Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-05-15
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?
Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest odpowiednia wysokość wynagrodzenia z odprowadzanymi składkami. W przypadku przedsiębiorców nie możemy mówić o wysokości wynagrodzenia. Nie ma znaczenia także wysokość przychodu. Istotna jest zadeklarowana podstawa, od której odprowadzane będą składki do ZUS i czy będzie odprowadzana składka na Fundusz Pracy.
Zwolnienie ze składek a zasiłek dla bezrobotnych
Przedsiębiorcy, którzy na początku swojej działalności skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek, w przypadku zamknięcia firmy w trakcie korzystania z ulgi, nie otrzymają prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
W przypadku skorzystania z opcji zwolnienia ze składek, przypadek wydaje się być nieskomplikowanym, brak składek oznacza brak zasiłku.
ZUS preferencyjny a zasiłek dla bezrobotnych
Analogicznie wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy opłacali tzw. ZUS preferencyjny.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak jest, skoro składki były odprowadzane? Tak, ale przepisy stanowią, że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje w przypadku odprowadzania składek od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Przedsiębiorca musi także opłacać składkę na Fundusz Pracy. Przepisy nakładają obowiązek jej odprowadzania dopiero od wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Prawo do zasiłku otrzymają więc tylko ci przedsiębiorcy, którzy odprowadzali pełne składki, naliczane od co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Stanowią one minimalną kwotę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe niezbędną do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotynch.
Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Zobacz podobne artykuły:

Renta rodzinna a status bezrobotnego Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba, która nie nabyła prawa do emerytury lub renty, w tym renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej oraz renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, komu przysługuje renta rodzinna oraz jakie warunki powinna spełnić osoba posiadająca prawo do renty rodzinnej, aby mogła zarejestrować się w urzędzie pracy.

Wsparcie zatrudnienia, czyli o co najczęściej wnioskują pracodawcy do urzędu pracy Prowadzisz firmę i potrzebujesz pracownika? A może jesteś pracodawcą, który planuje podnieść kwalifikacje swojej kadry? Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, możesz korzystać ze wsparcia z powiatowego urzędu pracy.

Praca – informacje żądane od kandydata i pracownika Jakich informacji (danych osobowych) może żądać pracodawca od kandydata do pracy, a jakich od pracownika? Odpowiadamy.

Osiąganie przychodu a status osoby bezrobotnej Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej, w okresie posiadania tego statusu, nie może osiągać przychodu przekraczającego połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podpowiadamy, jak rozumieć pojęcie przychodu oraz w jakich przypadkach możliwe jest zachowanie statusu osoby bezrobotnej, mimo przekroczenia dozwolonego progu przychodu.

Status osoby bezrobotnej a służba w wojsku Osoba nabywająca status bezrobotnego ma obowiązek oświadczenia zdolności i gotowości do podjęcia zatrudnienia, a także musi stawiać się w urzędzie pracy w wyznaczonych terminach. Podpowiadamy, czy osoba bezrobotna, która wstępuje w szeregi rezerwistów może nabyć status osoby bezrobotnej albo go zachować?

Podejmujesz pracę? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania lub przejazdu Zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać taką refundację.

Na jaki okres przyznawane jest prawo do zasiłku? Urząd pracy przyznaje zasiłek dla bezrobotnych osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację udokumentuje przynajmniej 365 dni uprawniające ją do takiego świadczenia. Na jak długo urząd pracy przyznaje zasiłek? Od czego zależy długość jego pobierania? Wyjaśniamy!

Zasiłek dla bezrobotnych i inne świadczenia z urzędu pracy w zeznaniu PIT PIT z urzędu pracy i rozliczenie roczne
W prawie
-
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
22.06.2022 -
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy
20.06.2022