Wniosek o przywrócenie terminu
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-12-13
Termin na załatwienie sprawy urzędowej się skończył, ale opóźnienie nastąpiło nie z naszej winy? W takiej sytuacji możemy złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.
Przepisów dotyczących przywrócenia terminu należy szukać w Kodeksie postępowania administracyjnego, artykułach 58,59,60. W paragrafie 1. art. 58 czytamy, że w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
Tak więc prośbę o przywrócenie terminu możemy wnieść, gdy nie mogliśmy dotrzymać ustawowego terminu nie z naszej winy. Chodzi tu o sytuacje wyjątkowe, na które nie mamy wpływu, takie jak np. nagły atak zimy, przerwa w komunikacji, nagła choroba, powódź, pożar.
Kolejny paragraf art. 58. stanowi, że prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy dopełnić czynności, dla której określony był termin.
Z tego przepisu wynika, że mamy 7 dni od momentu ustania przyczyny, dla której nie mogliśmy dotrzymać terminu, np. zakończenia choroby. Tak więc, jeżeli przestaliśmy chorować 10 stycznia prośbę o przywrócenie terminu możemy złożyć do 17 stycznia. Co ważne, razem z prośbą o przywrócenie terminu powinniśmy dopełnić czynności, której dotyczył urzędowy termin. Jeżeli z powodu choroby nie mogliśmy np. odwołać się od decyzji, to wraz z prośbą o przywrócenie terminu (po zakończeniu choroby) powinniśmy złożyć odwołanie.
Przepisy k.p.a. stanowią, że nie można złożyć prośby o przywrócenie terminu do złożenia prośby o przywrócenie terminu. Jeżeli minęło więcej niż 7 dni od ustania przyczyny uniemożliwiającej załatwienie sprawy w terminie i prośba o przywrócenie terminu nie została złożona, nie można już tego zrobić.
Przydatne informacje
- Od postanowienia o odmowie przywrócenia terminu służy zażalenie – art. 59 k.p.a.
- Za złożenie wniosku o przywrócenie terminu urząd nie pobiera opłat. Koszty mogą dotyczyć jedynie sytuacji, w której wniosek składa za nas pełnomocnik.
- Urząd powinien załatwić sprawę (wydać postanowienie o przywróceniu terminu lub odmowę przywrócenia terminu) maksymalnie w ciągu miesiąca. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy, o czym urząd powinien poinformować składającego wniosek.
- Przed rozpatrzeniem prośby o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ administracji publicznej na żądanie strony może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia – art. 60 k.p.a.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Zobacz podobne artykuły:
Rozwiązanie umowy o pracę a wypłata wynagrodzenia Jedną z kwestii spornych między pracodawcami a pracownikami jest wypłacenie wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy powinno ono nastąpić z dniem rozwiązania umowy, czy w terminie wypłaty wynagrodzenia - ustalonym w danym zakładzie pracy? Przedstawiamy stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz ministra właściwego do spraw pracy.
Pracodawco! Pamiętaj o badaniach okresowych pracowników Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany w najbliższym czasie. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Odwołanie od decyzji administracyjnej Nie zawsze jest możliwość odwołania od decyzji wydanej przez urząd. Warto więc wiedzieć, co jest decyzją administracyjną i jak wygląda procedura odwoławcza.
Zezwolenie jednolite. Zmiany w przepisach – terminy Ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw wprowadziła szereg modyfikacji w przepisach o zatrudnianiu cudzoziemców. Jedna z nowelizacji dotyczy terminów. Jak obecnie wygląda kwestia załatwienia spraw udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy oraz zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.
Kodeks postępowania administracyjnego – terminy Kodeks postępowania administracyjnego reguluje zasady obliczania terminów. W ustawie tej czytamy, że terminy mogą być wyrażone w dniach, tygodniach, miesiącach i latach. Czym zatem różni się 14 dni od dwóch tygodni? Jak rozumieć urzędowe terminy? Odpowiadamy.
W prawie
-
Cudzoziemcy w urzędzie pracy
14.10.2024 -
Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców
11.10.2024