Back

Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-04-22

Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

Stampila to pieczątka urzędu wojewódzkiego, zgodnego z miejscem pobytu cudzoziemca, która potwierdza złożenie wniosku o udzielenie pobytu czasowego, stałego lub pobytu rezydenta długoterminowego UE. Zajmuje ona całą stronę paszportu. Zawiera informacje o właściwości urzędu oraz dacie złożenia wniosku.

Aby wojewoda mógł umieścić stampilę w paszporcie, cudzoziemiec powinien spełnić dwa podstawowe warunki:

  • wniosek nie może zawierać braków formalnych (jeśli takie były, urząd wyznacza termin na ich uzupełnienie),
  • wniosek został złożony najpóźniej ostatniego dnia legalnego pobytu cudzoziemca na terytorium Polski.

Złożenie wniosku do urzędu wojewódzkiego nie oznacza automatycznego uzyskania takiej pieczątki. Wniosek musi zostać jeszcze zweryfikowany pod kątem braków formalnych. Dopiero po weryfikacji i złożeniu odcisków palców przez cudzoziemca, urzędnik umieszcza w paszporcie stampilę. Jeśli braki formalne nie zostaną uzupełnione, wniosek nie zostanie rozpatrzony, czyli nastąpi zakończenie sprawy pobytowej.

 

Czytaj także: Zezwolenie na pobyt czasowy a braki formalne

 

Legalny pobyt na stampili

Pobyt cudzoziemca na terytorium Polski uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE stanie się ostateczna. Oznacza to, że niezależnie od tego jaka decyzja (pozytywna czy negatywna) zostanie wydana, pobyt w trakcie oczekiwania będzie legalny. Należy pamiętać, że w przypadku zawieszenia postępowania w sprawie (na wniosek strony), stampila nie gwarantuje już legalnego pobytu.

Jeśli cudzoziemiec uzyska decyzję negatywną, wtedy ma możliwość odwołania się. Jeśli odwołanie złoży w wyznaczonym przez urząd terminie, jego pobyt pozostanie legalny, aż do wydania decyzji ostatecznej. Dopiero wtedy postępowanie uznaje się za zakończone.

 

Stampila a możliwość pracy

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie umieszczonej w dokumencie podróży pieczątki (stampili), potwierdzającej złożenie wniosku o pobyt czasowy, stały lub rezydenta długoterminowego UE, może pracować jeżeli:

  • posiada zezwolenie na pracę oraz
  • bezpośrednio przed złożeniem wniosku był uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.

 

Stampila a zwolnienie z zezwolenia na pracę

Warto upewnić się, na jakim dokumencie pobytowym cudzoziemiec przebywał bezpośrednio przed składaniem wniosku o pobyt (przed uzyskaniem stampili). Może się bowiem okazać, że do pracy nie potrzebuje dodatkowych formalności. Jeśli było to np. zezwolenie na pobyt czasowy w związku ze studiami stacjonarnymi (art. 144 ustawy o cudzoziemcach), małżeństwem z obywatelem polskim (art. 158 ust. 1 pkt 1) czy też w celu połączenia z rodziną z cudzoziemcem zamieszkującym w Polsce (art. 159 ust. 1), wtedy w trakcie oczekiwania na decyzję wojewody cudzoziemiec jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

 

Czytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców a dokumenty pobytowe

 

Zwolnieniem z zezwolenia na pracę będzie też objęty cudzoziemiec, który pracując u danego pracodawcy na zezwoleniu na pracę typu A lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) składa na to samo stanowisko wniosek o kontynuację pobytu czasowego w związku z pracą. W trakcie oczekiwania na decyzję wojewody nie potrzebuje dodatkowych dokumentów legalizujących pracę.

Cudzoziemiec pracujący w ramach oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, który składa wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę również może podlegać zwolnieniu z legalizacji pracy. Musi być on jednak pracownikiem, a nie zleceniobiorcą, czyli świadczyć pracę w ramach umowy o pracę przez okres nie krótszy niż 3 miesiące. W takiej sytuacji kontynuacja pracy u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku na warunkach nie gorszych jest możliwa bez dodatkowych formalności, aż do uzyskania decyzji z urzędu wojewódzkiego.

 

Szczegółowych informacji na temat zatrudniania cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, art. 108, art. 206, art. 223.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2014 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. b, art. 87 ust. 2 pkt 5, art. 88g ust. 1b, art. 88za ust. 3.

infoopt.pl 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy