Назад

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-10-30

ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za okres sierpień-grudzień 2024 r. do połowy września przyszłego roku. Są tylko zobligowani do tego, by złożyć oświadczenie, że ucierpieli przez żywioł. 

Ponadto mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty oraz o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty.

 

Pomoc z opłacaniem składek

- W związku z powodzią w województwie opolskim przyjęliśmy na razie niemal 500 wniosków o różne formy pomocy związane z opłacaniem składek. Większość wniosków, bo 416 dotyczyło wyznaczenia nowego terminu płatności składek. Natomiast 66 przedsiębiorców wnioskowało o umorzenie należności z tytułu składek w rezultacie strat wyrządzonych przez wodę – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Najwięcej wniosków o ulgi i umorzenia jest od przedsiębiorców i firm z powiatu nyskiego – 359. Płatnicy z powiatu brzeskiego złożyli 74 wnioski, z powiatu prudnickiego 24 wnioski. ZUS zarejestrował też 19 formularzy z powiatu krapkowickiego, 8 z powiatu opolskiego oraz
4 z głubczyckiego.

ZUS maksymalnie uprościł procedury rozpatrywania wniosków o udzielenie ulgi, które będą opierały się głównie na oświadczeniu płatnika. Przedsiębiorcy nie będą musieli zatem składać m.in. dokumentów obrazujących ich sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat.

 

Świadczenie interwencyjne

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na 16 września mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Ma ono pomóc zachować ciągłość w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wsparcie dotyczy zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych, jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną.

- Do 23 października zarejestrowaliśmy 259 wniosków o przyznanie i wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zdecydowana większość, bo 191 pochodzi od zainteresowanych z powiatu nyskiego. Z powiatu brzeskiego, a chodzi głównie o Lewin Brzeski jest 46 wniosków o ten rodzaj wsparcia. Co istotne, do 151 podmiotów ZUS już wysłał pieniądze. Zasilone zostały między innymi rachunki bankowe 111 poszkodowanych przedsiębiorców z powiatu nyskiego – dodaje Sebastian Szczurek.

O świadczenie interwencyjne o symbolu RSI - "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi" można aplikować do połowy marca 2025 r.

Wniosek można złożyć elektronicznie (Platforma Usług Elektronicznych ZUS/eZUS) w formie pisma ogólnego POG, do którego należy dołączyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Niezbędne dokumenty można też złożyć w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym. Wniosek w formie interaktywnego formularza jest dostępny na stronie www.zus.pl.

 

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło:

ZUS województwa opolskiego.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi w 2024 r.
    Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek wrześniowej powodzi, mogą starać się o wsparcie z różnych instytucji. Jakie formy pomocy przygotował dla nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Kto i w jaki sposób może wnioskować o wsparcie? Odpowiadamy.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Dobry szef, czyli jaki?
    Z pewnością nie istnieje jeden złoty model zarządzania firmą. Są jednak cechy, które określają dobrego szefa. Sprawiają, że pracownicy mu ufają i mówią o nim z uznaniem. Jakie to cechy? Czy istnieje szef idealny? Zapraszamy do lektury.

  • Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością
    Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

  • Składki do ZUS a praca studenta
    Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

  • Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE
    Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy