

Urlop w okresie wypowiedzenia Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracowniczych. Jego wymiar i sposób udzielania określają przepisy Kodeksu pracy. Szczególną sytuacją, w której pracownika wysyła się na urlop wypoczynkowy jest okres wypowiedzenia. Jak to wygląda w świetle obowiązujących przepisów? Wyjaśniamy.

Praca a służba w Wojskach Obrony Terytorialnej W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej. Z danych WOT wynika, że prawie 57% terytorialsów to osoby czynne zawodowo, 19% jest jeszcze w trakcie studiów, a dla pozostałych służba w WOT stanowi jedyne źródło dochodu. Sprawdziliśmy, jakie obowiązki względem pracodawców mają terytorialsi oraz na jakie przywileje mogą liczyć, aby połączenie pracy ze służbą w wojsku było możliwe.

Ochrona zatrudnienia kobiet w ciąży [INFOGRAFIKA] Kobietom w ciąży przysługują specjalne uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Sprawdź, kiedy chronione są przed zwolnieniem.

Kontrakt menadżerski Kontrakt menadżerski, zwany inaczej umową menadżerską, zaliczany jest do tzw. umów nienazwanych. Nie jest regulowany ani przepisami Kodeksu pracy, ani Kodeksu cywilnego. Jak zatem powinna wyglądać taka umowa i kiedy można ją stosować?

Monitoring w pracy Monitoring, czyli nadzór kamer, w miejscu pracy jest możliwy tylko pod pewnymi warunkami. Określają je przepisy Kodeksu pracy. W jakich okolicznościach i gdzie pracodawca może zainstalować kamery? Przez jaki czas można przechowywać nagrania z monitoringu? Odpowiadamy.

Urlop na żądanie Zdarzają się sytuacje, w których pracownik, z niezaplanowanych powodów, nie może przyjść do pracy. Na szczęście Kodeks pracy umożliwia w takim przypadku wzięcie urlopu na żądanie. Jaki jest jego wymiar? Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem na żądanie? Odpowiadamy.

Ocena ryzyka zawodowego w 5 krokach [INFOGRAFIKA] Według Państwowej Inspekcji Pracy prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego powinna zapobiegać szkodliwym skutkom zagrożeń występujących w środowisku pracy.

Stres w pracy – jak sobie z nim radzić? Pewnie każdy z nas miał okazję się przekonać, że stres w pracy odbija się na naszym życiu prywatnym. Podpowiemy, jak nie przenosić stresu zawodowego na domowy grunt oraz jak sobie z nim radzić.

Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcy Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy swoim pracownikom, dbanie o terminowe odnawianie szkoleń BHP oraz informowanie o istniejącym ryzyku zawodowym na każdym ze stanowisk. Pomimo przestrzegania przepisów i procedur bezpieczeństwa, może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakie są obowiązki pracodawcy i możliwości poszkodowanego pracownika? Podpowiadamy.

Dokumentacja pracownicza – jak długo należy ją przechowywać? Przechowywanie dokumentacji dotyczącej stosunku pracy oraz akt osobowych pracowników jest jednym z obowiązków pracodawcy. Podpowiadamy, jakie dokumenty i przez jaki okres powinny być archiwizowane u pracodawcy.


1240,80 zł
Zasiłek
dla bezrobotnych
(podstawowy 100%)
3010 zł
Minimalne
wynagrodzenie
obowiązujące w 2022 r.
19,70 zł
Minimalna
stawka godzinowa
obowiązująca w 2022 r.
5,4%
Stopa bezrobocia
rejestrowanego
w marcu 2022 r.
1063,89 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (standardowa)
obowiązująca w 2022 r.
270,63 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (preferencyjna)
obowiązująca w 2022 r.
381,81 zł
Stawka
ubezpieczenia zdrowotnego
obowiązująca w 2021 r.
87,05 zł
Stawka
na Fundusz pracy



Sprawdź, jak łatwo można znaleźć pracę

Co się dzieje jeśli na urlopie chorujemy?

Jak się przygotować do rozmowy o pracę?


Czy podczas urlopu bezpłatnego pracownik pracownik może pracować u innych pracodawców?

Jaka jest długość urlopu i wpływ urlopu bezpłatnego na uprawnienia pracownicze?

Co zrobić, gdy wykorzystamy już cały, przysługujący nam urlop wypoczynkowy, a pilne potrzebujemy dni wolnych?

Jakie są zasady udzielania urlopu wypoczynkowego?

Ile urlopu przysługuje pracownikowi?



Właśnie rozpocząłeś pierwszą pracę? Może pracujesz, ale nie do końca wiesz, jakie masz prawa jako pracownik i chciałbyś się o nich dowiedzieć? Przeczytaj nasz poradnik!

Szukasz pracy i chcesz, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Chcesz dobrze wypaść w jego oczach jeszcze przed rozmową? Chcesz napisać przekonujący list motywacyjny? Przeczytaj nasz poradnik!

Twoja rodzina niebawem się powiększy? A może Twoje dziecko już poszło do przedszkola, a Ty chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym i nie wiesz, jak wejść na rynek pracy po dłuższej nieobecności?

Decyzja już podjęta. Pora na zmianę pracy. Nieważne, z jakiego powodu: kiepskie zarobki w pracy, zła atmosfera, przeprowadzka. Ten poradnik powstał po to, by pokazać przede wszystkim jak to zrobić od strony formalnej, ale nie tylko...
