Powrót

Zeznanie roczne – nowe możliwości

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-03-16

Od ubiegłego roku roczne zeznanie podatkowe sporządza za podatnika skarbówka, a automatycznie wypełniony PIT dostępny jest już od 15 lutego, wystarczy go zaakceptować. Przed tym warto jednak sprawdzić, jakie zmiany zostały wprowadzone w tym roku!

W ubiegłym roku podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. Dzięki Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób.

Urząd skarbowy w oparciu o informacje uzyskane z państwowych baz danych wypełnił PIT za podatnika. Uwzględnił w nim dochody podatnika, zapłacone zaliczki, wysokość odliczonych składek, wysokość ulgi na dzieci. 1 proc. podatku jest przepisywany z zeznania za poprzedni rok.

Automatyczne rozliczenia za 2019 rok dotyczą osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej – oprócz formularzy PIT-37 i PIT-38, jak w poprzednim roku, można złożyć również PIT-28 i PIT-36.

Nowe ułatwienia dla podatników

Jak już zostało wspomniane, za ubiegły rok podatkowy osoby, które zobowiązane są rozliczyć się, np. z przychodu z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, będą mogły złożyć PIT-28.

PIT-36 są udostępnione dla osób, które np. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.

Automatycznie została uwzględniona ulga dla uczących się dzieci powyżej 18. roku życia oraz dzieci urodzonych w 2019 r. Na podstawie informacji z PIT-11 automatycznie została wprowadzona także ulga dla młodych – dla osób do 26. roku życia.

Podatnicy, którym przysługuje zwrot, w usłudze e-PIT zobaczą informację o stanie nadpłaty przez urząd skarbowy. W przypadku podatników, którzy zobowiązani są do zapłaty, będą mogli zrobić to elektronicznie w usłudze e-PIT na automatycznie wskazany mikrorachunek podatkowy.

Wypełniony przez urząd skarbowy PIT można zweryfikować po zalogowaniu na portalu podatkowym. Do zalogowania niezbędny jest profil zaufany lub PESEL (albo: NIP i data urodzenia), kwota przychodu z deklaracji za rok 2018, kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2019.

Należy pamiętać, że e-PIT jest dostępny wyłącznie na stronie podatki.gov.pl!

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

https://www.pit.pl/aktualnosci/nowe-mozliwosci-w-usludze-twoj-e-pit-od-tego-roku-976782


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Święta wolne od pracy w 2024 roku
    W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto wcześniej zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, w jakie dni przypadają święta wolne od pracy w 2024 roku!

  • Wymiar urlopu wypoczynkowego w niektórych krajach Europy
    Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Jest to czas na odpoczynek od obowiązków służbowych. W Polsce, w zależności od stażu pracy, pracownicy mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdźmy, na jak długi odpoczynek od pracy mogą liczyć pracownicy z innych krajów Europy.

  • Widzimy wartość w każdej podróży [WYWIAD]
    „Lubimy poznawać miejsca mniej znane, bo nie przepadamy za tłumami. Wierzymy też, że zwiększanie świadomości na temat alternatywnych miejsc ulży trochę, tak obleganym w lato, nadmorskim kurortom i Tatrom” – mówią Kasia i Tomek, prowadzący blog Polska Po Godzinach. W rozmowie z pasjonatami wycieczek poruszyliśmy, m.in. tematy aktywnego wypoczynku, podróży, planowania urlopu i odkrywania miejsc położonych w bliskiej okolicy.

  • Urlop wypoczynkowy – prawo do pierwszego urlopu
    Urlop wypoczynkowy to czas zasłużonego, płatnego odpoczynku od pracy. Dla wielu pracowników jest on okresem bardzo wyczekiwanym. Często wiąże się z podróżą, wypoczynkiem na plaży czy błogim lenistwem. Aby uzyskać prawo do urlopu wypoczynkowego należy spełnić jeden podstawowy warunek – pracować. Kiedy uzyskujemy prawo do pierwszego urlopu i jak rośnie jego wymiar? Odpowiadamy.

  • Urlop wypoczynkowy - wymiar urlopu
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, do którego wliczają się także inne okresy. Jak zmienia się ilość dni wolnych przysługujących pracownikowi w zależności od przepracowanych lat i ukończonej szkoły? Jak policzyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Odpowiadamy.

  • Uprawnienia pracownicze ojców związane z rodzicielstwem
    Narodziny dziecka wciąż jeszcze kojarzą się z odejściem pracującej matki na urlop macierzyński czy wychowawczy. Warto przypomnieć, że uprawnienia rodzicielskie przysługują również ojcom, którzy coraz chętniej z nich korzystają. Podpowiadamy, z jakiego urlopu mogą skorzystać ojcowie.

  • Dodatkowy urlop na opiekę nad dzieckiem
    Rodzice dzieci do 14. roku życia mogą skorzystać z dodatkowego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Podpowiadamy, komu taki urlop przysługuje.

  • Dni wolne na poszukiwanie pracy
    Pracodawca wypowiedział z Tobą umowę o pracę? Sprawdź, czy przysługują Ci dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy