Back

Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-02-21

Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

Urząd pracy może jednorazowo przyznać spółdzielni socjalnej środki na utworzenie stanowiska pracy. O takie wsparcie może również wnioskować przedsiębiorstwo społeczne, o którym mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej. Dofinansowanie jest realizowane ze środków Funduszu Pracy.

 

Kogo urząd pracy kieruje na doposażone stanowisko?

Urząd pracy na dofinansowane stanowisko pracy może skierować:

  • bezrobotnego,
  • poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej opiekuna osoby niepełnosprawnej (z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna),
  • poszukującego pracy niepozostającego w zatrudnieniu lub niewykonującego innej pracy zarobkowej.

 

Czytaj także: Prace interwencyjne

 

W jakiej wysokości urząd może dofinansować stanowisko pracy?

Na utworzenie stanowiska pracy w spółdzielni socjalnej urząd pracy może przeznaczyć kwotę w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

 

Jak długo należy utrzymać dofinansowane stanowisko?

Aby uniknąć konieczności zwrotu dofinansowania, spółdzielnia socjalna, jako pracodawca, powinna utrzymać w zatrudnieniu skierowaną przez urząd pracy osobę przez co najmniej 24 miesiące w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Spółdzielnia socjalna, zamierzająca utworzyć stanowisko pracy, składa wniosek do urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub na miejsce wykonywania pracy przez skierowaną osobę. Przed złożeniem wniosku musi się jednak upewnić, ze właściwy urząd pracy posiada środki na realizację tego wsparcia.

W ciągu 30 dni od złożenia kompletnego wniosku spółdzielnia otrzymuje informację o przyznaniu lub odmowie przyznania środków. Przy odmowie urząd pracy dodatkowo podaje jej przyczynę.

 

Czytaj także: Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy

 

Co należy dołączyć do wniosku?

Osoba składająca w imieniu spółdzielni socjalnej wniosek o utworzenie stanowiska pracy dołącza do niego:

  • oświadczenie o niezmniejszaniu wymiaru czasu pracy pracownika i nierozwiązaniu z nim stosunku pracy w drodze wypowiedzenia albo na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez 6 miesięcy poprzedzające dzień złożenia wniosku,
  • oświadczenie o niezaleganiu z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz danin publicznych,
  • oświadczenie o nieposiadaniu nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych,
  • oświadczenie o niekaralności w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • zaświadczenia o pomocy de minimis.

 

Kiedy konieczny będzie zwrot dofinansowania?

Jeśli dofinansowane stanowisko pracy będzie utrzymane przez okres krótszy niż 24 miesiące lub spółdzielnia naruszy pozostałe warunki umowy, urząd pracy wezwie do zwrotu przyznanych środków wraz z odsetkami ustawowymi. Spółdzielnia powinna wtedy zwrócić dofinansowanie w ciągu 30 dni od odebrania tego wezwania.

 

Szczegółowych informacji na temat wsparcia z urzędu pracy udzielają pracownicy Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 46 ust. 1 pkt 1d, 4, ust. 2d, 3b).

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 12 maja 2023 r. w sprawie przyznawania środków na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej, utworzenie stanowiska pracy oraz na finansowanie kosztów wynagrodzenia skierowanej osoby w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym.

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2025 r. Priorytety wydatkowania środków z limitu podstawowego oraz rezerwy
    Pracodawcy, którzy w 2025 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od końca listopada br. mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Łączna kwota, jaką Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazać do dyspozycji urzędom pracy w przyszłym roku, to ok. 415 409 tys. zł.

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Rodzaje świadczeń pieniężnych wypłacanych przez urzędy pracy [Infografika]
    Osoby bezrobotne rejestrujące się w powiatowych urzędach pracy mogą liczyć na świadczenia pieniężne, które są finansowane ze środków Funduszu Pracy. Jednym z nich, i chyba najlepiej wszystkim znanym, jest zasiłek dla bezrobotnych. Jakie inne świadczenia wypłacają urzędy? Sprawdźcie sami.

  • Środki na otwarcie działalności gospodarczej w 5 krokach [INFOGRAFIKA]
    Planujesz założyć działalność gospodarczą i potrzebujesz gotówki? Oto w jaki sposób możesz dostać bezzwrotne dofinansowanie z urzędu pracy.

  • Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA]
    Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.

  • Od czego zacząć organizację stażu, czyli podstawowe informacje dla pracodawcy
    Potrzebujesz pracownika, którego kwalifikacje będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy i zorganizuj staż w swojej firmie. Oto kilka przydatnych informacji.

  • Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć?
    Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

  • Jak traktować pracowników, aby nie naruszać ich praw?
    Kodeks pracy gwarantuje pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności nakazu równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Sprawdź, jakie przesłanki mogą świadczyć o dyskryminacji w zatrudnieniu, a kiedy „faworyzowanie” pracownika jest dopuszczalne.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy