Назад

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-10-30

ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za okres sierpień-grudzień 2024 r. do połowy września przyszłego roku. Są tylko zobligowani do tego, by złożyć oświadczenie, że ucierpieli przez żywioł. 

Ponadto mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty oraz o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty.

 

Pomoc z opłacaniem składek

- W związku z powodzią w województwie opolskim przyjęliśmy na razie niemal 500 wniosków o różne formy pomocy związane z opłacaniem składek. Większość wniosków, bo 416 dotyczyło wyznaczenia nowego terminu płatności składek. Natomiast 66 przedsiębiorców wnioskowało o umorzenie należności z tytułu składek w rezultacie strat wyrządzonych przez wodę – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Najwięcej wniosków o ulgi i umorzenia jest od przedsiębiorców i firm z powiatu nyskiego – 359. Płatnicy z powiatu brzeskiego złożyli 74 wnioski, z powiatu prudnickiego 24 wnioski. ZUS zarejestrował też 19 formularzy z powiatu krapkowickiego, 8 z powiatu opolskiego oraz
4 z głubczyckiego.

ZUS maksymalnie uprościł procedury rozpatrywania wniosków o udzielenie ulgi, które będą opierały się głównie na oświadczeniu płatnika. Przedsiębiorcy nie będą musieli zatem składać m.in. dokumentów obrazujących ich sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat.

 

Świadczenie interwencyjne

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na 16 września mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Ma ono pomóc zachować ciągłość w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wsparcie dotyczy zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych, jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną.

- Do 23 października zarejestrowaliśmy 259 wniosków o przyznanie i wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zdecydowana większość, bo 191 pochodzi od zainteresowanych z powiatu nyskiego. Z powiatu brzeskiego, a chodzi głównie o Lewin Brzeski jest 46 wniosków o ten rodzaj wsparcia. Co istotne, do 151 podmiotów ZUS już wysłał pieniądze. Zasilone zostały między innymi rachunki bankowe 111 poszkodowanych przedsiębiorców z powiatu nyskiego – dodaje Sebastian Szczurek.

O świadczenie interwencyjne o symbolu RSI - "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi" można aplikować do połowy marca 2025 r.

Wniosek można złożyć elektronicznie (Platforma Usług Elektronicznych ZUS/eZUS) w formie pisma ogólnego POG, do którego należy dołączyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Niezbędne dokumenty można też złożyć w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym. Wniosek w formie interaktywnego formularza jest dostępny na stronie www.zus.pl.

 

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło:

ZUS województwa opolskiego.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stawki składek na ubezpieczenia społeczne w 2025 r.
    Wraz z nadejściem 2025 roku zmieniła się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, które przedsiębiorcy zapłacą do ZUS. Jako że od 1 stycznia br. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę i zgodnie z prognozami zwiększy się też przeciętne miesięczne wynagrodzenie, płatnicy zapłacą wyższe składki. W jakiej wysokości? Odpowiadamy.

  • Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?
    Osoby z pokolenia Z mają nieco inne spojrzenie na rynek pracy niż ich rodzice czy starsi koledzy. Jest to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje miejsca pracy do potrzeb zetek. Na co liczą młodzi ludzie, którzy obecnie szukają zatrudnienia? Jakie są ich priorytety na rynku pracy? Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy? Oto kilka cennych porad.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi w 2024 r.
    Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek wrześniowej powodzi, mogą starać się o wsparcie z różnych instytucji. Jakie formy pomocy przygotował dla nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Kto i w jaki sposób może wnioskować o wsparcie? Odpowiadamy.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Dobry szef, czyli jaki?
    Z pewnością nie istnieje jeden złoty model zarządzania firmą. Są jednak cechy, które określają dobrego szefa. Sprawiają, że pracownicy mu ufają i mówią o nim z uznaniem. Jakie to cechy? Czy istnieje szef idealny? Zapraszamy do lektury.

  • Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością
    Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

  • Składki do ZUS a praca studenta
    Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy