracy.pl. Oboje pomagają kandydatom na każdym etapie szukania pracy.

 • Jak znaleźć pracę marzeń? [WYWIAD]
  O pracy marzeń, pracy jako przykrym obowiązku, błędach podczas rozmów kwalifikacyjnych, nowym rynku pracy, otwarciu własnej firmy. O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z rynkiem pracy rozmawialiśmy z Izabellą Wojtaszek, trenerką biznesu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w branży zdobywania dopasowanej pracy.

 • Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV
  Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

 • Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
  Wojewódzkie, jak i powiatowe urzędy pracy, w ramach usług pośrednictwa, realizują wiele zadań na rzecz zarejestrowanych w nich osób bezrobotnych oraz osób poszukujących pracy. Zdecydowanie najważniejszym działaniem w tym zakresie jest korelacja z pracodawcami w celu pozyskiwania ofert pracy. Jedną z form upowszechniania takich ofert do publicznej wiadomości jest CBOP, czyli Centralna Baza Ofert Pracy.

 • Deklaracje vs rzeczywistość
  Czy polski rynek pracy jest gotowy na wykorzystanie potencjału silversów? Jaka jest obecnie sytuacja zawodowa pokolenia 50+? Czy mamy do czynienia z dyskryminacją ze względu na wiek? Na te i więcej pytań odpowiada raport „Pokolenie 50+ w pracy – prawda i stereotypy” opracowany przez Essilor Polonia i BIGRAM.

 • Dodatek aktywizacyjny, czyli do 430 zł za podjęcie pracy
  Sprawdź, czy przysługuje Ci dodatkowe świadczenie pieniężne z tytułu podjęcia pracy!

 • RODO w rekrutacji
  Sprawdź, o jakie dane może poprosić Cię pracodawca na etapie rekrutacji! Dowiedz się, czy ma prawo odezwać się do Ciebie w przypadku kolejnej rekrutacji!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.