Powrót

Czy jestem ubezpieczony?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-04

Sprawdź, kiedy możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!

Z bezpłatnej opieki medycznej mogą korzystać przede wszystkim osoby, które opłacają składkę zdrowotną: zatrudnieni na etacie, prowadzący działalność gospodarczą, wykonujący zlecenie  (zleceniodawca zobowiązany jest do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego). Bezpłatnie z opieki medycznej mogą korzystać także osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członków rodziny, którzy składkę tę  opłacają, np. współmałżonek. Dzieci mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców, nie dłużej jednak niż do 26. roku życia, jeśli kontynuują naukę.

Co w przypadku, gdy tracimy pracę lub zamykamy firmę? Utrata aktywności zawodowej nie zawsze wiąże się z utratą prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jeszcze przez 30 dni od zakończenia umowy przysługuje prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza bądź bezpłatnego leczenia szpitalnego. Przepisy przewidują również sytuacje, w których, pomimo tego, że składka zdrowotna nie jest opłacana, bezpłatne leczenie jest możliwe.

 

Świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia

 

Osoby, które po ustaniu zatrudnienia pobierają świadczenia z ZUS, nie odprowadzają składki zdrowotnej. Jednak pomimo braku składki, mogą korzystać bezpłatnie z opieki medycznej. Nawet jeśli w systemie eWUŚ  „wyświetlają się na czerwono”. Prawo to przysługuje tylko w okresie pobierania świadczeń: zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz zasiłku macierzyńskiego. Po upłynięciu okresu ich przysługiwania, nie obowiązuje już prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Z datą ostatniego dnia przysługiwania świadczenia traci się prawo do opieki.

Osoby ubiegające się o przyznanie emerytury lub renty także są uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej.

 

Ukończenie nauki

 

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów, a studenci przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

 

Rejestracja w urzędzie pracy

 

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego objęte są, już od dnia rejestracji, ubezpieczeniem zdrowotnym. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie zarejestrowanej, bez względu na to, czy posiada prawo do zasiłku czy też nie. Sposób rozwiązania umowy również nie ma wpływu na prawo do ubezpieczenia.

Ubezpieczenie przysługuje przez cały okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych oraz przez 30 dni od daty wyrejestrowania. Do ubezpieczenia z urzędu można zgłosić również członka rodziny.

Przepisy przewidują również bezpłatną opiekę medyczną dla osób niezgłoszonych do ubezpieczenia, m.in. dla kobiet w ciąży oraz w okresie porodu i połogu.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia
    Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź, jak długo możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu i chorobowemu – jaka jest różnica?
    Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone lub używane zamiennie. To jednak zupełnie różne rodzaje ubezpieczeń. Podpowiadamy, jakie są różnice.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy