Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.
Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Równe traktowanie w zatrudnieniu Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.
Przerwy w pracy Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.
Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę? O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.
Rozwiązanie umowy o pracę – porozumienie stron Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Jednym z rodzajów rozwiązania umowy o pracę (ustania stosunku pracy) jest porozumienie stron. Co warto o nim wiedzieć? Czy można cofnąć zgodę na rozwiązanie umowy w taki sposób? Co z zasiłkiem dla bezrobotnych po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron? Odpowiadamy.
Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć? W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.
Wypadek przy pracy – co powinien wiedzieć pracownik? Bezpieczeństwo w pracy to podstawa. Dlatego każdy pracownik na początku zatrudnienia przechodzi szkolenie BHP i zapoznaje się z zasadami, których powinien przestrzegać w miejscu pracy. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, w tym wypadków. Niestety, jak głosi przysłowie: „nieszczęścia chodzą po ludziach”. Co powinien zrobić pracownik, który uległ wypadkowi w pracy? Odpowiadamy.
1662,00 zł
Zasiłek
dla bezrobotnych
(podstawowy 100%)
4300 zł
Minimalne
wynagrodzenie
obowiązujące od 1.07.2024
28,10 zł
Minimalna
stawka godzinowa
obowiązująca od 1.07.2024 r.
5,0%
Stopa bezrobocia
rejestrowanego
we wrześniu 2024 r.
1485,31 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (standardowa)
obowiązująca w 2024 r.
371,48 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (preferencyjna)
obowiązująca w 2024 r.
324,00 zł
Podstawa
ubezpieczenia zdrowotnego
obowiązująca od 1.07.2023 r.
115,01 zł
Stawka
na Fundusz pracy
Sprawdź, jak łatwo można znaleźć pracę
Co się dzieje jeśli na urlopie chorujemy?
Jak się przygotować do rozmowy o pracę?
Czy podczas urlopu bezpłatnego pracownik pracownik może pracować u innych pracodawców?
Jaka jest długość urlopu i wpływ urlopu bezpłatnego na uprawnienia pracownicze?
Co zrobić, gdy wykorzystamy już cały, przysługujący nam urlop wypoczynkowy, a pilne potrzebujemy dni wolnych?
Jakie są zasady udzielania urlopu wypoczynkowego?
Ile urlopu przysługuje pracownikowi?
Twoja rodzina niebawem się powiększy? A może Twoje dziecko już poszło do przedszkola, a Ty chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym i nie wiesz, jak wejść na rynek pracy po dłuższej nieobecności?
Jesteś pracodawcą i chciałbyś zatrudnić cudzoziemca? Przeczytaj nasz poradnik!
Właśnie rozpocząłeś pierwszą pracę? Może pracujesz, ale nie do końca wiesz, jakie masz prawa jako pracownik i chciałbyś się o nich dowiedzieć? Przeczytaj nasz poradnik!
Szukasz pracy i chcesz, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Chcesz dobrze wypaść w jego oczach jeszcze przed rozmową? Chcesz napisać przekonujący list motywacyjny? Przeczytaj nasz poradnik!
Decyzja już podjęta. Pora na zmianę pracy. Nieważne, z jakiego powodu: kiepskie zarobki w pracy, zła atmosfera, przeprowadzka. Ten poradnik powstał po to, by pokazać przede wszystkim jak to zrobić od strony formalnej, ale nie tylko...