Powrót

Inkubatory przedsiębiorczości

Wiele osób marzy o otwarciu własnego biznesu, jednak obawia się, że sprawy formalne z tym związane mogą ich przerosnąć. Okazuje się, że w tym całym biznesowym chaosie są instytucje, które oferują swoją pomoc już na samym starcie.

Inkubatory przedsiębiorczości, bo o nich mowa, są obecne na polskim rynku już od lat 90-tych, jednak dopiero teraz przeżywają swój renesans.

 

Na czym polega działalność inkubatorów?

 

Inkubatory przedsiębiorczości to instytucje, które pozwalają założyć firmę bez podatków, opłat 
i zobowiązań. Ich działania skupiają się w głównej mierze na zapewnieniu firmie odpowiedniego środowiska, które umożliwi jej bezpieczne funkcjonowanie i rozwój. Jest to przede wszystkim opieka prawna, księgowa i menadżerska, ale często oferowane są również wyspecjalizowane usługi konsultingowe, finansowe i zarządcze. Warto wspomnieć o tym, że instytucje nakładają na przedsiębiorcę także pewne ograniczenia, kontrolują jego działania i wymagają przestrzegania wewnętrznych procedur.

 

Do podstawowych usług inkubatorów można zaliczyć:

  • udostępnienie osobowości prawnej (NIP, REGON, wpis do KRS),
  • dostęp do powierzchni biurowych i infrastruktury technicznej,
  • brak opłat składek ZUS i ubezpieczenia,
  • opieka prawno-księgowa,
  • pomoc konsultingowa,
  • bezpłatne szkolenia,
  • promocja firmy i pozyskiwanie klientów,
  • rabaty i zniżki firm partnerskich.

 

Do kogo skierowana jest oferta?

 

Oferta inkubatorów przedsiębiorczości skierowana jest do osób, które planują założenie działalności gospodarczej lub właśnie rozpoczęły jej prowadzenie. Nie jest to jednak jedyna grupa docelowa. Na pomoc tych instytucji mogą liczyć również początkujący przedsiębiorcy, studenci, a także podmioty ekonomii społecznej.

 

Przez jaki okres można korzystać z ich usług?

 

Czas, w jakim można podjąć współpracę z inkubatorami przedsiębiorczości nie jest określony, jest to indywidualny wybór osoby lub firmy korzystającej z tego typu wsparcia. Najczęściej obejmuje on pierwsze 3 lata działalności firmy, jednak to klient decyduje, w którym momencie czuje się na siłach, aby już samodzielnie poprowadzić swój biznes.

 

Gdzie szukać inkubatorów przedsiębiorczości?

 

Inkubatory przedsiębiorczości dostępne są w każdym województwie na terenie naszego kraju. Oprócz standardowych istnieją też pokrewne: AIP, czyli Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działające zazwyczaj w pobliżu uczelni państwowych i prywatnych, a także inkubatory biznesu, firma bez ZUSu, firma na próbę, wsparcie dla start upów.  Powstają inkubatory wirtualne, międzynarodowe oraz pozbawione infrastruktury, dla których brak powierzchni nie oznacza braku działalności.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak otworzyć własną firmę w 5 krokach? [INFOGRAFIKA]
    Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu w Polsce. Przez wzgląd na prostotę zakładania i minimalne koszty prowadzenia, wybierają ją zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy. Jak zatem przygotować się do otwarcia JDG? Podpowiadamy.

  • Polacy a praca na swoim
    Jak w statystykach przedstawia się rynek pracy niezależnej w Polsce? Jaki procent wśród wszystkich pracujących zajmują samozatrudnieni? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi nowa analiza serwisu CVeasy.pl poświęcona branży freelancerskiej w Polsce.

  • Działalność nierejestrowa – nowy próg przychodów
    Działalność nierejestrowa, czyli nieewidencjonowana, to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Sprawdź, jaki przychód możesz osiągnąć z działalności nierejestrowej i jaki ma to wpływ na status osoby bezrobotnej.

  • Chcesz zatrudnić pracownika? Sprawdź, jakie koszty poniesiesz
    Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę wiąże się z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia oraz opłacania części składek ZUS. Podpowiadamy, jakie koszty ponosi pracodawca, a które składki finansowane są przez pracownika.

  • Zatrudnienie, działalność gospodarcza a status bezrobotnego
    Czy rejestrując się w urzędzie pracy mogę wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło? Czy będąc zarejestrowanym w urzędzie pracy mogę podpisać taką umowę? Jak to wygląda z działalnością gospodarczą i działalnością nierejestrową? Odpowiadamy.

  • Rejestracja w urzędzie pracy – ze względu na zameldowanie
    W obecnych czasach dość częstą praktyką jest praca czy zamieszkanie w innym miejscu niż zameldowanie. Wiele osób zastanawia się, czy może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny w miejscowości (powiecie), w której mieszka, a nie jest w niej zameldowany. Wyjaśniamy.

  • Działalność gospodarcza a rejestracja w urzędzie pracy
    Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej? Odpowiadamy.

  • Działalność nierejestrowa – co warto wiedzieć?
    Jednym z najważniejszych celów „Konstytucji Biznesu”, wprowadzonej w 2018 roku, jest rozwój przedsiębiorczości, m.in. przez ułatwienie pierwszych kroków w biznesie i zmniejszenie obowiązków związanych z drobną działalnością. Służy temu działalność nierejestrowa, którą umożliwia Prawo przedsiębiorców. Jakie są korzyści z tej formy działalności i jakie warunki należy spełnić, by móc ją prowadzić?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy