Powrót

Gdzie szukać dofinansowania na działalność gospodarczą

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-22

Planujesz wystartować z własnym biznesem? Zastanawiasz się, skąd możesz otrzymać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej? Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia finansowego!

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z wydatkami. Nie zawsze własne zasoby pieniężne są wystarczające, często przyszli przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówki. Obecnie o środki na działalność można starać się w kilku źródłach. Często wsparcie, po spełnieniu określonych warunków, nie podlega zwrotowi.  

 

Dofinansowanie działalności z Funduszu Pracy – urzędu pracy

 

Zarejestrowane w urzędzie pracy osoby bezrobotne mogą ubiegać się o jednorazowe środki na działalność gospodarczą – ponad 20 000 zł. Warunkiem uzyskania dotacji jest brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, niekorzystanie wcześniej z bezzwrotnych dotacji. Szczegółowe kryteria określane są w wewnętrznych regulaminach urzędów pracy.

Jeśli działalność będzie prowadzona przez 12 miesięcy, dotacji nie trzeba będzie zwracać.

Z Funduszu Pracy można uzyskać także pożyczkę z korzystnym oprocentowaniem - 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. O pożyczkę mogą ubiegać się nie tylko osoby zarejestrowane  w urzędzie pracy jako bezrobotne. Wsparcie przysługuje także poszukującym pracy absolwentom, studentom ostatniego roku studiów oraz poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osób niepełnosprawnych, dla których oprocentowanie jest niższe - 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

 

Środki z Unii Europejskiej

 

W związku z potrzebami reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia powstał Program Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach którego zostały uwzględnione instrumenty i usługi rynku pracy służące rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Każde województwo ma także swój Regionalny Program Operacyjny, które są często  uzupełnieniem Krajowych Programów Operacyjnych,  gdzie wsparcie mogą otrzymać projekty najlepsze i charakteryzujące się wysokim stopniem innowacyjności. Programów w poszczególnych regionach należy szukać na stronach RPO właściwego województwa.

Procedury ubiegania się o dofinansowanie mogą być różne w poszczególnych instytucjach dysponujących środkami.  

 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

 

Inkubatory przedsiębiorczości  udzielają wsparcia przed założeniem działalności gospodarczej oraz umożliwiają prowadzenia własnej działalności przy wsparciu prawnym, lokalowym, szkoleniowym itp.

Wnioskując o wsparcie finansowe, warto korzystać ze sprawdzonego źródła oraz dokładnie przeczytać warunki.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Fundusz Pracy a umowa zlecenia
    Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie kółek rolniczych lub spółdzielnie usług rolniczych i inne osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym lub zaopatrzeniu emerytalnemu. Umowa zlecenia, co do zasady, podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, a więc podlega też obowiązkowi opłacania składek na Fundusz Pracy. Czy w każdym przypadku tak jest? Podpowiadamy.

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
    Dzięki środkom gromadzonym w Funduszu Pracy instytucje publiczne, w tym urzędy pracy, mogą realizować cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? Co się dzieje w przypadku ich nieterminowego przekazywania? Wyjaśniamy.

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
    Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

  • Czym jest Fundusz Pracy?
    Opłacanie składki na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Składka wynosi 2,45% podstawy wymiaru stawki, jednak w praktyce wynosi ona 2%, a pozostałe 0,45% przypada na Fundusz Solidarnościowy. Podpowiadamy, jaki jest cel Funduszu Pracy oraz w jakich przypadkach pracodawca jest zwolniony z jego opłacania.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy