Powrót

Ułatwienia dla nowych przedsiębiorców

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-30

Działalność nierejestrowana, ulga na start oraz mały ZUS. Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy dla przedsiębiorców!

Od dziś (30 kwietnia) zaczynają obowiązywać przepisy Konstytucji Biznesu. Nowelizacja stawia na ułatwienia finansowe dla nowych przedsiębiorców oraz na numer NIP, jako numer identyfikacyjny przedsiębiorcy. Regon będzie stopniowo wygaszany.

 

Firma na próbę – brak wymogu rejestracji

 

Osoba fizyczna, która wcześniej nie prowadziła firmy lub zamknęła prowadzoną działalność, a od daty jej zamknięcia upłynęło co najmniej 60 miesięcy, może zajmować się drobnym handlem lub świadczyć usługi bez konieczności rejestracji firmy.

Zwolnienie z obowiązku rejestracji firmy obowiązuje do momentu, gdy przychód nie przekroczy 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w każdym miesiącu. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł, miesięczny przychód nie może więc przekroczyć 1050 zł.

 

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek

 

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po raz pierwszy lub tacy, u których od zamknięcia poprzedniej upłynęło 60 miesięcy oraz nieświadczący usług dla byłego pracodawcy, zwolnieni są  z opłacania składek przez 6 miesięcy.

Po upłynięciu wskazanego okresu, przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotychczas funkcjonującego tzw. ZUS-u preferencyjnego przez okres dwóch lat.

 

Zawieszenie firmy dla szerszej grupy przedsiębiorców

 

Do nowelizacji działalność mogli zawiesić tylko pracodawcy, którzy nie zatrudniali pracowników. Po zmianach prawo do zawieszenia przysługuje także pracodawcom zatrudniającym osoby na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim oraz urlopie wychowawczym. Zmianie uległ również okres zawieszenia – na czas określony lub nieokreślony, a nie jak dotychczas maksymalnie na 24 miesiące (dotyczy przedsiębiorców posiadających wpis do CEIDG).

Zapowiadane są kolejne zmiany w przepisach mające na celu wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu firm, np. składka uzależniona od uzyskiwanego przychodu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Od nowego roku wzrosną składki dla przedsiębiorców
  Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki wzrosną. Sprawdź, o ile!

 • Kolejne zmiany dla przedsiębiorców
  W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad kolejnymi zmianami w małym ZUS-ie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

 • Ubezpieczenie zdrowotne
  Przypominamy, kto pomimo nieopłacania składki zdrowotnej, może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej.

 • Umowa-zlecenie – jakie składki są odprowadzane?
  Podpisałeś umowę-zlecenie? Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w związku z tego rodzaju zatrudnieniem. Nie są takie same, jak w przypadku umowy o pracę!

 • Wzrost minimalnego wynagrodzenia a koszty zatrudnienia
  Od nowego roku wzrosło minimalne wynagrodzenie. To dobra wiadomość dla tych, którzy otrzymują minimalną krajową. Dla pracodawców to zmiana nie tylko wysokości wypłacanego wynagrodzenia, ale również odprowadzanych składek. Sprawdź, w jakiej wysokości będą odprowadzane poszczególne składki!

 • Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 r.
  Od stycznia kolejne zmiany dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W życie wchodzi przepis dotyczący małego ZUS-u!

 • O ile wzrosną składki dla przedsiębiorców w 2019 roku?
  Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki znów wzrosną. Sprawdź, o ile!

 • Pożyczki na działalność gospodarczą bez obowiązku rejestracji w urzędzie pracy
  Nowa ustawa o rynku pracy ma wprowadzić wiele zmian w dotychczas obowiązujących przepisach dotyczących wsparcia z urzędu pracy. Jedną z nich będzie szerszy dostęp do pożyczek na działalność gospodarczą.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.