Back

Wady i zalety pracy tymczasowej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-22

Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Dla studentów i młodych ludzi bez doświadczenia zawodowego oraz osób szukających szybkiego zarobku praca tymczasowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Atrakcyjna jest przede wszystkim elastyczność zatrudnienia. Nie każdemu jednak przypadnie ona do gustu. Przed podjęciem tej formy zatrudnienia warto zapoznać się z jej mocnymi i słabymi stronami.

 

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa ma charakter sezonowy, okresowy lub doraźny i wiele młodych osób właśnie takiej formy zatrudnienia oczekuje. Do najważniejszych zalet pracy tymczasowej należą:

 • brak konieczności posiadania specjalnych kursów czy uprawnień. Nie ma tu również ograniczeń wiekowych. Pracę tymczasową może podjąć każdy, nawet osoba niepełnoletnia;
 • elastyczny wymiar czasu pracy, dzięki czemu można pogodzić pracę, np. ze studiami;
 • uprawnienia pracownicze dotyczące, np. zarobków, urlopów, warunków socjalnych, jak w przypadku pracowników etatowych;
 • krótkotrwałe, niezobowiązujące zatrudnienie „na próbę”, dające możliwość wypróbowania swoich sił w różnych dziedzinach;
 • pracodawca, który natychmiast potrzebuje pracownika, nierzadko oferuje wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę niż pracownikowi pracującemu na stałe.

 

Wady pracy tymczasowej

 • brak stabilizacji zawodowej (praca u jednego pracodawcy nie może przekroczyć 18 miesięcy);
 • ze względu na okresowy charakter pracy tymczasowej, przywilej dwóch dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc nie zawsze ma zastosowanie, w przypadku, gdy umowa zawarta jest na okres krótszy niż miesiąc;
 • pomniejszenie wynagrodzenia o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Nawet jeśli pracownik tymczasowy pracuje u jednego pracodawcy powyżej 6 miesięcy, to nie przysługują mu tzw. trzynastki i premie;
 • pracownikom tymczasowym często powierza się wykonywanie pracy, której nikt inny z pracowników zatrudnionych na stałe nie chce lub nie może wykonać.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.mrjob.pl/aktualnosci/wady-i-zalety-pracy-tymczasowej/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
  „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

 • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
  Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

 • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Co warto wiedzieć?
  Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia i świadczyć określone usługi powinny, zgodnie z przepisami, dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat „mówią” przepisy? Odpowiadamy.

 • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
  Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

 • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
  Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

 • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
  Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

 • Dokąd zmierzasz rynku pracy
  Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

 • Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
  Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

  Pokaż/ukryj panel komentarzy