Urlop bezpłatny
Pracodawca wysyła Cię na urlop… bezpłatny? Sprawdź, czy ma do tego prawo i jakie konsekwencje niesie za sobą wolne od wynagrodzenia.
Urlop bezpłatny może zostać udzielony na dowolny cel, na przykład na wypoczynek, jeśli pracownik nie ma już prawa do urlopu wypoczynkowego; opiekę nad dzieckiem, na okres nauki lub w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Nie może jednak być spowodowany sytuacją w firmie lub rozwiązaniem pracodawcy na chwilową niestabilną sytuację firmy na rynku.
Urlopu bezpłatnego udziela się wyłącznie na pisemny wniosek pracownika.
Urlop bezpłatny a uprawnienia pracownicze
Urlop bezpłatny to przerwa w wykonywaniu pracy, w czasie której nie przysługują uprawnienia pracownicze i socjalne. W związku z czym, czas ten nie jest zaliczany do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, takie jak: okres, od którego zależy prawo do urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowe, odprawa przedemerytalna czy długość okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Urlop wypoczynkowy pracownika, który korzysta z urlopu bezpłatnego dłużej niż 30 dni, ulega proporcjonalnemu obniżeniu.
W czasie urlopu bezpłatnego nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe, w związku z czym prawo do zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego również nie przysługuje.
Wyjątek stanowi okres urlopu bezpłatnego, udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, na podstawie porozumienia między pracodawcami. Czas ten wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Wypowiedzenie umowy o pracę, prawo do zasiłku i inne świadczenia
Pracownik na urlopie bezpłatnym podlega, jak pracownicy na pozostałych urlopach, ochronie przed zwolnieniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi będącemu na urlopie bezpłatnym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy, a urlop trwa co najmniej 3 miesiące. Umowę można natomiast rozwiązać na mocy porozumienia stron lub w trybie dyscyplinarnym. W trakcie omawianego urlopu nie można również wypowiedzieć pracownikowi warunków pracy i płacy.
Urlop bezpłatny staje na drodze również do świadczeń z urzędu pracy. Zgodnie z przepisami, okres urlopu bezpłatnego trwającego łącznie dłużej niż 30 dni, nie jest wliczany do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Powoduje też utratę prawa do dodatku aktywizacyjnego.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Zobacz podobne artykuły:
Umysł zwierząt nie ma przed nią tajemnic [TEST] Zawód behawiorysty nie jest uregulowany prawnie. Niemal każdy może pomagać zwierzętom i nazywać siebie w ten sposób, ale mało kto ma predyspozycje, by ten zawód wykonywać z pasją. O tajnikach pracy behawiorysty, źródłach problemów ze zwierzętami i najlepszych nagrodach dla nich opowiada nam certyfikowana trener zwierząt, behawiorystka i petsitter Joanna Kiełbasa.
Czy bezrobotnemu przysługuje urlop od urzędu pracy? Brak gotowości do podjęcia pracy osoby bezrobotnej
Jak wygrać z depresją pourlopową? Sezon urlopowy dobiega końca, a to oznacza jedno: wielu z nas popada w depresję pourlopową. Jak sobie z nią radzić? Czy da się jej uniknąć? Poznajcie 5 sprawdzonych metod walki z depresją pourlopową!
Etykieta rozmowy telefonicznej W zakresie obowiązków masz obsługę telefoniczną klientów? Sprawdź, czego robić nie wolno!