Powrót

Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-08

Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

Świadczenie rodzicielskie, tzw. kosiniakowe, przysługuje matce lub ojcu dziecka w przypadku, gdy żadne z rodziców nie nabyło prawa do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 1000 zł miesięcznie przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, do 71 tygodni w przypadku porodu mnogiego.

Wniosek o wypłatę świadczenia rodzicielskiego należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej, urzędzie miasta/gminy lub w innej jednostce organizacyjnej gminy powołanej do tego celu.

 

Urodzenie dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Jeśli kobieta nabyła prawo do zasiłku dla bezrobotnych będąc w ciąży i urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca od jego zakończenia, to urząd pracy może przedłużyć wypłatę zasiłku dla bezrobotnych o okres, przez który, zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby jej zasiłek macierzyński.

Kobieta, która urodziła dziecko w czasie, gdy zasiłek dla bezrobotnych jej nie przysługiwał oraz gdy wcześniej zakończyła jego pobieranie, nie otrzyma żadnego świadczenia finansowego z urzędu pracy. Przywilejem będzie natomiast ochrona przed wyrejestrowaniem z powodu braku gotowości do podjęcia zatrudnienia przez rok, tak jakby przebywała na urlopie macierzyńskim, zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

Zasiłek dla bezrobotnych czy „kosiniakowe”?

Zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie rodzicielskie nie stoją w sprzeczności. Jednak zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 17c ust. 6), w przypadku urodzenia dziecka przez kobietę pobierającą zasiłek dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu, świadczenie rodzicielskie przysługuje jednemu z rodziców w wysokości różnicy między kwotą świadczenia rodzicielskiego a kwotą pobieranego przez kobietę zasiłku dla bezrobotnych pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych*.

*Od 1 czerwca 2023 roku kwota zasiłku dla bezrobotnych przekracza 1000 zł, czyli kwotę "kosiniakowego". W związku z tym wyżej wymieniona zależność nie będzie miała zastosowania. Bezrobotna uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych nie otrzyma świadczenia rodzicielskiego.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Art. 73 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy