Powrót

Zeznanie roczne – nowe zasady

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-02-11

Od tego roku roczne zeznanie podatkowe sporządzi za Ciebie skarbówka, a automatycznie wypełnionego PIT-a otrzymasz już 15 lutego. Sprawdź, co się zmieniło!

Dotychczas osoby, które osiągały dochody w danym roku kalendarzowym, zobowiązane były do złożenia rocznego rozliczenia podatkowego. Termin upływał 30 kwietnia.  W tym roku nie ma już obowiązku składania PIT-ów. Rozliczenie roczne przygotuje za podatnika urząd skarbowy. Czy pozostaje coś do zrobienia dla podatnika?

W oparciu o informacje uzyskane z państwowych baz danych urząd skarbowy wypełni PIT za podatnika. Zostaną w nim uwzględnione dochody podatnika, zapłacone zaliczki, wysokość odliczonych składek, wysokość ulgi na dzieci. 1 proc. podatku zostanie przepisany z zeznania za poprzedni rok. 15 lutego deklaracja zostanie udostępniona podatnikom. Informacja o udostępnieniu przyjdzie na maila lub smsem.

Automatyczne rozliczenia za 2018 rok będą dotyczyły osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

 

I teraz kolej na ruch podatnika

 

Wypełniony przez urząd skarbowy PIT można będzie zweryfikować po zalogowaniu na portalu podatkowym Do zalogowania niezbędny będzie profil zaufany lub PESEL (albo: NIP i data urodzenia), kwota przychodu z deklaracji za rok 2017, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018.

Po zalogowaniu podatnik będzie mógł:

  1. zaakceptować przygotowane zeznanie
  2. zmienić sposób rozliczenia na:
    • wspólne z małżonkiem
    • jako osoba samotnie wychowująca dzieci
  3. zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce przekazać 1 proc. podatku
  4. zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
  5. dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
  6. odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie.

 

Brak konsekwencji za niezainteresowanie tematem

 

Osoby, którym zeznanie roczne spędza sen z powiek, mogą zignorować temat rozliczenia już od tego roku. Nie ma już żadnych konsekwencji z tytułu niezłożenia zeznania rocznego. Jeśli podatnik nie wykona żadnego ruchu, 30 kwietnia rozliczenie przygotowane przez skarbówkę zostanie uznane za złożone.  

Ministerstwo Finansów szacuje, że aby rozliczyć PIT, 25 proc. podatników nie będzie musiało wykonywać żadnych czynności, a kolejne 25 proc. wykona zaledwie kilka kliknięć.

Uwaga!

Automatyczne rozliczenie nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36 i PIT-36L.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

https://zus.pox.pl/pit/roczny-pit-kto-nie-musi-go-skladac.htm


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy