Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2023-12-27
Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź, jak długo możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!
Z bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia mogą korzystać przede wszystkim osoby, które opłacają składkę zdrowotną, czyli osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą i wykonujące pracę w ramach umowy zlecenia. Prawo do bezpłatnej opieki medycznej mają również osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez członków rodziny, np. współmałżonek. Dzieci mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców, nie dłużej jednak niż do 26. roku życia, pod warunkiem kontynuowania nauki.
Utrata tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego
Utrata tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego nie wiąże się z utratą prawa do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jeszcze przez 30 dni od ustania stosunku pracy, umowy zlecenia lub po zakończeniu wykonywania działalności gospodarczej przysługuje prawo do bezpłatnej wizyty u lekarza bądź bezpłatnego leczenia szpitalnego.
Czytaj także: Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu i chorobowemu – jaka jest różnica?
Świadczenia z ZUS po ustaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego
Przepisy przewidują również sytuacje, w których pomimo tego, że składka zdrowotna nie jest opłacana, bezpłatne leczenie jest możliwe. Dotyczy to osób, które po ustaniu tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego pobierają świadczenia z ZUS. Prawo to przysługuje tylko w okresie pobierania np. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. Po upłynięciu okresu ich przysługiwania, nie obowiązuje już prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Z datą ostatniego dnia przysługiwania świadczenia traci się prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia.
Ukończenie nauki a ubezpieczenie zdrowotne
Uczniowie szkół ponadpodstawowych zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów. Natomiast studenci zachowują prawo do bezpłatnej opieki medycznej przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów.
Czytaj także: Zakończyłeś stosunek pracy? Sprawdź, kiedy powinieneś otrzymać świadectwo pracy
Ubezpieczenie zdrowotne a status bezrobotnego
Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia rejestracji. Ubezpieczenie przysługuje każdej osobie bezrobotnej, niezależnie od tego, czy posiada prawo do zasiłku, czy nie.
Ubezpieczenie przysługuje przez cały okres figurowania w rejestrze osób bezrobotnych oraz przez 30 dni od daty wyrejestrowania.
Szczegółowych informacji w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego udziela Narodowy Fundusz Zdrowia.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.Zobacz podobne artykuły:
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy można cofnąć zgodę? Porozumienie stron jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę. Jak wskazuje nazwa, to najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Wymaga jednak aprobaty obu stron umowy, a więc pracodawcy i pracownika. Czy wyrażoną zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron można cofnąć? Odpowiadamy.
Zezwolenie jednolite a ubezpieczenie zdrowotne Jednym z warunków ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) jest posiadanie przez cudzoziemca ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie? Jakie dokumenty je potwierdzają? Odpowiadamy.
Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.
Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.
Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.
Rozwiązanie umowy o pracę – porozumienie stron Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Jednym z rodzajów rozwiązania umowy o pracę (ustania stosunku pracy) jest porozumienie stron. Co warto o nim wiedzieć? Czy można cofnąć zgodę na rozwiązanie umowy w taki sposób? Co z zasiłkiem dla bezrobotnych po rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron? Odpowiadamy.
Kto ma obowiązek uzasadnić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę? Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy. Z inicjatywą wypowiedzenia umowy o pracę może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. Sprawdź, która ze stron ma obowiązek uzasadnić powód rozwiązania umowy o pracę.