Назад

Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi w 2024 r.

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-11

Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek wrześniowej powodzi, mogą starać się o wsparcie z różnych instytucji. Jakie formy pomocy przygotował dla nich Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Kto i w jaki sposób może wnioskować o wsparcie? Odpowiadamy.

Zgodnie z ustawą powodziową poszkodowany oznacza osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, które na skutek powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły, chociażby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu. Zatem nie każda firma zarejestrowana na terenie objętym klęską żywiołową może być uprawniona do korzystania z ulg i osłon realizowanych przez ZUS.

Przedsiębiorcy, których dotknął żywioł mogą sięgnąć pod kilka form wsparcia. Są to miedzy innymi świadczenie interwencyjne, możliwość uregulowania składek na ubezpieczenia społeczne dopiero w przyszłym roku, rozłożenie należności na raty czy opcja umorzenia należności z tytuł składek.

 

Uproszczone procedury

- Do tej pory opolscy przedsiębiorcy najwięcej wniosków złożyli o nowy termin płatności składek. Chodzi o to, że składki na ubezpieczenia społeczne za miesiące od sierpnia do grudnia tego roku będą mogli opłacić do połowy września 2025 roku. Do opolskiego ZUS-u wpłynęły już 604 takie wnioski, a wobec niemal 550 z nich ZUS wydał już pozytywną opinię. Kwota składek z odroczonym terminem płatności na przyszły rok przekroczyła w regionie 37 milionów złotych - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

Czytaj także: Zielona Linia - informacje dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi

 

ZUS maksymalnie uprościł procedury dotyczące wniosków o programy osłonowe przewidziane dla przedsiębiorców. Na przykład, jeśli płatnik zdecyduje się na uregulowanie należności z tytułu składek dopiero za kilka miesięcy, to do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

Kolejnym uproszczeniem jest to, że wnioski o udzielenie ulgi mogą opierać się jedynie na oświadczeniu płatnika. Oświadczenie nie musi być złożone na druku udostępnionym przez ZUS. Płatnik może je złożyć w formie pisma lub zawrzeć w uzasadnieniu wniosku o ulgę na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Może to być również zaświadczenie wydane przez właściwy organ gminy potwierdzające status poszkodowanego w rozumieniu ustawy powodziowej.

 

Wnioski o świadczenie interwencyjne

Od 5 października 2024 r. przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi mogą składać do ZUS wnioski o świadczenie interwencyjne. Rolą tego świadczenia jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

- Przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodzią na Opolszczyźnie przekazali do ZUS-u 539 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego na łączną kwotę 64,3 milionów złotych. Dotychczas z wszystkich województw objętych wrześniowym żywiołem do Zakładu dotarło ponad 1300 wniosków o tę formę wsparcia na łączną kwotę niemal 150 milionów złotych. Na konta płatników trafiło już około 104,8 miliony złotych - dodaje Sebastian Szczurek z opolskiego oddziału ZUS.

 

Czytaj także: Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców

 

Z danych ZUS-u wynika, że najwyższa wnioskowana kwota to 2,8 mln zł, a najniższa to 1,2 tys. zł.

 

Brak możliwości opłacania składek a umorzenie

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Na razie płatnicy z województwa opolskiego zdecydowali się złożyć prawie 130 wniosków o takie rozwiązanie.

Zakład może umorzyć należności z tytułu składek jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ byłoby to zbyt wielkim obciążeniem dla niego i rodziny.

Chodzi w szczególności o sytuację, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia, a opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności.

Okres, za który składki na ubezpieczenia społeczne zostały umorzone nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych oraz innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło:

ZUS województwa opolskiego.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wsparcie z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź
    ZUS oferuje przedsiębiorcom z terenów objętych tegoroczną powodzią specjalne formy wsparcia. W samym województwie opolskim do 23 października 2024 r. wpłynęło niemal 500 wniosków o ulgi w opłacaniu składek oraz 259 wniosków o wypłatę świadczenia interwencyjnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę świadczeń.

  • Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością
    Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

  • Składki do ZUS a praca studenta
    Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

  • Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE
    Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków
    Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy