Powrót

Koniec papierowych zwolnień lekarskich

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-11-26

Od 1 grudnia lekarz będzie mógł wystawić tylko zwolnienie elektroniczne. Nie będzie przysługiwało prawo wyboru, tak jak dotychczas!

Możliwość wystawienia elektronicznego zwolnienia lekarskiego działa od stycznia 2016 r. Od tego czasu do końca października 2018 wystawionych zostało 7,37 mln e-ZLA. Dla porównania, w tym samym okresie, w formie papierowej lekarze wystawili 60,98 mln zaświadczeń. W ostatnim miesiącu, w październiku e-zwolnienia stanowiły ponad 40 proc. wystawionych zwolnień ( około 1,07 mln e-ZLA i około 1,38 mln zwolnień papierowych).

 

Korzyści z e-zwolnień

 

Korzyści z e-ZLA dla pracodawców, to szybka informacja o wystawionym zwolnieniu, możliwość kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika w przypadku krótkich zwolnień, brak wymogu sprawdzania, czy pracownik dostarczył dokument w terminie oraz stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników.

Do odbierania informacji o zwolnieniu lekarskim niezbędny jest profil na PUE ZUS. Założenie profilu jest bezpłatne i daje szereg korzyści, związanych nie tylko z e-ZLA. Odbiór e-zwolnienia za pomocą profilu nie wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego (ePUAP) czy certyfikatu ZUS.

e-ZLA on-line system pokazuje bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Na dane o zwolnieniu trzeba będzie poczekać. Jest to bowiem zależne od cyklu przetwarzania w systemie ZUS.

Profil umożliwia pracodawcom również zgłoszenie kontroli prawidłowości wystawionego zaświadczenia lekarskiego. Wystarczy, że skorzysta z funkcji „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia”, która dostępna jest pod danymi o e-ZLA. Informacja o skorygowaniu zwolnienia również pojawi się w systemie.

 

Korzyści również dla pracowników

 

Pracownik również skorzysta na wprowadzeniu e-zwolnień. Pracownik nie będzie już musiał dostarczyć otrzymanego druku. Nie będzie również musiał pilnować terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Zniknie w związku z tym ryzyko ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego.

Informacja o zwolnieniu lekarskim przekazywana jest również na konto pracownika.

Szczegółowe informacji na temat e-ZLA można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://www.zus.pl/ezla


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

  • Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
    Zgodnie z przepisami zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy? W jakich przypadkach można otrzymywać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Ciąża i urlop macierzyński nie zawsze chronią przed zwolnieniem
    Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Sprawdź, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.

  • Zwolnienie lekarskie – czy można je skrócić?
    W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, popularnie zwanym L4, zabronione jest wykonywanie przez pracownika jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Lekarz wystawia zwolnienie lekarskie na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

  • Poinformuj pracodawcę o nieobecności w pracy
    Zdarzają się w życiu sytuacje, które uniemożliwiają pracownikowi przyjście do pracy. Najczęściej dotyczy to choroby lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia losowego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracownik? Odpowiadamy.

  • Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy
    Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Ile wynosi okres zasiłkowy i od czego on zależy? Odpowiadamy.

  • Ciąża a złożone wypowiedzenie
    Pracownica, która zaszła w ciążę podlega szczególnej ochronie. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Jednak co w sytuacji, gdy to pracownica złożyła wypowiedzenie, a następnie zaszła w ciążę. Czy ma prawo je wycofać? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy