Rejestracja w urzędzie pracy – ze względu na zameldowanie
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-06-28
W obecnych czasach dość częstą praktyką jest praca czy zamieszkanie w innym miejscu niż zameldowanie. Wiele osób zastanawia się, czy może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny w miejscowości (powiecie), w której mieszka, a nie jest w niej zameldowany. Wyjaśniamy.
Zgodnie z przepisami osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego, a jeżeli nie posiada żadnego zameldowania – do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa. Należy jednak pamiętać o tym, że w Polsce jest obowiązek meldunkowy.
Przepisy
O tym, że osoba, chcąca się zarejestrować w urzędzie pracy, powinna tego dokonać w miejscu swojego zameldowania stanowi art. 2 ust. 1 pkt 2. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim, m.in., że bezrobotnym jest osoba, zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy.
Biorąc pod uwagę fakt, że od 2015 roku (nowelizacji ustawy o dowodach osobistych) w dowodzie osobistym nie ma już informacji o miejscu zameldowania osoby, urząd pracy określając zameldowanie powinien oprzeć się na oświadczeniu strony, czyli osoby rejestrującej się.
W sytuacji, gdy oświadczenie strony w zakresie miejsca zameldowania budzi uzasadnione wątpliwości, np. z uwagi na posiadane przez urząd pracy informacje, urząd ten może zawsze wezwać osobę do przedłożenia zaświadczenia o meldunku, wydanego przez organ meldunkowy.
Osoby, które dysponują wpisem o zameldowaniu w dowodzie osobistym (wydanym przed 2015 rokiem) powinny oświadczyć, iż dane te są aktualne i nie uległy zmianie.
Meldunek
Obowiązek meldunkowy obywateli polskich wynika z ustawy o ewidencji ludności. Czytamy o nim
w artykule 24 ust. 1.
„Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie”.
Dokumenty dotyczące meldunku składa się do urzędu gminy, na terenie której się mieszka.
Usługa zameldowania jest bezpłatna.
Warto dodać, że obowiązek meldunkowy dotyczy także cudzoziemców mieszkających w Polsce.
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (art. 12).
gov.pl
Zobacz podobne artykuły:

Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

Przychód a rejestracja w urzędzie pracy Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy nie może być nigdzie zatrudniona. Nie może także uzyskiwać zbyt dużego przychodu z innych tytułów. Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny, jak go liczyć i jakie świadczenia nie wliczają się do miesięcznego limitu? Odpowiadamy.

Plusy i minusy B2B [INFOGRAFIKA] Business to business (B2B) - sprawdź jakie plusy i minusy płyną z takiej współpracy.

Praktyki absolwenckie a status osoby bezrobotnej Praktyka absolwencka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskania i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Podpowiadamy, kto jest uprawniony do odbycia takiej praktyki.

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej a zasiłek dla bezrobotnych Jaki wpływ na prawo do zasiłku i okres jego wypłacania ma zawieszenie działalności gospodarczej, a jaki zamknięcie działalności? Odpowiadamy.

Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

Profil zaufany na nowych zasadach Profil zaufany to narzędzie, które pomaga załatwić sprawy urzędowe przez Internet bez konieczności wychodzenia z domu. Właśnie weszły zmiany, szczególnie w jego tymczasowej wersji, które mogą Was zainteresować. Sprawdźcie.

Rejestracja rolnika w urzędzie pracy Osoby posiadające nieruchomość rolną również mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.
Raporty i wywiady
-
Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
03.03.2023 -
6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
30.12.2022