Powrót

Ciąża nie zawsze chroni przed zwolnieniem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-02-15

Sprawdź, kiedy umowa na czas określony musi zostać przedłużona oraz kiedy pracodawca może zwolnić pracownicę, która ma umowę na czas nieokreślony!

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że wystarczy przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży, aby utrzymać zatrudnienie. Powinny zostać zachowane warunki określone Kodeksem pracy.

Wspomniany akt prawny obowiązuje jedynie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie ma zastosowania do umów cywilnoprawnych, umowy-zlecenia.

Niezwykle istotny jest okres, na który została zawarta umowa oraz wiek ciąży.  Art. 177 § 3 mówi, że

umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Zgodnie z cytowanym przepisem, na ochronę zatrudnienia mogą liczyć jedynie kobiety, które posiadają umowę o pracę na okres dłuższy niż miesiąc oraz ciąża w dniu rozwiązania umowy przekracza trzeci miesiąc. Umowa o pracę zostanie przedłużona z mocy prawa do dnia porodu.

Przedstawimy sytuację pani Kasi: podpisała ona umowę z firmą A na dwumiesięczny okres próbny. Po tym okresie pracodawca podjął decyzję o nieprzedłużaniu współpracy. Kobieta była w ciąży. Co w takiej sytuacji, czy umowa o pracę rozwiązuje się wraz z okresem, na który została zawarta? Umowa nie zostałaby przedłużona, jeśli pani Kasia zaszłaby w ciążę w trakcie zatrudnienia. Kobieta jednak była już w drugim miesiącu ciąży podejmując pracę, dlatego jej umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

 

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

 

Przepisy dopuszczają możliwość zwolnienia pracownicy w ciąży w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu nie ma zastosowania w przypadku zatrudnionych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, w przypadku tzw. umów na zastępstwo. 

Pracownicę w ciąży można także zwolnić dyscyplinarnie, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zatrudnianie cudzoziemców – wnioski tylko elektronicznie
    1 czerwca 2025 r. weszła w życie ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przepisami zawartymi w tym akcie prawnym, od dnia jego obowiązywania, o dokumenty legalizujące pracę cudzoziemców (zezwolenia na pracę, oświadczenie o powierzeniu pracy) można wnioskować jedynie elektronicznie. Ponadto każdy dołączany dokument powinien być podpisany elektronicznie.

  • Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu
    W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

  • Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami
    Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

  • Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.

  • Ochrona sygnalistów w Polsce
    W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

  • Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego
    Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

  • Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów
    1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower?
    Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy