Powrót

Mały ZUS dla małych firm, czyli zmiany dla przedsiębiorców coraz bliżej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-12

Działalność nierejestrowana, ulga na start oraz mały ZUS dla małych firm. Sprawdź, jakie zmiany czekają przedsiębiorców!

Ministerstwo od dawna pracuje nad zmianami w prawie gospodarczym. Konstytucja Biznesu wprowadzi większą reformę prawa gospodarczego, które ma m.in. zachęcić do zakładania nowych firm. Jak podkreśla minister finansów, to rozwiązania dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą, które potrzebują na początku czasu, by zorganizować warsztat pracy i zacząć osiągać dochody.

 

Niższe składki ZUS

 

Wśród propozycji znalazła się ta, dotycząca niższych składek dla małych przedsiębiorców. Zgodnie z projektem składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz składka zdrowotna  mają być uzależnione od wysokości uzyskanych przez firmę przychodów. Brany pod uwagę próg  to 2 500 zł. Przedsiębiorca, który uzyska przychód poniżej tej kwoty, będzie miał naliczaną niższą składkę, zapłaci do 800 zł. Obniżenie składki będzie bezterminowe, zawsze uzależnione jedynie od osiąganego przychodu.

 

Pół roku bez składek ZUS

 

Początkującym przedsiębiorcom będzie przysługiwała tzw. ulga na start. Proponuje się, żeby przez maksymalnie 6 miesięcy byli zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo po upłynięciu okresu bezskładkowego, będą mogli skorzystać z ZUS-u preferencyjnego  przez 24 miesiące.

 

Brak wymogu rejestracji firmy i opłacania składek

 

Nowością jest także propozycja działalności nierejestrowanej. Drobna działalność zarobkowa, dorywczy handel bądź świadczenie okazjonalnych usług będą zwolnione z obowiązku rejestracji firmy w ewidencji działalności gospodarczej. Nie trzeba będzie również odprowadzać składek, o ile przychody nie przekroczą w miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku przekroczenia określonej wysokości dochodu, działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą od dnia, w którym miało miejsce przekroczenie.

Dochody będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

Sejm zaczął pracę nad przepisami. Nie jest jeszcze znany termin wejścia ich w życie.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.mr.gov.pl/media/29158/KONSTYTUCJABIZNESU.pdf

 


Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.