• 27 proc. firm przemysłowych chce zwiększać zatrudnienie
  Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorców, pozyskiwanie nowych pracowników planuje 27% firm z sektora produkcji przemysłowej w IV kwartale 2021 roku, wynika z badania "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia". 66% organizacji zapowiada, że pozostawi liczbę stanowisk na niezmienionym poziomie, natomiast 5% przewiduje redukcje etatów. Z kolei 2% pracodawców nie zdecydowało jeszcze, jak będzie kształtować się zatrudnienie w ich organizacji pomiędzy październikiem a grudniem.

 • 2 grosze emerytury. To nie żart, a poważny problem, który trzeba rozwiązać
  Dokładnie 2 grosze. Ani mniej, ani więcej. To kwota najniższej przyznanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytury w Polsce. Prezes tej instytucji po raz kolejny podniosła problem likwidacji groszowych emerytur. Także ekonomiści mówią o takiej konieczności. Zauważyli go również posłowie, którzy w interpelacjach dopytują o szczegóły.

 • 6 oznak, że nadszedł czas by zmienić pracę
  Praca to jeden z najważniejszych czynników, jakie wpływają na jakość życia człowieka. Złe relacje z kolegami, wkurzający szef, nadmiar stresów związanych z pandemią czy znudzenie pracą mogą stać się impulsem do „rzucenia papierami”. Ale czasem wystarczy się chwilę zastanowić i wszystko przemyśleć. Może okazać się, że praca nie jest tak zła, jak to się na pierwszy rzut oka wydaje.

 • Branża IT w Polsce może łatwiej przyciągać informatyków ze Wschodu
  W Polsce brakuje blisko 50 tysięcy specjalistów IT, tyle przynajmniej jest nieobsadzonych stanowisk. Rozwiązaniem tego problemu może być zatrudnienie informatyków zza wschodniej granicy – wykształconych, doświadczonych, o zbliżonych wartościach kulturowych.

 • Do końca roku praca zdalna będzie uregulowana
  Do końca roku chcemy uregulować przepisy związane z pracą zdalną – zapowiedział Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Nowe przepisy mają dawać pracodawcom i pracownikom dużą swobodę w organizowaniu pracy zdalnej. Obostrzenia mają dotyczyć jedynie matek wychowujących dzieci do 4. roku życia.

 • Farmaceuci będą mogli szczepić w aptece
  W Ministerstwie Zdrowia rozważany jest pomysł, żeby dać nam możliwość załatwienia sprawy szczepień przy jednej wizycie w aptece.

 • Nie tylko kompetencje cyfrowe będą się liczyć w przyszłości
  Przełom technologiczny zwiększył popyt na pracowników o wysokich kompetencjach cyfrowych. Nie tylko one będą się jednak liczył w najbliższej przyszłości - wynika z debaty "Technologia, zarządzanie, człowiek" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 • Nie wystarczą pieniądze z PFRON. Pracodawcom trzeba pokazać dobre przykłady
  Lęk przed nieznanym jest ogromnym problemem. Jeśli nie wiemy, jak przywitać się z osobą chorującą na rdzeniowy zanik mięśni, to trudno się dziwić, że skoro już przywitanie się jest problemem, to co dopiero zatrudnienie jej - mówi Majka Lipiak, prezes Fundacji Leżę i Pracuję, która propaguje zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

 • Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie ze składek dla sklepików szkolnych
  Do końca września przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 r., a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

 • Po długotrwałym zwolnieniu lekarskim trzeba przejść badania kontrolne
  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni musi przejść badania kontrolne przed dopuszczeniem go do pracy. Ich celem jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Odmowa może się wiązać z karą porządkową, a w ostateczności z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z sankcjami musi liczyć się też pracodawca, który dopuści pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego.

 • Popyt na pracowników w przemyśle jest największy od dwóch lat
  W sektorze produkcji przemysłowej w IV kwartale 2021 roku wzrośnie rywalizacja o nowych pracowników - wynika z deklaracji przedsiębiorców. Większe zatrudnienie planuje co czwarta firma (27 proc.), choć jeszcze dwa miesiące temu było to 13 proc.

 • Pracownicy zdali test. Pandemia zmieniła ich sposób pracy
  Praca zdalna jest możliwa nie tylko dzięki technologii. Ona była wcześniej i ten aspekt nigdy nie był problemem. To, co sprawiło, że home office się sprawdził, to zaangażowanie pracowników, zaufanie obu stron i dojrzałość kadry - powiedziała Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL, dyrektor ds. publicznych i regulacyjnych w IBM Polska & Kraje Bałtyckie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 • Resort edukacji proponuje nauczycielom zwiększenie pensum, skrócenie awansu i podwyżki
  Zwiększenie pensum, skrócona ścieżka awansu zawodowego, a także podwyżki – takie m.in. propozycje padły ze strony MEiN podczas wtorkowego spotkania kierownictwa resortu ze związkami zawodowymi i korporacjami samorządowymi.

 • Rynek pracy w Polsce: bezrobocie wyraźnie spadło. Wynagrodzenia znacząco wzrosły
  Ostatnie lata to wyraźna zmiana na polskim rynku pracy: spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń. W okresie 2006-2019 płace w ujęciu realnym wzrosły o 46 proc. – mówiła prof. SGH Iga Magda na wtorkowym seminarium "Rynek pracy a ubezpieczenia społeczne".

 • Sprawa weryfikacji szczepień pracowników zostanie doprecyzowana
  Doprecyzowujemy przepisy w sprawie weryfikowania przez pracodawców, czy pracownik jest zaszczepiony – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że pojawiły się nowe postulaty, m.in. z uczelni, które chcą sprawdzać, czy studenci są zaszczepieni.

 • Start-Up Challenge 2021: Oto najciekawsze start-upy w Polsce
  Podczas European Tech and Start-Up Days, imprezy towarzyszącej 13. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, rozdano nagrody w konkursie Start-Up Challenge. Oto najlepsi z najlepszych.

 • Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  
  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.