Back

Wpis do rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Jakie informacje powinien zawierać wniosek?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-01-03

Przedsiębiorca, który chce wykonywać usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej powinien wcześniej wpisać tę działalność do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jest to bowiem jedna z form działalności regulowanej. Jakie są wymogi formalne dotyczące wniosku o wpis do KRAZ? Podpowiadamy.

Marszałek województwa (za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy) dokonuje wpisu do rejestru KRAZ na podstawie pisemnego wniosku złożonego przez podmiot zamierzający prowadzić agencję zatrudnienia. Wniosek ten wymaga podania następujących informacji:

  • oznaczenia podmiotu ubiegającego się o wpis do rejestru,
  • adresu zamieszkania lub siedziby podmiotu oraz adresów lokali agencji* wraz z nazwą gminy, powiatu i województwa oraz numerem telefonu,
  • oznaczenia formy prawnej prowadzonej działalności,
  • określenia rodzaju świadczonych usług:

a) pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub
b) pracy tymczasowej,

* Agencja zatrudnienia są obowiązane posiadać lokal, w którym są świadczone usługi.

 

Czytaj także: Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze

 

Oświadczenie

Wraz z wnioskiem o wpis do rejestru, agencja zatrudnienia składa oświadczenie następującej treści:

"Oświadczam, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru są kompletne i zgodne z prawdą. Znane mi są i spełniam warunki prowadzenia agencji zatrudnienia odpowiednio w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej - określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy."

Oświadczenie agencji pracy powinno również zawierać:

  • oznaczenie podmiotu prowadzącego agencję zatrudnienia oraz adres zamieszkania lub siedziby,
  • oznaczenie miejsca i datę złożenia oświadczenia,
  • podpis osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu, ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji.

 

Opłata

Podczas składania wniosku o wpis do rejestru agencja pracy przedstawia też do wglądu dowód dokonania opłaty lub dołącza kopię tego dowodu. Opłata za wydanie certyfikatu potwierdzającego wpis do rejestru KRAZ wynosi 200 zł.

 

Czytaj także: Konto organizacji (firmy) na praca.gov.pl. Od czego zacząć?

 

Zagraniczna agencja pracy

Wpisowi do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy podlegają też zagraniczne agencje pracy, które zamierzają świadczyć usługi pracy tymczasowej na terenie Polski. Te firmy wypełniają zawiadomienie o zamiarze świadczenia usług z zakresu agencji zatrudnienia (KRAZ-ZPZ), a wojewódzki urząd pracy umieszcza je w Wykazie Podmiotów Zagranicznych (WPZ).

Dotyczy to przedsiębiorców z:

  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej,
  • państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody świadczenia usług na podstawie umów zawartych przez te państwa z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi,

które posiadają uprawnienia i prowadzą zgodnie z prawem działalność w zakresie pracy tymczasowej na terytorium jednego z tych państw.

Od wymienionych przedsiębiorców zagranicznych wymaga się, aby do wniosku o wpis do rejestru WPZ dołączyli sporządzone przez tłumacza przysięgłego tłumaczenie na język polski dokumentu uprawniającego tego przedsiębiorcę do prowadzenia działalności w zakresie pracy tymczasowej na terytorium państwa pochodzenia.

 

Wsparcia w obsłudze wniosków i formularzy dostępnych na stronie praca.gov.pl udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 18e).

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Co warto wiedzieć?
    Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia i świadczyć określone usługi powinny, zgodnie z przepisami, dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat „mówią” przepisy? Odpowiadamy.

  • Instytucje rynku pracy
    Instytucje rynku pracy to podmioty realizujące zadania z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

  • Wady i zalety pracy tymczasowej
    Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

  • PO WER’19 ‒ Ponad 11 mln zł na aktywizację zawodową pracujących
    Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie ogłosił właśnie konkurs w ramach PO WER 2014-2020. Wnioski o dofinansowanie projektu będzie można składać od 29 marca do 12 kwietnia 2019 roku.

  • Pierwszy urlop wypoczynkowy
    Sprawdź, kiedy i jakiej wysokości będziesz mieć do niego prawo!

  • Dodatek za pracę w nocy
    Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

  • Kogo skontroluje PIP w 2019 roku
    Główny inspektor pracy poinformował o planach inspekcji pracy na nadchodzący rok. Kto może spodziewać się kontroli?

  • Urlop bezpłatny
    Potrzebujesz wolnego? Możesz wnioskować o urlop bezpłatny. Sprawdź, na jakich zasadach jest udzielany!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy