Назад

Składki do ZUS a praca studenta

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-08-07

Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

Jak pokazują statystyki, pracodawcy najchętniej podpisują z żakami umowy cywilnoprawne, czyli umowy zlecenia i umowy o dzieło. Dlaczego? Przedstawiamy zależności między rodzajem umowy, na podstawie której student świadczy pracę a obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Na początek umowa o dzieło

W tym przypadku to bez różnicy czy jest się studentem, czy nie. W Polsce od tego rodzaju umowy nie opłaca się składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Jest jednak jedno „ale”. Jeśli student wykonuje umowę o dzieło na rzecz firmy, w której pracuje na umowę o pracę, bądź zawrze umowę o dzieło z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy, to pracodawca będzie musiał opłacić od umowy o dzieło wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (łącznie ze składkami od wynagrodzenia pracowniczego).

 

Składki do ZUS a umowa zlecenia

- Za studenta, który nie ukończył 26 lat nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, stąd dla pracodawcy umowa w tej formie to ewidentne „oszczędności”. Dla studenta również. W tym układzie żadna ze stron nie ponosi kosztów, bo taka umowa nie jest obłożona obowiązkowymi składkami w ZUS, pod warunkiem że zatrudniona osoba posiada status studenta przez cały okres trwania umowy zlecenia – tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego.

 

Czytaj także: Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy

 

Ze zwolnienia w opłacaniu składek nie korzysta także student, który podpisuje umowę zlecenia z własnym pracodawcą (czyli tam gdzie ma już umowę o pracę). W takim przypadku umowa zlecenia, w zakresie ubezpieczeń, traktowana jest tak samo jak umowa o pracę.

Ta sama zasada dotyczy sytuacji, gdy student zawrze umowę zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca i wykonuje ją na rzecz swojego pracodawcy. Pracodawca musi wówczas opłacić od umowy zlecenia wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę oskładkowania stanowi suma wynagrodzenia z umowy o pracę oraz umowy zlecenia).

Co z chorobowym? Jeśli chodzi o ubezpieczenie chorobowe to przy umowie zlecenia jest ono dobrowolne. Jeśli student zdecyduje, że chce się w ten sposób asekurować, to może samodzielnie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego w ZUS za pośrednictwem zleceniodawcy. Wtedy ma gwarancję, że czas na zwolnieniu lekarskim będzie płatny.

- Umowa zlecenia ze studentem, który ukończył 26. rok życia jest obłożona obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, czyli emerytalnym, rentowym, wypadkowym i składką zdrowotną. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne – dodaje Sebastian Szczurek.

Dla przedsiębiorców istotnym kryterium jest status studenta. Zwolnienie z opłacania składek jest zasadne tylko w przypadku, gdy potencjalny pracownik jest przyjęty w poczet studentów. To okres od momentu immatrykulacji, czyli  przyjęcia w poczet studentów i trwa do dnia złożenia egzaminu dyplomowego bądź skreślenia z listy studentów. Na zwolnienie z opłacania składek nie ma wpływu obywatelstwo ani narodowość. Na przykład studenci cudzoziemcy, którzy nie skończyli 26 lat, też będą zwolnieni z opłacania składek od umowy zlecenia.

 

UBEZPIECZENIE

UMOWA O DZIEŁO

(student nie zawiera jej z własnym pracodawcą i nie wykonuje umowy na jego rzecz)

UMOWA ZLECENIA

(student nie zawiera jej z własnym pracodawcą i nie wykonuje umowy na jego rzecz oraz nie ukończył 26 lat;

UMOWA O PRACĘ

EMERYTALNE nie podlega ubezpieczeniu nie podlega ubezpieczeniu obowiązkowe
RENTOWE nie podlega ubezpieczeniu nie podlega ubezpieczeniu obowiązkowe
CHOROBOWE nie podlega ubezpieczeniu nie podlega ubezpieczeniu obowiązkowe
WYPADKOWE nie podlega ubezpieczeniu nie podlega ubezpieczeniu obowiązkowe
ZDROWOTNE nie podlega ubezpieczeniu nie podlega ubezpieczeniu obowiązkowe

 

Co z umową o pracę?

Podpisanie ze studentem umowy o pracę wiąże się z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) i nie ma tu znaczenia wiek zatrudnionego. Tak samo jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy zgłosić pracownika w ZUS.

 

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży

 

Jakie są zatem korzyści dla żaka z umowy o pracę? Konto emerytalne studenta w ZUS jest zasilane składkami, a wiec zbiera on kapitał, z którego będzie w przyszłości wyliczona emerytura. Ponadto zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych przy zdarzeniach losowych, to gwarancja przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Oprócz tego umowa o pracę to przywileje w postaci prawa do urlopu oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. 

 

Warto sprawdzić!

Każdy kto chce sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, może to zrobić na kilka sposobów:

  • Osobiście w placówce ZUS, po weryfikacji tożsamości (niezbędny będzie dowód osobisty lub paszport).
  • Pisemnie na gotowym formularzu ZUS ZZU, dostępnym w każdej sali obsługi klientów i na stronie internetowej www.zus.pl. Wówczas odpowiedź zostanie przysłana listem.
  • Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Po zalogowaniu się do portalu PUE, w profilu  ubezpieczonego, w zakładce „Ubezpieczenia i płatnicy” można sprawdzić, czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń.
  • Korzystając z wideorozmowy z pracownikiem ZUS, czyli e-wizyty.

 

Opracowanie: Zespół Zielonej Linii

 

Źródło:

ZUS w Opolu.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
    ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

  • Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością
    Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

  • Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE
    Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków
    Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

  • Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
    Dzięki środkom gromadzonym w Funduszu Pracy instytucje publiczne, w tym urzędy pracy, mogą realizować cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? Co się dzieje w przypadku ich nieterminowego przekazywania? Wyjaśniamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy