Informacje prasowe

Poniżej prezentujemy publikowane przez nas informacje prasowe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Back

Urząd pracy – dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych

Bezrobotny, który ukończył studia wyższe i chce uzupełnić lub nabyć specjalistyczną wiedzę, może skorzystać z dofinansowania z urzędu pracy na studia podyplomowe. W jakiej kwocie? Czy za okres odbywania studiów przysługuje stypendium? Co należy zrobić, aby skorzystać ze wsparcia? Odpowiadamy.

Studia podyplomowe pozwalają na zdobycie lub rozwinięcie specjalistycznej wiedzy. Zwiększają również szanse na znalezienie wymarzonej pracy czy podjęcie dobrze prosperującej działalności gospodarczej.

Studia podyplomowe mają charakter uzupełniający. Oznacza to, że może je podjąć osoba, która posiada już dyplom ukończenia studiów wyższych, czyli ma tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Studia takie trwają od 2 do 3 semestrów i mogą być organizowane w trybie zaocznym, wieczorowym lub weekendowym. Starosta (za pośrednictwem urzędu pracy) może sfinansować koszt studiów podyplomowych osobie zarejestrowanej w urzędzie pracy.

Ile wynosi wsparcie?

W art. 42a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy m.in., że starosta może sfinansować koszt studiów podyplomowych do wysokości 100%, ale nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że bezrobotny lub poszukujący pracy (spełniający dodatkowe warunki, o których niżej) może uzyskać dofinansowanie do około 24 tys. zł (przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2024 r. to 8 038,41 zł).

Stypendium, czyli dodatkowe wsparcie dla bezrobotnego

Za okres uczestnictwa w zajęciach na studiach podyplomowych osoba bezrobotna otrzymuje stypendium w wysokości 20% zasiłku dla bezrobotnych, czyli obecnie (od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.) 332,40 zł.

Co należy zrobić, aby skorzystać ze wsparcia?

Osoba zainteresowana uzyskaniem dofinansowania do studiów podyplomowych powinna zacząć od kontaktu z pracownikiem urzędu pracy, w którym jest zarejestrowana i zapytać, czy urząd posiada aktualnie środki na tę formę wsparcia i prowadzi nabór. Jeżeli tak, można złożyć  odpowiedni wniosek oraz ewentualnie dodatkowe dokumenty. Są to najczęściej:

-  dokument stanowiący uprawdopodobnienie uzyskania odpowiedniej pracy (oświadczenie przyszłego pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy na odpowiednim stanowisku lub oświadczenie o zamiarze podjęcia działalności gospodarczej po ukończeniu studiów),

 - dokument zawierający informację o nazwie, terminie realizacji i koszcie studiów podyplomowych.

Podjęcie pracy lub otwarcie działalności w trakcie studiów

W przypadku gdy bezrobotny w trakcie odbywania studiów podyplomowych podejmie zatrudnienie (np. na umowie o pracę), inną pracę zarobkową (np. na umowie zlecenia, umowie o dzieło) lub otworzy działalność gospodarczą urząd pracy nie zawiesza finansowania tych studiów do ich planowanego ukończenia. Uczestnik studiów podyplomowych w dalszym ciągu będzie miał też wypłacane stypendium.
Należy tylko pamiętać o konieczności informowania urzędu pracy o kontynuowaniu nauki na kolejnych semestrach oraz przedstawieniu dyplomu po zakończeniu studiów.

Przerwanie studiów

Jeżeli osoba, której starosta przyznał dofinansowanie na studia podyplomowe przerwie je z własnej winy, będzie musiała zwrócić środki. W takim wypadku warto skontaktować się z pracownikiem urzędu pracy i ustalić formalności oraz termin zwrotu należności.

Studia podyplomowe dla poszukującego pracy

Z dofinansowania do studiów podyplomowych może skorzystać również osoba, która zarejestruje się w urzędzie pracy ze statusem poszukującego pracy. Ale w tym przypadku musi ona dodatkowo spełnić jeden z wymienionych w ustawie warunków, czyli być osobą:

- będącą w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z winy pracodawcy,
- pracującą u pracodawcy w stanie upadłości lub likwidacji,
- otrzymującą świadczenia socjalne na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny,
- uczestniczącą w indywidualnym programie integracji lub zajęciach Centrum Integracji Społecznej,
- będącą żołnierzem rezerwy,
- pobierającą rentę szkoleniową,
- pobierającą świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę,
- będącą domownikiem lub małżonkiem rolnika, szukającym pracy poza rolnictwem i podlegająca ubezpieczeniu społecznemu,
- pracującą lub prowadzącą działalność gospodarczą w wieku 45 lat i powyżej.

W odróżnieniu od bezrobotnego, objętej dofinansowaniem osobie poszukującej pracy nie przysługuje stypendium.


Filmy podejmujące tematykę dofinansowania studiów podyplomowych przez starostę (urząd pracy) pojawią się niedługo na naszym kanale na YouTube: https://www.youtube.com/@zielonalinia  Zachęcamy do oglądania!

 

 

Zielona Linia prowadzi działania informacyjne, których celem jest wspieranie osób bezrobotnych w poszukiwaniu zatrudnienia, a także propagowanie pozytywnych wzorców, mobilizujących do rozwoju czy zakładania własnych firm. Zielona Linia swoje usługi kieruje również do pracodawców, m.in. chcących zatrudnić cudzoziemców czy szukających wsparcia z urzędu pracy. Nadzór nad działalnością serwisu prowadzi Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kontakt dla mediów:

Wojciech Napora
Starszy Specjalista – redaktor serwisu
tel. 85 74 81 621

Zielona Linia
ul. Trawiasta 20B, 15-161 Białystok
www.zielonalinia.gov.pl

Dokunent Word

Plik PDF

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.