

Urlop bezpłatny – czy pracodawca może go odmówić? Urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Co w przypadku wykorzystania przez pracownika całej puli przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – 20 lub 26 dni? Ratunkiem może okazać się urlop bezpłatny, ale czy pracodawca musi wyrazić na niego zgodę? Podpowiadamy.

Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo w pracy – czynniki szkodliwe dla zdrowia W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy.

Na jakie świadczenia może liczyć ojciec opiekujący się dzieckiem? Ojcowie również mają prawo do płatnego zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego z ZUS. Sprawdź, jakimi uprawnieniami ojcowie muszą podzielić się z matką, a które przysługują wyłącznie ojcom.

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę? Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach.

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia? Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych. Czy pracodawca może uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Odpowiadamy.

Okazjonalna praca zdalna – czy pracodawca powinien pokryć koszty poniesione przez pracownika? Zgodnie z art. 67(33) § 1 Kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo zawnioskować do pracodawcy o okazjonalne wykonywanie pracy zdalnej poza stałym miejscem wykonywania swoich obowiązków. Co z kosztami poniesionymi przez pracownika podczas wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązek je pokryć? Wyjaśniamy.

Praca w godzinach nadliczbowych – kto nie musi jej wykonywać? Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, usuwania skutków awarii oraz w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Kto nie może wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych? Kto musi wyrazić na nią zgodę? Odpowiadamy.

Pracownik, czyli kto? Nie każde świadczenie pracy, na podstawie podpisanej umowy, sprawia, że mamy do czynienia z pracownikiem. Przepisy określają, kto w świetle prawa nim jest, a kto nie jest.

Zakładowy staż pracy a okres wypowiedzenia Co to jest zakładowy staż pracy? Jak go liczyć? Jaki ma on wpływ na okres wypowiedzenia? Odpowiadamy.


1491,90 zł
Zasiłek
dla bezrobotnych
(podstawowy 100%)
3600 zł
Minimalne
wynagrodzenie
obowiązujące od 1.07.2023
23,50 zł
Minimalna
stawka godzinowa
obowiązująca od 1.07.2023 r.
5,0%
Stopa bezrobocia
rejestrowanego
w październiku 2023 r.
1316,54 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (standardowa)
obowiązująca w 2023 r.
341,72 zł
Stawka ubezpieczenia
społecznego (preferencyjna)
obowiązująca w 2023 r.
324,00 zł
Podstawa
ubezpieczenia zdrowotnego
obowiązująca od 1.07.2023 r.
101,94 zł
Stawka
na Fundusz pracy



Sprawdź, jak łatwo można znaleźć pracę

Co się dzieje jeśli na urlopie chorujemy?

Jak się przygotować do rozmowy o pracę?


Czy podczas urlopu bezpłatnego pracownik pracownik może pracować u innych pracodawców?

Jaka jest długość urlopu i wpływ urlopu bezpłatnego na uprawnienia pracownicze?

Co zrobić, gdy wykorzystamy już cały, przysługujący nam urlop wypoczynkowy, a pilne potrzebujemy dni wolnych?

Jakie są zasady udzielania urlopu wypoczynkowego?

Ile urlopu przysługuje pracownikowi?



Twoja rodzina niebawem się powiększy? A może Twoje dziecko już poszło do przedszkola, a Ty chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym i nie wiesz, jak wejść na rynek pracy po dłuższej nieobecności?

Jesteś pracodawcą i chciałbyś zatrudnić cudzoziemca? Przeczytaj nasz poradnik!

Właśnie rozpocząłeś pierwszą pracę? Może pracujesz, ale nie do końca wiesz, jakie masz prawa jako pracownik i chciałbyś się o nich dowiedzieć? Przeczytaj nasz poradnik!

Szukasz pracy i chcesz, żeby pracodawca wybrał właśnie Ciebie? Chcesz dobrze wypaść w jego oczach jeszcze przed rozmową? Chcesz napisać przekonujący list motywacyjny? Przeczytaj nasz poradnik!

Decyzja już podjęta. Pora na zmianę pracy. Nieważne, z jakiego powodu: kiepskie zarobki w pracy, zła atmosfera, przeprowadzka. Ten poradnik powstał po to, by pokazać przede wszystkim jak to zrobić od strony formalnej, ale nie tylko...
